سه شنبه 13 03 1399

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 13 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web3.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

به بهانه هفته‌ سلامت:

  

پیشگیری و مهار دیابت با آموزه‌های طب سنتی ایرانی راهی به سوی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

 

  بیماری دیابت یکی از شایعترین بیماری‌های روبه رشد در جهان و ایران است. گزارش‌ها حاکی از ابتلای حدود 8 میلیون نفر از جمعیت کشور به بیماری دیابت و یا ورود به مرحله قبل از دیابت است که درمان آن­ها سالانه بالغ بر چهار هزار میلیارد ریال برای سیستم بهداشت و درمان کشور هزینه بر جای می­گذارد. اگر هزینه‌های غیر مستقیم و هزینه‌های نامحسوس این بیماری و عوارض متعدد آن نیز بر آورد شود، اهمیت توجه به این بیماری بیش از پیش هویدا می‌شود.

   از دیدگاه طب ایرانی، بیماری دیابت می‌تواند نمود و بروزی از یک آتش زیر خاکستر به نام سوء مزاج تلقی گردد، اختلالی که در آن جنبه‌های مختلف فیزیولوژی اندام‌ها به خصوص در حیطه سوخت و ساز سلول دست خوش تغییرات گاه عمیق، می­گردد. طب ایرانی بر این باور است که درمان ریشه‌های بیماری‌ها، بدون حذف و یا اصلاح عوامل ایجاد کننده آن دست یافتنی نیست. در ابتلای به دیابت، به عنوان یک سوء مزاج فراگیر (که می‌تواند ثانوی به اختلال در عملکرد بهینه کبد، کلیه و یا تک تک سلول‌های بدن باشد)، اصلاح عوامل زمینه ساز (اسباب مُعِد‌ّه) است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

- اجتناب از پر خوری، درهم خوری و بد خوری به گونه‌ای که استفاده بیش از حد از مواد غذایی غلیظ (همچون گوشت گاو، گوساله، سوسیس، کالباس)، مواد غذایی لزج (مثل برنج، سیب زمینی، آرد بدون سبوس، ماکارونی، کله پاچه، ژله)، تعدد مواد غذایی مصرف شده در یک وعده غذایی، جویدن ناکافی، عدم مصرف صبحانه، مصرف سرخ کردنی‌ها، کاهش استفاده از بقولات (سبزیجات) و میوه ها بخشی از عوامل زمینه ساز بیماری در بحث رژیم غذایی است.

- خواب کافی، منظم شبانه و اجتناب از خواب طولانی در طی روز

- فعالیت فیزیکی  و ورزش

- توجه به عملکرد مناسب و طبیعی ارگان‌های دفعی بدن به منظور پایش و حفظ عملکرد اعضای رئیسه بدن شامل مغز، قلب وکبد

- احتراز از اختلالات عارض شده بر نفس، روح و روان از جمله اندوه، نگرانی، ترس، اضطراب، حقد، حسد و کینه که موجب عدم تعادل در سوخت و ساز بدنی می شود.

   از دید گاه طب ایرانی، دیابت یک بيماري چند عاملی بوده که برای ریشه کنی آن، اصلاح عوامل پیش گفت ضروری است و نمی توان انتظار داشت صرفاً با مصرف دارو ( اعم از شیمیایی یا گیاهی) از شر این بیماری رهایی یافت اگرچه مصرف منظم دارو و کنترل بهینه بیماری در تقلیل علایم و یا عوارض بیماری بسیار مهم است. امید می رود با اتخاذ سبک زندگی ایرانی اسلامی که بخشی از برکات آن در کاهش ابتلا به بیماری‌های متابولیک و از جمله دیابت هویدا می شود، اقدام و عملی در راستای اقتصاد مقاومتی به وقوع بپیوندد.

 

                                                                                دكتر محمود خدادوست 
                                                                                

                                                                           معاون طب سنتی ایرانی- اسلامی

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد