دوشنبه 12 03 1399

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 12 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web3.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

معاون درمان وزارت بهداشت:

با ارتقاء کیفیت ویزیت، اقدامات پاراکلینیکی غیر ضروری کاهش خواهد یافت

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای بسته ارتقاء کیفیت ویزیت، اهمیت دادن به تشخیص بالینی، کاستن از اقدامات پاراکلینیکی و جلوگیری از تکرار ویزیت ها است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)، دکتر محمد حاجی آقاجانی، با اعلام این که از امروز ششمین برنامه طرح تحول نظام سلامت اجرا شد، گفت: عنوان این برنامه ارتقاء کیفیت ویزیت در کلینیک های بیمارستان های دانشگاهی و کلینیک های تخصصی است.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین توضیح داد: 560 بیمارستان، 12 هزار و 880 پزشک شامل 880 فوق تخصص، 8 هزار و 500 متخصص و 3 هزار و 500 پزشک عمومی درگیر این طرح هستند.

دکتر آقاجانی با اشاره به این که پیش بینی می کنیم در راستای این طرح تا پایان سال 87 میلیون ویزیت صورت گیرد، افزود: این طرح هم در درمانگاه های داخل بیمارستان و هم در پلی کلینیک های تخصصی صورت گرفته و در راستای آن نوع فعالیت و کیفیت خدمات کلینیکی، ارتقاء می یابد ضمن این که تعداد ویزیت ها و تعداد پزشکان نیز افزایش خواهد یافت.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای این طرح علاوه بر ارتقاء کیفیت ویزیت، اهمیت دادن به تشخیص بالینی، کاستن از اقدامات پاراکلینیکی و جلوگیری از تکرار ویزیت ها است. ضمن این که دسترسی به خدمات فوق تخصصی و کاهش چشمگیر پرداخت ها توسط بیماران را نیز شاهد خواهیم بود.

دکتر آقاجانی اذعان کرد: از مجموع قیمت تمام شده ویزیت، 15 درصد هزینه ها را بیمار می پردازد و 85 درصد هزینه ها از محل منابع سازمان های بیمه گر و منابع طرح تحول سلامت پرداخت خواهد شد.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت با اجرای این طرح انگیزه پزشکان نسبت به حضور در کلینیک ها زیاد شده و ضمنا ساعات کار کلینیک ها افزایش می یابد. به طوری که اگرچه تعداد ویزیت ها در طول روز سقف دارد ولی از آنجایی که با اجرای طرح تحول نظام سلامت، تعداد مراجعات مردم نیز زیاد شده، ساعات کار کلینیک ها طوری ازدیاد یافته که پاسخگوی نیازهای همه بیماران باشد.

 

افزایش سرعت پیشرفت تکمیل بسته های طرح تحول سلامت

دکتر آقاجانی همچنین با بیان این که برنامه های طرح تحول سلامت در تمام بیمارستان های تحت پوشش به خوبی در حال اجرا است، توضیح داد: مدیران دانشگاهی، مسئولان بیمارستان ها و تمام پرسنل در جریان اجرای طرح هستند و ما شاهد رضایتمندی مردم از نحوه خدمات دهی بیمارستان ها هستیم.

وی با اشاره به این که بعد از گذشت یک ماه از اجرای طرح تحول سلامت، دستاوردهای زیادی داشته ایم، افزود: انتظار ما بر این بود که تکمیل بسته های این طرح بعد از 6 ماه اتفاق بیفتد در حالی که خیلی سریع تر به این امر نایل شدیم.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این که بیمارستان ها، دانشگاه ها و ستاد مربوط به وزارت بهداشت از سطح رضایت مردم نظرسنجی می کنند، خاطرنشان کرد: البته برای رسیدن به آمارهای واقعی سطح رضایت مردم نیاز به زمان داریم ولی گزارشات میدانی نشان می دهد که سیر مثبتی پیش رو است. به طوری که در حال حاضر تعداد بیمارانی که به دلیل مضیقه مالی و برای درخواست تخفیف به واحد مددکاری بیمارستان مراجعه می کنند، به کمتر از ده درصد رسیده است.

