سه شنبه 12 01 1399

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 12 فروردين 1399

feed-image خبر خوان
web3.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

بهتراست مراقب سرفه های طولانی مدت خود باشید

ميكرب سل بعد از حمله به ريه‌ها به تدريج كل ريه را فرا مي‌گيرد

 

 براساس گزارش مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت، دكتر مهشيد ناصحي ، رئيس اداره کنترل  سل و جذام، با تعريف فوق از بيماري سل افزود : ميكرب سل بعد از حمله به ريه‌ها به تدريج كل ريه را فرا مي‌گيرد و در آن جا باقي مي‌ماند و رفته رفته علائم بيماري آشكار مي‌شود.

دكتر ناصحي با تأكيد  برطي كامل دوره درمان بيماران، افزود: بهترين راه پيشگيري از سل، تشخيص و درمان به موقع بيماران و نظارت مستقيم بر آنها است تا زمانی که درمان آنها به طور كامل انجام شود.

وي عطسه و سرفه، حرف زدن، فرياد زدن و هر عاملی كه ميكرب‌هاي سل  را در هوا پرتاب کند  را از راه‌هاي انتقال ميكرب سل دانست و گفت: فرد بيمار با پوشاندن دهان و بيني خود در هنگام عطسه يا سرفه مي‌تواند از انتقال بيماري به ديگران جلوگيري كند.

دكتر ناصحي مهم‌ترين و شايع‌ترين نشانه بيماري سل ريوي را سرفه‌هاي طولاني مدت و بيشتر از دو هفته دانست و توصيه كرد: بهتر است مراقب سرفه‌هاي طولاني مدت خود باشيد.

رئيس اداره کنترل سل و جذام در ادامه گفت: افراد مسن، نوزادان، كودكان و افراد دچار ضعف سيستم ايمني، بيشتر در معرض خطر بيماري سل هستند.

وي افزود: محيط‌هاي شلوغ، كوچك، بدون تهويه مناسب و كم نور و با رطوبت بالا مناسب براي سرايت اين بيماري به ديگران است.

دكتر ناصحی با بيان اين كه تغذيه خوب و سالم و تقويت سيستم ايمني بدن مي‌تواند احتمال ابتلا به بيماري را كاهش دهد، افزود: خوشبختانه سل يك بيماري كاملاً قابل درمان است، البته به شرط آن كه داروهاي ضد سل با دقت و به طور كامل و منظم به مدت حداقل 6 ماه به طور روزانه مصرف شود، حتي اگر بيمار احساس بهبودي داشته باشد لازم است دوره درمان تا آخر كامل شود.

وي افزود: اگرچنانچه دوره درمان و مصرف كامل داروها طي نشود، ميكروب‌هاي سل مي‌توانند به ميكرب‌هاي سل مقاوم به درمان و بسيار خطرناك تبديل شوند كه ديگر با داروهاي معمول سل قابل درمان نخواهند بود و درمان بسيار طولاني‌تر نياز دارد كه البته اميد به بهبودي در آنها كمتر است.

گفتنی است ،از 2 هفته بعد از شروع درمان سل ،دیگر بیماری قابل سرایت به دیگران نیست.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد