شنبه 10 03 1399

آخرین بروز رسانی : شنبه, 10 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web2.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

آسیب های پوستی خانه تکانی را به حداقل برسانید

یک پزشک متخصص پوست و مو نسبت به آسیب های پوستی ناشی ازخانه تکانی هشدار داد.

 

بنا بر این گزارش یک پزشک متخصص پوست و مو در این باره گفت: در روزهای پایانی سال آسیب های پوستی بر اثر تماس با مواد شیمیایی، خاک، نورمستقیم خورشید ، آب خیلی سرد و یا خیلی گرم افزایش می یابد که آگاهی از نکات بهداشتی در پیشگیری از صدمات جبران ناپذیر به پوست تاثیر به سزایی دارد.

دکتر غزاله جعفری افزود: به دنبال شستشوی زیاد، استفاده از انواع شوینده ها، مواد سفید کننده مختلف و مایعات فرار که قابلیت تبخیر دارد حساسیت های پوستی با علایمی نظیر قرمزی، خارش، تورم در ناحیه صورت به ویژه ناحیه دست، پلک و گردن بروز می کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آسیب های پوستی، مشکلات و حساسیت های تنفسی نظیر آسم، گرفتگی صدا، سرفه، خارش بینی و تظاهرات آلرژیک ممکن است فرد را آزاد دهد.

وی ادامه داد: سوزش چشم، اشک ریزش، کشیدگی پوست دست و احساس خشکی شدید همراه با خارش ، قرمزی، پوسته ریزی به ویژه در نوک انگشتان و بین آن ها نیز در بیشتر موارد مشاهده می شود که جزو شکایات بیشتر زنان در روزهای پایانی سال است.

وی اظهار داشت: در موارد شدید آلرژی های پوستی، علایم تا ناحیه ساعد و بازو  پیش می رود.

وی حسایت های وابسته به نور را یکی از مشکلات شایع روزهای پایانی سال اعلام و خاطر نشان کرد: افرادی که در معرض نور آفتاب به شستشوی پتو، موکت و فرش می پردازند ممکن است به حساسیت های پوستی مبتلا شوند.

دکتر جعفری اگزمای پوستی را شایع ترین علت شکایات بیماران مراجعه کننده در روزهای پایانی سال اعلام می کند و گفت: اگزماها یا تماسی است و یا در اثر تبخیر مواد شیمیایی به وجود می آید.

وی تاکید کرد: برای کاهش آسیب ها در روزهای پایانی سال بهتر است کارها بین روزهای باقیمانده تقسیم شود تا از فشار کاری به طوری جدی پرهیز شود.

وی نسبت به ترکیب کردن انواع مواد شوینده هشدار می دهد و افزود: متاسفانه افرادی که به حساسیت های پوستی مبتلا نیستند ممکن است به طور اشتباه از مواد شیمیایی استفاده کنند، غافل از آن که به طور حتم به آسیب های شدید پوستی دچار می شوند.

وی توضیح داد: سوختگی های شیمیایی ناشی از تماس به اسیدهای قوی درماتیت شدید پوستی ایجاد می کند که اقدامات مراقبتی آن مانند سوختگی های حرارتی شامل شست و شوی زیاد با آب و مراجعه هر چه سریع تر به پزشک است.

وی ادامه داد: استفاده از مواد شوینده باید در حد استاندارد، با آب سرد، در مکان باز و تهویه مناسب و دور از دسترس کودکان انجام شود.

وی با بیان این که کودکان نسبت به بزرگسالان آسیب پذیری بیشتری دارند، تصریح کرد: خانم ها می توانند در این روزها بین 15 تا 10 بار از کرم های مربوط کننده مناسب برای پیشگیری از خشکی پوست دست استفاده و در صورت وجود هر گونه علایم غیر طبیعی حتی قرمزی و خارش هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنند.

وی عنوان کرد: درمان آسیب های پوستی به طور معمول شامل استفاده از کورتون مناسب موضعی است که به طور حتم باید با دستور پزشک تجویز شده باشد.

به گفته این پزشک متخصص، درمان اگزماهای پوستی باید جدی گرفته شود  زیرا پوست بر اثر اگزما حساس و شکننده می شود و اگزمای درمان نشده پس از مدت طولانی زمینه پیری و چین و چروک پوست را فراهم می کند.

وی استفاده از آب ولرم را بهترین انتخاب برای شستشو اعلام می کند و اظهار داشت: افرادی که به حساسیت های پوستی مبتلا هستند بیش از دیگران در معرض خطر آسیب ها و صدمات پوستی قرار دارند و باید بیش از دیگر افراد به نکات بهداشتی توجه کنند.

وی استفاده از دستکش نخی مناسب را در هنگام گردگیری و تماس با خاک و دستکش ویژه شستشو را هنگام شستن ظروف و لباس برای زنان ضروری می داند و خاطر نشان کرد: به دلیل تغییر زاویه تابش نور و تشدید عوارض پوستی در روزهای پایانی زمستان بهتر است از کرم های ضد آفتاب مناسب هر 3 ساعت برای پیشگیری از آفتاب سوختگی استفاده شود.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد