رفتن به محتوای اصلی
x

توصیه های بهداشتی مرکز بهداشت استان در خصوص پایداری و افزایش غلظت آلودگی هوا در هفته جاری

بر اساس اطلاعیه هواشناسی شماره 61(هشدار سطح زرد) مبنی بر استمرار پایداری هوا، وارونگی دما، سکون هوا و عدم وزش باد مناسب و افزایش غلظت آلاینده های هوا از روز دوشنبه 22 دی ماه الی پنج شنبه 25 دی ماه در کلان شهر اصفهان و شهرهای صنعتی و پر جمعیت و همچنین باتوجه به سنجش های بعمل آمده، پیش بینی می گردد میزان کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس  و در بعضی ساعات روز ناساالم برای عموم قرار گیرد.

لذا مرکز بهداشت استان از شهروندان عزیز نیز درخواست نمود، با رعایت موارد زیر در کنترل و کاهش اثرات سوء آلاینده های هوا بر سلامت، همکاری و مشارکت نمایند.

1-عدم تردد غیر ضروری شهروندان بویژه گرو ه های حساس و آسیب پذیر ( کودکان، بیماران، سالمندان و...) در فضای باز و معابر شهری

 1.  تا حد امکان ، عدم استفاده از خودروهای شخصی و تک سر نشین و موتورسیکلت بویژه در معابر اصلی و مرکزی شهر و استفاده از حمل و نقل عمومی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی .
 2. عدم انجام فعالیت های بدنی سنگین و ورزشهای انفرادی و جمعی در فضای باز.
 3. کاهش و مدیریت مصرف گاز در وسایل و سامانه های گرمایشی منازل و مراکز عمومی(موتورخانه ها، پکیج ، بخاری و ...) با تنظیم دمای متعادل و استفاده از پوشاک و البسه مناسب فصل در منازل.
 4.  معاینه فنی ، تنظیم موتور و رفع عیوب منجر به آلودگی هوا در خودروها و موتورسیکلت ها.
 5.  خودداری از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.
  7- شهروندان محترم تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری فرمایند.
  8-  بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری نموده و در منزل استراحت نمایند.
  9-  کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری نمایند.
  10-  نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شستشوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می شود.
  11-    افرادی که مبتلا به سرماخوردگی (زکام همراه با حساسیت) و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه های آسیب پذیر می باشند. بنابراین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده توصیه می شود از تردد در محیط های باز خودداری نمایند.
  12-  ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به اسم را در کودکان افزایش می دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می شود. بنابراین حتی المقدور  در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها  پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.
  13-  هنگام آلودگی هوا، از میوه ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها و کاهش اثرات آلاینده های هوا دارند.
  14- ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند مانع ورود آلاینده های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آن ها توصیه نمی شود. لذا ماسک های ویژه ای که با عنوان P1) و (P2 ترجیحا بدون سوپاپ به دلیل شیوع کرونا که در داروخانه ها عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است (مخصوصا برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند).