دوشنبه 11 01 1399

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 11 فروردين 1399

feed-image خبر خوان
web2.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

کمبود ویتامین "D" باعث کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی می شود

 

کارشناس گروه بهبود تغذیه جامعه گفت :کمبود ویتامین "D" باعث کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی از جمله آسم به ویژه در کودکان می شود .

به گزاش "وبدا" اعظم فرمانی با بیان این مطلب افزود : ویتامین "D" یکی از ویتامین های محلول در چربی است که به آن ویتامین آفتاب هم می گویند، این ویتامین در بدن با عمل تجزیه نور ماوراء بنفش روی پوست تولید می شود.

وی با اشاره به نقش ویتامین"D" در جذب کلسیم در بدن و رشد و استحکام دندان ها و استخوان ها، می افزاید: کمبود ویتامین "D" باعث کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی از جمله آسم به ویژه در کودکان می شود.

 فرمانی  با تأکید بر اهمیت نور خورشید به عنوان مهمترین عامل تأمین کننده ویتامین D در بدن، معتقد است: اکثر مردم با فعالیت های روزانه به میزان کافی نور خورشید را جذب و ویتامین D موردنیاز بدن را تأمین می کنند.

 

ویتامینD  منبع کامل غذایی ندارد و بهترین منبع آن نور خورشید است

 این کارشناس تغذیه به افرادی که بیشتر مدت روز را در منزل هستند و در برابر نور خورشید قرار نمی گیرند، توصیه می کند : با رژیم غذایی غنی شده با ویتامین D یا دریافت مکمل آن،  این کمبود را جبران کنند و اضافه می کند: برای ساختن ویتامین D لازم است دست ها، صورت و پاها حداقل دو بار در هفته به مدت 10 تا 20 دقیقه در معرض نور آفتاب باشد.

"فرمانی" بهترین زمان دریافت این انرژی را ساعت 10 صبح تا سه بعد از ظهر می داند و تاکید می کند: فراموش نکنید ویتامین D منبع خوب غذایی ندارد و مهمترین منبع ساخت ویتامین D، نور آفتاب است .

او درباره کمبود ویتامین D می گوید: افرادی که مدت طولانی دور از نور خورشید هستند، افراد شب کار، افراد با پوست تیره، سالمندان، کودکان شیرخوار، افرادی که ازکرم های ضد آفتاب با  SPFبالای هشت استفاده می کنند، بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند.

کارشناس بهبود تغذیه با معرفی، زردۀ تخم مرغ، کره، شیر و لبنیات، جگر و ماهی های چرب به عنوان مواد غذایی حاوی مقداری از ویتامین  D می افزاید: نقش ویتامین D در بروز بسیاری از بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان ها به خصوص سرطان کورورکتال و بیماری ام.اس ثابت شده است.

"فرمانی" ابتلا به بیماری راشیتیسم، نرمی استخوان یا "استئومالاسی" و پوکی استخوان یا "استئوپروز" را به عنوان شایع ترین بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D نامیده و ادامه می دهد: پیشگیری و کنترل کمبود ریزمغذی ها، یکی از اهداف مهم گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی است.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد