رفتن به محتوای اصلی
x

اطلاعیه آلودگی هوا، آلاینده (ازون)/ توصیه های بهداشتی جهت کاهش اثرات ناشی از آلودگی هوا

معاونت بهداشت دانشگاه اعلام نمود: با توجه به سنجش های بعمل آمده، در چند روز اخیر میزان شاخص کیفیت هوا (آلاینده ازون) در شرایط ناسالم برای عموم در شهر اصفهان  قرار گرفته است.  

در همین راستا جهت کاهش اثرات ناشی از آلاینده های هوا بر سلامت جامعه، توصیه های بهداشتی به شرح ذیل به شهروندان ارائه می گردد:

1)کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به آسم، در زمره گروه های آسیب پذیر می باشند. بنابراین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده توصیه می شود از تردد در محیط های باز در ساعات بعد ازظهر ( 11- 19 ) خودداری نمایند.

2) خودداری از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.

 3) شهروندان محترم  در ساعات بعد ازظهر ( 11- 19 ) تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری فرمایند.

4) بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در ساعات بعد ازظهر ( 11- 19 ) در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری نموده و در منزل استراحت نمایند و در صورت تشدید علایم به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

5) کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در ساعات بعد ازظهر ( 11- 19 )  در هوای باز خودداری نمایند.

6) ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به اسم را در کودکان افزایش می دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می شود. بنابراین حتی المقدور  در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها  پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.

7) هنگام آلودگی هوا، از میوه ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها و کاهش اثرات آلاینده های هوا دارند.

8) توصیه می گردد شهروندان محترم نرم افزار شاخص کیفیت هوا را بر روی گوشی های همراه نصب نموده و در صورتیکه نرم افزار، شاخص کیفیت هوا را ناسالم نشان داد، دستورالعمل های احتیاطی مذکور را رعایت نمایند.