دکتر آقاجانی ضمن اشاره به این که میزان پرداختی از جیب بیماران نیز به کمتر از ده درصد رسیده است، گفت: این میزان در حال حاضر به دلیل وجود بیمه های مکمل و بیمه های روستایی قریب به 5 تا 7 درصد است.

 

داروهای بیماری های صعب العلاج در داخل بیمارستان عرضه خواهد شد

وی ادامه داد: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برای عرضه داروهای شیمی درمانی و داروهای بیماران خاص در بیمارستان های قطب اقداماتی در دست اجرا دارد و به مرور عمده این داروها در بیمارستان های تخصصی این بیماری ها عرضه می شود تا بیماران نیازی به ترک بیمارستان و مراجعه به داروخانه های دیگر نداشته باشد.

دکتر آقاجانی همچنین با بیان این که بسته هفتم طرح تحول نظام سلامت که شامل بیماری های صعب العلاج است، به زودی اجرا می شود، گفت: تقریبا از 25 روز اول اجرای طرح، 37 هزار زایمان به طور طبیعی انجام شده است و از هر فرد در این راستا 400 هزار تومان حمایت مالی می شود.

وی با اشاره به این که به مرور شاهد توسعه و بهبود کیفی بلوک های زایمان هستیم، خاطرنشان کرد: نوسازی و بازسازی این بلوک ها نیز صورت گرفته و مشوق هایی برای پزشکان زنان در نظر گرفته شده است. ضمن این که آموزش های ضمن بارداری در 7 جلسه به طور رایگان برای مادران باردار در بیمارستان ها در قالب کلاس، برگزار می شود.

دکتر آقاجانی گفت: از محل طرح تحول نظام سلامت جهت فرهنگ سازی زایمان طبیعی و اطلاع رسانی در مورد مخاطرات سزارین منابعی اختصاص یافته است. ضمن این که سیاست های تشویقی بسته زایمان طبیعی شامل سه بعد مادر، پزشک و ماما، و بیمارستان است.

 

افزایش تعداد پزشکان مقیم در بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: در چند روز اول اجرای بسته های چهارم و پنجم شامل ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و مقیم شدن پزشکان در بیمارستان های دولتی، 330 بیمارستان شاهد استقبال بیش از 3 هزار پزشک از اجرای طرح ماندگاری بودند همچنین شاهد مقیمی 518 پزشک در 37 بیمارستان مشمول طرح بوده ایم که این تعداد در حال افزایش است.

وی تاکید کرد: برای تشویق پرستاران، تکنسین علوم آزمایشگاهی، هوشبری، اتاق عمل، رادیولوژی و سایر کارکنان در اورژانس های پیش بیمارستانی و بیمارستانی بسته های تشویقی در نظر گرفته شده و به زودی این بسته ها به بیمارستان ها ابلاغ می شود.                              

دکتر آقاجانی با اشاره به کمبود نیروی انسانی بخصوص پرستاران افزود: در حال حاضر شاخص نیروی گروه پرستاری محاسبه شده و بر اساس آن بخش قابل توجهی از کمبود نیروی پرستار به زودی جبران می شود.

 

نوک پیکان تمام اهداف وزارت بهداشت مربوط به حوزه بهداشت و پیشگیری است

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن توضیح این که نوک پیکان تمام اهداف وزارت بهداشت مربوط به حوزه بهداشت و پیشگیری است، گفت: معاونت بهداشت وزارت بهداشت در این حوزه برنامه های جامعی تدوین کرده است که بعنوان فاز دوم اجرای طرح تحول، به زودی اجرا می شود.

به گفته دکتر آقاجانی تکمیل شبکه بهداشت موجود، گسترش آن به حاشیه شهرها و افزایش خدمات بهداشتی متناسب با بار بیماری ها از جمله برنامه های بسته خدمات بهداشتی است.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان گفت: از مهرماه سال 92 تا اردیبهشت ماه، صدها کارشناس خبره حوزه سلامت هزینه های مربوط به اجرای این طرح را محاسبه کرده اند و با حمایت های دولت و مجلس شورای اسلامی، از بابت کمبود منابع هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد