سه شنبه 19 01 1399

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 19 فروردين 1399

feed-image خبر خوان
web3.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

پیشگیری از سرطان با ورزش

تحرک و ورزش یکی از راههای پیشگیری از سرطان به خصوص در بانوان است.

به گزارش پایگاه خبری و  اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ مسئول واحد سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت بجنورد با بیان این موضوع که فعالیت های بدنی جزء شیوه زندگی سالم است ؛تحرک و ورزش را یکی از راه های پیشگیری از سرطان به خصوص در بانوان عنوان کرد.

دکتر تکتم یزدانی گفت: فعالیت ورزشی منظم در زنان مهارتی از خود مراقبتی است که باید آن را در برنامه های روزانه خود قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: امروزه شیوه زندگی سالم عامل مهمی در تامین و ارتقای سلامتی محسوب می شود و برای این که از یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشیم باید مهارت خود مراقبتی را یاد بگیریم.

دکتر یزدانی، سرطان پستان را یکی از سرطان های شایع در زنان دانست و افزود: خودآزمایی جهت  سرطان پستان یکی از مهارت های خود مراقبتی است که در آن زنان یاد می گیرند که چه زمان و چگونه بدن خود را معاینه کنند.

وی با بیان اینکه زنان کشور ما به دلیل عدم آشنایی با این بیماری و عدم اطلاع از روش های تشخیص زودرس، زمانی متوجه این سرطان می شوند وبه پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مرحله پیشرفته ای قرار گرفته و در نتیجه تشخیص و درمان تاثیر چندانی ندارد، افزود: روش های بسیاری برای مقابله با این بیماری وجود دارد ؛ با تشخیص زود رس سرطان پستان در مراحل اولیه ،درمان کاملا موفقیت آمیز است و اکثر زنان مبتلا به سرطان پستان می توانند زندگی طبیعی خود را داشته باشند.

دکتر یزدانی به 3 روش تشخیص زودرس این سرطان اشاره کرد و گفت: خودآزمایی پستان،معاینه توسط کادر بهداشتی و ارجاع به پزشک در صورت احتمال ابتلا به سرطان پستان و عکس برداری می تواند به تشخیص زودرس این بیماری کمک کند.

وی تاکید کرد: بانوان با خودآزمایی پستان به صورت ماهانه در صورت بروز هر گونه تغییر، آن را در مراحل اولیه تشخیص خواهند داد.

وی سن 20 سالگی را آغاز خودآزمایی پستان عنوان کرد و تاکید کرد: 2 الی 3 روز بعد از اتمام دوره ماهانه اقدام به این خودآزمایی باید صورت گیرد.

به گفته وی نحوه انجام خودآزمایی پستان توسط کارکنان بهداشتی یا ماماها به بانوان در مراکز بهداشتی آموزش داده می شود.

وی با بیان این که بهترین روش مقابله با سرطان پستان تشخیص زودرس آن است نشانه های ابتلا به این بیماری را وجود تورم یا سفت شدن در پستان یا زیر بغل ،تغییر در شکل یا اندازه پستان و وجود چروک بر روی پستان عنوان کرد.

وی ادامه داد: سابقه ابتلای فامیلی به سرطان، سابقه ابتلای قبلی، افزایش سن، چاقی و مصرف زیاد چربی، شروع زودرس پریود ماهانه و یا دیر یائسه شدن می تواند احتمال سرطان را در فرد بیشتر کند

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد