پنج شنبه 15 03 1399

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 15 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web3.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

طرح تحول نظام سلامت خدمتی به مردم در حوزه بهداشت و درمان

وزارت بهداشت و درمان یکی از وزارت خانه هایی است که با مردم ارتباط تنگاتنگ دارد چرا که بحث بهداشت و درمان در آن مطرح است بحثی که یکی از نیازهای اصلی جامعه می‌باشد 

و در هر استان نیز مسئولیت اجرای آن را دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی برعهده دارد .

طی مصاحبه خبرنگار روزنامه نسل فردا با قائم مقام رئیس دانشگاه در خصوص طرح جدید تحول نظام سلامت، دکتر حمید صانعی به سوالها به شرح زیر پاسخ دادند:

-در دولت گذشته در بخش بهداشت و درمان مشکلاتی وجود داشت و کمبودهای زیادی دیده می‌شد، برنامه دولت تدبیر و امید در بخش بهداشت و درمان چیست ؟

 برای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و از طرفی ضرورت اجرای آن و پرداخت به صورت نقدی در سالهای آخر دولت گذشته متاسفانه مشکلاتی به وجود آمد و بسیاری از پروژه های عمرانی در دستگاه های مختلف برای اجرا با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شد و متوقف گردید و در بخش بهداشت و درمان نیز  کمبودهایی بوجود آمد به طوریکه در دوره جدید دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اصفهان را با 3300 میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتیم ، مقداری از این بدهی ها میتوان به بدهی بیمارستان های دولتی ، پول آب و برق آنها و مواد مصرفی بیمارستانها اشاره نمود که توسط دولت پرداخت شد و امیدواریم با کمک مسئولین استان و وزارتخانه مابقی این بدهی ها نیز پرداخت شود .

در سال جدید در سیاست گذاری های کلان دولت به  رفع مشکلات اساسی در بخش بهداشت و درمان نیز اشاره شده است و اگر به بند بند آن عمل شود مشکلات این بخش رفع خواهد شد .

یکی از راه کارهای دولت برای حل بخشی از مشکلات مردم درامر بهداشت و درمان اجرای طرح نظام سلامت است که از نیمه اردیبهشت ماه امسال اجرایی شده است .

-لطفا در رابطه با طرح تحول نظام سلامت بیشتر توضیح دهید

 در طرح تحول نظام سلامت ، مردم تنها 10 درصد از هزینه های بهداشت و درمان را در بخش بستری بیمارستان های دولتی پرداخت میکنند و در مقابل نیز مراکز درمانی موظف هستند تمامی هزینه های درمان و دارویی بیماران را در این مراکز تامین نمایند .

در حقیقت با این کار به سمتی خواهیم رفت که مقام معظم رهبری فرمودند: بیمار نباید رنجی جز بیماری داشته باشد .

طرح مقیمی پزشکان یکی دیگر از برنامه های این طرح است به طوریکه بیمارستان های دولتی موظف هستند به نسبت تعداد تخت در چند رشته بین 3 تا 6 تخصصی یا فوق تخصص را در بیمارستان به صورت مقیم داشته باشند تا در صورت نیاز به سرعت  در دسترس باشند .

البته در کنار این طرح نیز طرح آنکال اجرا می شود که در آن تعداد دیگری پزشک علاوه بر پزشکان مقیم در دسترس بیمارستان قرار خواهند گرفت .

طرح رایگان شدن زایمان طبیعی و رسیدگی ویژه به بیماران خاص نیز از جمله موارد دیگر در اجرای طرح تحول سلامت است  .

 به روز رسانی تجهیزات و امکانات همچنین ارتقاء کیفیت خدمات نیز از دیگر موارد اجرای این طرح در بیمارستان های دولتی است .

 سیاست کلی دولت تدبیر و امید خدمت رسانی بهتر به مردم در زمینه بهداشت و درمان است که امیدواریم با اجرای این طرح رضایت مردم حاصل شود .

در حقیقت تا پیش از اجرای این طرح بیمارستان ها به دلیل اینکه دریافتی هایشان کمتر از ارائه خدماتشان بود و با توجه به گرانی خدمات مردم نمیتوانستند به خدمات دلخواهشان دست پیدا کنند ولی از این پس علاوه بر بالا رفتن کیفیت خدمات مردم به راحتی میتوانند از آنها با قیمتی ارزان استفاده نمایند .

چه تعداد بیمارستان دولتی در سطح استان اصفهان وجود دارد؟

در حال حاضر 33 بیمارستان دولتی در سطح استان اصفهان وجود دارد که همه آنها خدمات زیر مجموعه اجرای طرح تحول نظام سلامت را ارائه میدهند .

با توجه به اجرای این طرح و کمک دولت به بخش درمان مطمئنا دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اصفهان نیز در جهت ارائه خدمات و اجرای پروژه ها میتواند بهتر عمل کند اینطور نیست؟

بله کاملا درست است با بهبود وضعیت مالی دانشگاه میتوانیم پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم یکی از این پروژه ها تکمیل بیمارستان امام رضا (ع)  برای بیماران سرطانی است که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح آن باشیم محل این بیمارستان در کنار بیمارستان سیدالشهدا در شهر اصفهان است .

-آیا در سطح استان احداث بیمارستان های بزرگ نیز در دست دارید؟

تعداد زیادی بیمارستان در دست ساخت است البته اعتقاد ما بر این نیست که الزاما بیمارستان بزرگ باشد چرا که ممکن است در شهری و یا منطقه ای احداث یک بیمارستان بزرگ ضرورت نداشته باشد و در واقع باید کیفیت ارائه خدمات بالا باشد ، از همین رو بیشتر ارائه خدمات مد نظر است و در هر کجا نیاز به آن باشد تلاش میکنیم تا این نیاز به خوبی رفع شود.

-در حال حاضر در بحث تامین دارو وضعیت به چه صورت است؟

خوشبختانه با کمک دولت و تمهیدات وزارت بهداشت و درمان مشکلی در این رابطه وجود ندارد

-در حال حاضر بیمارستان الزهرای اصفهان که یک بیمارستان دولتی است مجهز به بخشی به نام بخش منتخب است که امکانات بستری بیمار در آن به صورت خصوصی ارائه می‌شود آیا در سایر بیمارستان های دولتی نیز این بخش وجود دارد؟

 یکی از تسهیلات  ارائه شده به مردم این بود که در بیمارستان های دولتی که امکانات و تجهیزات و فضای لازم در اختیارشان باشد در صورت تمایل و به جهت تامین بخشی از هزینه ها بتواند 10 درصد از تخت های خود را به این بخش اختصاص دهد .

در حال حاضر نیز تعدادی از بیمارستان های دولتی استان مثل بیمارستان شهید دکتر چمران و امام حسین(ع) دارای این بخش هستند .

-نقش خیرین در کمک به بخش بهداشت و درمان در سطح استان اصفهان چگونه بوده است؟

خیرین استان اصفهان در تمامی زمینه‌ها پیشتاز هستند و در بخش بهداشت و درمان نیز حضور دارند البته هزینه های بهداشت و درمان بسیار زیاد است ولی همدلی و همراهی آنها بسیار جای تقدیر و تشکر دارد و در کنار اکثر بیمارستان های ما یک انجمن خیریه وجود دارد .

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد