پنج شنبه 15 03 1399

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 15 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web2.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

89 درصد مسمومیت ها در منزل اتفاق می افتد

بر اساس گزارشات، در طی دوازده سال گذشته، شاهد سیر صعودی مسمومیت های منجر به فوت ناشی از دارو بوده ایم. آمار بدست آمده از مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم  کشور کماکان درصد بالایی از مسمومیت دارویی یعنی 60 تا 70 درصد از کل مسمومیت های ثبت شده در این مراکز را نشان می دهد. در خصوص مسمومیت ناشی از سموم، گرچه مرگ ناشی از سموم در سال 1390 کاهش نشان می دهد، ولی تعداد مسمومیت های ناشی از سم فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج مراجعه کننده به بیمارستانهای مرجع مسمومیت ها در کشور، افزایش موارد را نشان می دهد.

مطالبی که در پی می خوانید ، متن مصاحبه ای است که با دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم، خانم دکتر طلعت قانع و به مناسبت برگزاری نهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت ها صورت گرفته است:

 

سرکار خانم دکتر قانع لطفاً در ابتدا خود و مرکزی که در حال حاضر در آن مشغول به فعالیت می باشید، برای مخاطبین ما معرفی نمایید:

اینجانب دکتر طلعت قانع داروساز و متخصص سم شناسی و داروشناسی، عضو هیات علمی سازمان غذا و دارو و عضو هیئت مدیره انجمن علمی متخصصین سم شناسی و مسمومیت های ایران می باشم و در حال حاضر در حدود دوازده سال است که به عنوان دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم مشغول به فعالیتم.

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم بخشی از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و عهده دار وظایف متعددی است که برخی از آنها به شرح ذیل می باشد:

  • ارائه راهنمایی تلفنی (کد 1 شماره تلفن 1490) داروهای کمیاب به صورت شبانه روزی
  • ارائه راهنمایی تلفنی (کد 2  شماره تلفن 1490) اطلاعات دارویی و کنترل مسمومیت ها به صورت شبانه روزی
  • برنامه ریزی و سیاستگذاری فعالیت مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم سطح کشور (38 مرکز اطلاع رسانی با شماره تلفن کشوری 1490 در شهرهای مختلف ایران دائر می باشد)
  • آموزش تخصصی کارشناسان پاسخگو
  • برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها و ...

 

چطور شد که ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم تصمیم به برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها گرفت؟

شيوه جديد زندگي و دسترسي آسان به انواع مواد شيميايي، داروها، سموم و ... بدون داشتن اطلاعات كافي از نحوه نگهداري، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهاي مربوط به آن، شيوع مسموميت هاي اتفاقي و تعمدي را در جامعه به ميزان زيادي افزايش داده است.

بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت ها به سادگی قابل پیشگیری می باشند و با نگاهی نو به روند آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت ها و توجه به این نکته که "شاید قربانی بعدی یکی از انواع مسمومیتها من یا خانواده ام باشد" هیچگاه خطر را از خود دور نخواهیم دید. یک لحظه غفلت خصوصاًدر کودکان می تواند منجر به عوارض دائمی وآزار دهنده ناشی از مسمومیت شود.

وقوع مسموميت هاي حرفه اي حاد و مزمن در كارگران شاغل در كارخانجات صنايع شيميايي از يك سو و استفاده از وسايل گاز سوز و مواد شيميايي و شوينده در منازل و فقدان آگاهي هاي كافي در اغلب خانواده ها از سوي ديگر، خطرات جدي را متوجه آنان می کند. خصوصاً كودكان زیر 5 سال بر اساس آمار، آسیب پذیرترین گروه به شمار می روند.

همچنين جوان بودن جمعيت كشور و آسیب های اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مرتبط با آن و سوء مصرف مواد مخدر، تعداد مسموميت هاي عمدي از جمله خودكشي را نيز افزايش داده است. به طوري كه بسياري از افراد بدون توجه به باورهاي مذهبي و ساير عواقب اجتماعي و خانوادگي، اقدام به خودكشي مي نمايند. اگرچه برخی از اين مسموميت ها توسط گروه پزشكي كنترل شده و به مرگ منتهي نمي گردد وليكن خسارات جبران ناپذيري را به اقتصاد، سلامت و بهداشت جسمي و رواني جامعه و خانواده ها وارد خواهد نمود.

آمار بالای مصرف داروها در جامعه از یک سو احتمال بروز تداخلات دارویی را بالا خواهد برد و از سوی دیگر اشتباهاتی که ضمن تجویز و مصرف دارو به صورت نا خواسته صورت می گیرد ممکن است بیمار را به سمت مصرف مقادیر بالاتر از دوز درمانی و متاسفانه عوارض ناشی از مسمومیت با داروها سوق دهد. این امر خصوصاً در مصرف دارو توسط سالمندان حائز اهمیت است.

دسترسی آسان به دارو در منازل و عدم نگهداری صحیح آنها همراه با افزایش تعداد بیماران افسرده و آگاهی عموم مردم از قابلیت کشندگی برخی داروها، متاسفانه جامعه را نسبت به مسمومیت های ناشی از داروها خصوصاً شکل تعمدی آن آسیب پذیرتر نموده است.

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، پس از نامگذاري هفته نخست آبان ماه به عنوان "هفته پيشگيري از مسموميت ها" در سال 1385، با مشارکت تمامی معاونت های غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی کشور، هر سال اقدام به برگزاری فعاليت آموزشي- فرهنگي " هفته پیشگیری از مسمومیت ها" می نماید.

اميد است با حمايت مسئولين محترم، سازمان غذا و دارو و سایر دانشگاههای علوم پزشکی کشور با همکاری دیگر سازمانها و نهادهای مرتبط با موضوع مانند صدا و سیما، شهرداری، وزارت آموزش و پرورش و ... به اصلی ترین اهداف برگزاری هفته مذکور که همان ارتقاء سلامت جامعه و کاهش مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها می باشد برسیم.

 

کمی در مورد آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت و ضرورت تکرار آموزشهای نحوه پیشگیری از مسمومیت ها در کشورمان صحبت کنید.

معتبرترین ارگان و منبع ارائه آمارهایی در این خصوص، سازمان پزشکی قانونی کشور می باشد. لذا شایسته است تا در همین جا از سازمان مذکور به دلیل تعامل سازنده ای که با سازمان غذا و دارو در طی سالهای اخیر داشته است و آمارهای مرگ ناشی از انواع مسمومیت را در اختیار ما و جامعه قرار داده است کمال تشکر را بنماییم.

به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، در طی سالهای اخیر همه ساله بین 5500 تا 6200 نفر از هموطنانمان در اثر بروز انواع مسمومیت جان باخته اند. بیشترین مسمومیتی که در این سالها منجر به فوت شده است، مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد بوده است. به این ترتیب که بین 50 تا 60 درصد از مرگ و میر در هر سال به دلیل استعمال مواد حادث شده است.

رتبه بعدی مرگ و میر با 15 تا 25 درصد، در اختیار انواع سموم از قبیل قرص برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل، جونده کشها و سیانور و دیگر سموم بوده است که از این میان قرص برنج (نیمی از موارد) ، سموم دفع آفات نباتی و الکل، جلودار مسمومیت های منجر به مرگ می باشند.

مسمومیت ناشی از منوکسید کربن عامل 10 تا 13 درصد از مرگهای ناشی از مسمومیت می باشد. که با توجه به آغاز فصل سرما، باید به این نکته توجه بیشتری نمود. مسمومیت ناشی از منوکسید کربن به دلیل  استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز مانند بخاری، آبگرمکن و پکیج، در کشور ما بسیار شایع است. با رعایت نکات بسیار ساده در شروع فصل سرما می توانیم خانواده و عزیزانمان را از بروز این مسمومیت محافظت نماییم.

علت این امر ممکن است در اثر عدم توجه خانواده ها به ممنوعیت توزیع و خرید و فروش این سم در سطح کشور باشد. گرچه از سال 1385 واردات قرص برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی ممنوع اعلام شده است و از سال 1390 قرص برنج از جانب ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالای ممنوعه به شمار می رود و خرید و فروش و استفاده آن مشمول مجازات است، ولی قاچاق آن همچنان وجود دارد و بی اطلاعی و بی توجهی خانواده ها نسبت به خطرات ناشی از مصرف خانگی این سم، موجب شده است که متاسفانه کشور ما یکی از معدود کشورهایی باشد که در سطح دنیا مرگ ناشی از این سم در آن گزارش شده است.

با بیان این آمار، نه تنها ضرورت فرهنگ سازی و آموزش عمومی بدیهی به نظر می رسد، بلکه آموزش تخصصی به گروه پزشکی و اجباری شدن آموزش درمان مسمومیت ها بر ای دانشجویان پزشکی ضرورت می یابد. هدف ما از برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها در هر سال هم همین است تا با یادآوری نکات بسیار ساده ای، جامعه را تشویق به انجام و رعایت آن نماییم و بتوانیم موارد مسمومیت را به حداقل برسانیم.

در کشور ما چه مسمومیت هایی و بیشتر در در چه افرادی بروز  می کند؟

درصد مسمومین زن از مرد بیشتر است. مثلاً 54درصد موارد مسمومیت مراجعه شده به بیمارستانهای استان اصفهان زن و بقیه آنها یعنی 45 درصد مرد می باشد. در حالی که مرگ ناشی از مسمومیت در مردان بالاتر از زنان است یعنی عمدتاً مسمومیتهای مردان با مواد خطرناکتر و با شدت بیشتری بروز می کند.

به لحاظ پراکندگی سنی، عمدتا مسمومین مراجعه کننده به بیمارستان در محدوده سنی جوان یعنی 20 تا 40 ساله می باشند. سپس نوبت به مسمومین نوجوان و در نهایت بالای 40 سال و همچنین زیر 12 سال می رسد.

از میان مشاغل مختلف جامعه، زنان خانه دار بیشترین شیوع مسمومیت ها را ازآن خود کرده اند و جالب است بدانید 89 درصد از موارد مسمومیت در منزل بروز می نماید. لذا اهمیت ایمن سازی منازل مشخص می شود.

 64 درصد از مسمومیت های مراجعه شده به بیمارستانهای اصفهان بر اساس آمار تهیه شده توسط همکاران در این دانشگاه، به مسمومیت های تعمدی اختصاص دارد و تنها 21% از موارد اتفاقی و 13% در اثر سوء مصرف مواد می باشد.

 

به طور کلی هدف از برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت چیست؟

نامگذاري هفته اي به نام هفته پيشگيري از مسموميت ها مي تواند در امر آموزش و اطلاع رساني كليه اقشار جامعه و به تبع آن كاهش موارد مسموميت هاي اتفاقي و تعمدي مفيد واقع شود و با توجه به محدوديت تختهاي بيمارستاني و هزينه هاي بالاي دارو و درمان، مي تواند به كاهش هزينه هاي درماني كمك قابل ملاحظه ای نمايد؛ درعين حال به ميزان قابل توجهي سبب ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومي جامعه شود. بطور کلی اهداف برگزاری این هفته عبارت است از: ارتقاء فرهنگ و دانش عمومي جامعه در خصوص پيشگيري از مسموميت ها و نحوه اجرای آن در محیط منزل و کار، آموزش نحوه انجام اقدامات اوليه و ضروري درماني در هنگام بروز مسمومیت، ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومي جامعه، كاهش مرگ و مير ناشي از مسموميت ها، کاهش مراجعه به اورژانس ها، ارتقاء دانش جامعه در خصوص داروها، مواد شيميايي و سموم، آموزش در جهت پيشگيري از مسموميت هاي اتفاقي و شغلی، كاهش هزينه هاي مربوط به درمان مسموميت هاي دارويي و شيميايي در جامعه، آموزش نحوه برخورد با موارد مسموميت در منزل، آموزش عمومي نحوه برخورد با حوادث شيميايي.

 

چراهفته نخست آبان ماه را برای این منظور انتخاب نموده اید؟

در بسياري از كشورها هفته اي را به مناسبت پيشگيري از مسموميت ها در نظر گرفته اند. در ايالات متحده بيش از 70 سال است كه هفته سوم مارس (26-19 مارس) و دقيقاً يك هفته قبل از هفته پاكيزگي عمومي را (به منظور استقبال از بهار) به نام هفته پيشگيري از مسموميت ها نامگذاري نموده اند.

در سه سال ابتدایی برگزاری هفته مذکور توسط وزارت بهداشت ایران، ما هم این هفته را در اسفند ماه برگزار کردیم ولی پس از آن با در نظر گرفتن شرايط خاص جغرافيايي، فرهنگي و اجتماعي ايران، نزدیکی و تعدد مناسبت های مرتبط با سلامت در پایان سال و عید نوروز، مقرر شد هفته اول آبان ماه به عنوان هفته «پيشگيري از مسموميت ها»  نامگذاري شود تا در اين هفته در خصوص راه هاي پيشگيري از بروز انواع مسموميت ها و چگونگي كنترل آن و نحوه انجام اقدامات اوليه در مواجهه با فرد مسموم، اطلاع رساني و آموزش عمومي به صورت وسيع و گسترده اي انجام پذيرد.

 

همکاران شما به جز در وزارت بهداشت چه ارگانهایی می باشند؟

در اجراي اين برنامه بسياري از ارگانها و سازمانهاي دولتي و برخي شركت هاي خصوصي مي توانند همكار ما محسوب شده و در اين برنامه فرهنگي- اجتماعي مشاركت نمایند.

بديهي است ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم علاوه بر بهره گیری از مشارکت و فعالیتهای معاونت های غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی، از همکاری بسياري از وزارتخانه ها و سازمانها بهره جسته است که از آن بین می توان به معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان نظام پزشکی کشور(انجمن سم شناسي و مسموميتهاي ايران و انجمن پزشكان كودكان ايران، طب اورژانس) ، بیمارستان لقمان حکیم، بهارلو و کودکان مفید در شهر تهران و سایر بیمارستانهای مرجع مسمومیت در دیگر شهرها، شهرداری ها و سازمان آتش نشانی، سازمان آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان صدا و سیما اشاره کرد.

در اين هفته اهداف اطلاع رساني از طريق چاپ بروشورها و پمفلت هاي آموزشي، نصب بيلبوردهاي آموزشي در خيابان ها، توزيع پوسترهاي جذاب و آگاهي دهنده در مراكز آموزشي- درماني، دانشگاهها، مراكز آموزش عالي، كارخانجات، مؤسسات، مدارس، مساجد و عمليات وسيع اطلاع رساني از طريقه رسانه هاي عمومي شامل روزنامه ها، راديو و تلويزيون، ارسال پیامک به تلفنهای همراه، برپایی نمایشگاه و مسابقه نقاشی، درج پیامهای مربوط به هفته پیشگیری از مسمومیت ها در سربرگ های اداری، قبوض آب و برق و فیش حقوقی کارمندان و موارد مشابه حاصل می شود.

 

آیا شعار خاصی را در برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها در نظر گرفته اید؟

بلی ، دو شعاری که در سال جاری انتخاب شده است عبارتند از:

خرید، فروش و استفاده از قرص برنج (فسفید آلومینیوم)، هرگز!

خانواده خود را در برابر بروز مسمومیت ها محافظت نماییم.

 

برنامه های شما در برگزاری این هفته چیست؟

بطور كلي براي هر يك از روزهاي هفته پيشگيري از مسموميت ها (اول تا هفتم آبان ماه) ، يك موضوع در نظر گرفته شد تا اطلاع رساني و آموزش جهت دار در همان راستا صورت گيرد:

پنجشنبه 1/8/93: روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی داروها

باتوجه به اینکه شایعترین علت مسمومیت گزارش شده به مراکزDPIC ایران در سال 1392 با 60 درصد، مسمومیت دارویی می باشد.

جمعه 2/8/93: روز پیشگیری از مسمومیت ها در کودکان

به این دلیل که کودکان زیر 5 سال اولین قربانی عدم رعایت نکات ایمنی در پیشگیری از بروز مسمومیت ها در منازل هستند و تقریباً تمامی موارد مسمومیت رخ داده در کودکان تصادفی و یا بر اثر اشتباه والدین آنها بوده است.

شنبه 3/8/93: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن

به دلیل شروع فصل سرما و عدم توجه به نکات ایمنی در پیشگیری از گازگرفتگی، همچنین متاسفانه بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، مرگ ناشی از گاز گرفتگی در سال 1392، 828 نفر بوده است که نسبت به سال 1391 ، صدو سی و یک نفر افزایش داشته است.

یکشنبه 4/8/93: روز پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی و گیاهان سمی

دوشنبه 5/8/92: روز پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات، مواد شیمیایی

تمرکز بر راههای پیشگیری از مسمومیت با آفت کش ها و عدم استفاده از قرص برنج در مصارف خانگی و تاکید بر قاچاق بودن این سم.

سه شنبه 6/8/93: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی ها

چهارشنبه 7/8/93: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد

به دلیل شیوع بالای مرگ ناشی از سوء مصرف مواد در ایران به میزان 57% از موارد مرگ ناشی از مسمومیت ها. توجه شود که سوء مصرف مواد مخدر دومین عامل مرگ های غیر طبیعی در متوفیان بوده است.

 

شما در طی صحبت های خود به خطر مسمومیت در منازل اشاره کردید و اینکه 89 درصد از مسمومیت ها در منزل اتفاق می افتد. لطفاً این خطرات را معرفی کنید و راههای پیشگیری از مسمومیت در منزل را توضیح دهید و توضیح دهید چگونه خود و خانواده خود را می توانیم از آسیب ناشی از سموم محافظت نماییم.

 

خانواده هایی که فرزند زیر 5 سال دارند به این بخش از صحبت های بنده باید به شکل ویژه ای توجه نمایند. چراکه یک دانش آموز ده ساله به سادگی از کنار مثلاً ظرف حاوی واکس کفش، باتری مینیاتوری موجود در موبایل اسباب بازی، بسته بندی دارو و یا جعبه مقوایی خمیر دندان می گذرد. درحالیکه یک کودک یک سال و نیمه که در حال چرخیدن در منزل و کشف ناشناخته ها می باشد، تمامی این موارد برایش شگفت انگیز است و بدون شک برای شناسایی آنها، تمامی این اجسام را به دهان خواهد برد.

شما باید منزل را از دید کوچکترین فرد خانواده نگاه کنید و از ورودی خانه، یعنی جاکفشی و کمد لباس جلوی درب منزل شروع کنید و با سرکشی و بررسی تک تک اتاقها و سپس حمام و دستشویی و آشپزخانه و سپس حیاط و انباری، ابتدا کلیه مواردی که می تواند ایجاد مسمویت نماید را از دسترس خارج نمایید. مثلاً از نگهداری گیاهان آپارتمانی خودداری نمایید تا خطر بلعیده شدن و به دهان بردن گیاهان سمی توسط کودک نوپای شما منتفی شود. مواد شیمیایی، شوینده های خانگی، حشره کش ها، داروها، مواد آرایشی و بهداشتی را به کمد های بالایی منتقل نمایید و در صورت امکان درب آنها را قفل نمایید. از نگهداری داروها در یخچال جداً بپرهیزید. داروهای انگشت شماری هستند که نیاز به نگهداری در یخچال دارند و بطور کلی نگهداری دارو در یخچال بسیار اشتباه است. همه ساله ما شاهد مرگ کودکان و نزدیکان معتادانی که دوره درمان اعتیاد خود را با داروی متادون طی می کنند می باشیم. نگهداری شربت متادون خصوصاً در بطری های مواد آشامیدنی مانند نوشایه و شیشه های دارویی تا به حال منجر به مرگ دهها کودک و حتل بزرگسال شده است.

داروهای معمول هیچ نیاز به نگهداری در یخچال ندارند و پس از سپری شدن دوره درمان باید دور ریخته شوند. دارو را باید در کمد قفل دار دور از دسترس و در ارتفاعی بالاتر از دسترسی کودک نگه داشت. هنگامیکه به کودک خود دارو می دهید از کلماتی مانند آبنبات و یا شربت میوه و ... خودداری نمایید چراکه این امر کودک را راغب به مصرف دارو خواهد کرد.

بطور کلی از نگهداری دارو در اتاق خواب و کشوهای پاتختی، کیف دستی و در بسته بندی های مواد غذایی خودداری کنید.

مواد شیمیایی جرم بر و لوله باز کن، مواد سفید کننده و شوینده ها، همگی از نمونه مواد شیمیایی هستند که چنانچه به صورت اتفاقی بلعیده شوند، اثرات سوزانندگی و تخریب بافت آن سبب سوراخ شدن مجاری گوارشی و مرگ خواهد شد. مواد نفتی نباید در محل بازی کودکان مانند حیاط نگهداری شود. بارها اتفاق افتاده است که کودکان بدون درنظر گرفتن بوی مواد نفتی، در هنگام تشنگی از ظروف حاوی بنزین، نفت و گازوئیل موجود در محل بازی نوشیده اند. این موارد باید سریعاً به بیمارستان منتقل شود و از ایجاد استفراغ در کودک اجتناب نمود.

تمامی این موارد را در منزل والدین خود و یا کسی که کودک خود را برای نگهداری به او می سپارید، بررسی نمایید و محیط را بی خطر نمایید.

 

آیا آموزشهای ارائه شده در سالهای اخیر سبب کاهش موارد مسمومیت شده است و اصولاً شما به نتیجه بخش بودن این آموزشها خوش بین هستید؟

بدون شک بسیار موثر بوده است. مرگ ناشی از مسمومیت به دلیل سوء مصرف مواد در طی سالهای  اخیر به تدریج کاهش خوبی داشته است. تمام تلاش ما این است که با افزایش آگاهی مردم موارد مسمومیت ها و مرگ ومیر ناشی از آن را به حداقل برسانیم.

 

در پایان به عنوان یکی از دست اندر کاران مرتبط با سیاست های آموزش پیشگیری از مسمومیت، چه توصیه ای برای جامعه و مردم دارید؟

از مردم می خواهم تا با رعایت نکات ساده ای که منجر به پیشگیری از مسمومیت ها می شود خود، خانواده و در نهایت جامعه را از بروز مسمومیت محافظت کنند و دقت نمایند که خطر مسمومیت بسیار به ما نزدیک است و برای هرکسی ممکن است رخ دهد. خطر را در نزدیکی خود ببینند و بیاموزند که در زمان بروز خطر چگونه مانع تشدید صدمات ناشی از مسمومیت در عزیزان خود شوند. این امر ضمن انجام اقدامات اولیه پیش از رساندن مصدوم به بیمارستان، از طریق تماس با کد2 شماره تلفن 1490، مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم و شماره 115 اورژانس ، عملی خواهد شد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد