رفتن به محتوای اصلی
x

با حضور مجازی وزیر بهداشت : رونمایی از سه محصول فناورانه سلامت در اصفهان

سه شنبه 25 آدرماه، همزمان با آذرماه پژوهش در دانشگاه و دوازدهمین آیین رویش ره سلامت، سه محصول فناورانه سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور مجازی وزیر بهداشت رونمایی شد.

این سه محصول شامل «دستگاه الکتروکاردیوگراف ۱۲ کاناله (ECG)»، «لوله خونگیری با خلا و بدون خلا» و «دستگاه سانتریفیوژ یخچال دار» است که توسط شرکت های دانش بنیان و فناور حوزه سلامت اصفهان و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رونمایی شدند.

شایان ذکر است دستگاه الکتروکاردیوگراف ۱۲ کاناله، محصول شرکت دانش بنیان نگار سپاهان دارای سیستم هوشمند با قابلیت ۳ زبان با مدآنالیز و قابلیت اتصال به کامپیوتر و اتصال به سیستم پکسی بیمارستان است.

همچنین دیگر شرکت دانش بنیان اصفهانی نیز دو محصول تحت عناوین "دستگاه سانتریفیوژ آزمایشگاه یخچالدار با سرعت بالا" با ظرفیت ۵۰۰ دستگاه در سال مورد کاربرد در آزمایشگاه های تحقیقاتی جهت جداسازی اجزای نمونه ها با سرعت ۱۸۵۰۰ دور بر دقیقه تا دمای منفی ۱۰ درجه سانتیگراد و "لوله های خونگیری وکیوم" با ظرفیت ۷۰ میلیون عدد تولید را جهت انواع آزمایشات بیوشیمی، ایمونولوژی نمونه خون بیمار به مرحله تجاری سازی رسانده است.

گفتنی است دوازدهمین آیین پویش ره سلامت و افتتاح ۹ پروژه‌ سلامت، پژوهشی و فناوری در ۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور، امروز (سه شنبه- ۲۵ آذرماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز، شیراز، اصفهان، البرز، کرمانشاه، ساوه و شهرکرد از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

  • سهم بازار را برای شرکت های تولید کننده فراهم کنیم

دکتر چنگیز رئیس دانشگاه در این مراسم با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۹۰، قدیمی ترین مرکز رشد تجهیزات پزشکی را دارا بوده، افزود: در سال های اخیر به طور ویژه و سیستماتیک در بحث رشد فناوری توجه داشته است.

دکتر طاهره چنگیز اظهار نمود: از جمله اقدامات انجام شده برای تامین زیرساخت های لازم حوزه فناوری می توان ایجاد دفتر ثبت مالکیت معنوی، فعالیت ۴۰ شرکت مستقر در پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و افتتاح اولین مرکز نوآوری سلامت دیجیتال در اصفهان اشاره کرد.

وی با اشاره به محدودیت های بودجه و کمبودهای موجود در این زمینه در استان اصفهان به انجام اقدامات حمایتی برای توسعه فناوری در استان گفت: برای این منظور، می توان به اختصاص کلانگرنت فناوری رویش ویژه اعضای هیات علمی با مبلع ۵۰۰ میلیون تومان و ارائه تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت طولانی برای فناوران مرکز رشد و تعامل برای استفاده از تسهیلات کم بهره اشاره کرد.

رییس داشگاه، راه اندازی اسکیل لب تجهیزات پزشکی در اصفهان به عنوان یکی از زیرمجموعه های پارک فناوری سلامت را فعالیتی مهم برای کمک به نوآوران و پژوهشگران اعلام کرد و افزود: در این مرکز اجزای اسقاطی های تجهیزات پزشکی برای استفاده مجدد و مهندسی معکوس برای ساخت تجهیزات جدید با همکاری دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر چنگیز به همکاری و فعالیت با شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد؛ احداث پارک فناوری سلامت اصفهان که به نیمه راه رسیده به زودی به اتمام برسد و فعالیت های خوبی در این مرکز شکل بگیرد.

 به گفته وی، تولید ملت بلون برای اولین بار در کشور با استفاده از محصوصلات پتروشیمی، تولید دستگاه های کمک تنفسی و تولید دستگاه های اسپیلایزر نیز از دیگر فعالیت های انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به رونمایی از سه محصول فناورانه جدید که به مرحله تجاری سازی رسیده اند، حمایت و تزریق امید به تولیدکنندگان را ضروری دانست و افزود: اگر می خواهیم این تولیدکنندگان سهم بازار را در اختیار بگیرند باید فرآیند کنترل واردات به خوبی انجام شود تا توان رقابت را داشته باشند. درخواست این است که سهم بازار را برای شرکت های تولیدکننده فراهم کنیم.

دکتر چنگیز در پایان سخنان خود گفت: اگر می خواهیم، آموزش عالی به خلق ثروت منجر شود، نوع رویکرد ما باید امیدبخش باشد و در این راستا به امید نیاز داریم.