پنج شنبه 15 03 1399

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 15 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web2.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

ريفلاکس هاي معده مکرر در نوزادان را جدي بگيريد

يک پزشک متخصص نوزادانگفت: ريفلاکس يا بازگشت شير از معده، يکي از شايع ترين مشکلات نوزادان است که در صورت تکرار زیاد باید جدی گرفته شود .

به گزارش وب دا؛ دکتر مهناز دهقان نيري گفت: ريفلاکس که شايع ترين شکايت دوره نوزادي است به عوامل مختلفي بستگي دارد و در مراحل خفيف، به درمان خاصي نياز ندارد.

وی يافتن دليل اصلي بروز ريفلاکس معده نوزادان را مهم اعلام کرد و افزود: مهم ترين و شايع ترين دليل برگشت شير از معده، که از دهان يا بيني نوزاد خارج مي شود، پر خوري است.

اين پزشک متخصص تصريح کرد: مادران بايد به نکات مهم در شيردهي دقت کنند و به تدريج به نوزاد شير دهند زيرا معده آن ها کوچک است و بايد کم کم تغذيه شوند و بلافاصله گاز معده آن ها را خارج کنند.

وي ادامه داد: شير دادن هاي مکرر بدون گرفتن باد گلو باعث تجمع گاز، نفخ نوزادان و برگشت شير از معده مي شود.

دکتر نیری تأکيد کرد: اگر بازگشت شير از معده نوزادان پس از تولد و در ساعات نخست رخ دهد، بايد به پزشک متخصص گزارش داده شود تا پزشک علت اصلي آن را بررسي کند.

وي افزود: اگر وزن نوزاد از نظر پزشک متخصص خوب و مناسب است، بازگشت شير از معده به دليل پر خوري است و با شير دادن به شکل تدريجي مشکل برطرف مي شود.

دکتر نيري گفت: استفراغ هاي مکرر و طولاني ممکن است به دليل نحوه شير دادن نامناسب، تشکيل نشدن مري و انسداد مسير معده به مري باشد و بايد جدي گرفته شود.

وي خاطر نشان کرد: در بيشتر مواقع مشکلات ريفلاکس معده به شکل خفيف است و درمان دارويي ندارد و تشخيص علت آن، درمان را راحت تر مي کند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد