چهارشنبه 07 03 1399

آخرین بروز رسانی : چهارشنبه, 07 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
web3.jpg

احترام و حفظ کرامت بیماران سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد 

بر همه ما لازم است با همدلی و همراهی، تمام دانش و تجربه خویش را برای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت به کار گیریم…

بي توجهي به درمان بیش فعالي، افسردگي در بزرگسالي را به دنبال دارد

امروزه بیش فعالی در مقطع سنی کودکان از جمله مسائل مهمی شده است که بسیاری از خانواده ها برای تشخیص و درمان آن به روانپزشکان کودک مراجعه می کنند .

 

به گزارش وب دا؛ در صورت بی توجهی به کودکان بیش فعال، احتمال اینکه این افراد در آینده به افسردگی مبتلا شوند و رفتارهای ضد اجتماعی و بزهکارانه داشته باشند، بسیار زیاد است.

دکتر پيمان هاشميان بیش فعالی یا در اصطلاح پزشکی   A.D.H.D را بیماری مزمنی دانست که میلیون ها کودک به آن مبتلا هستند و حتی می تواند تا بزرگسالی هم ادامه داشته باشد. این بیماری، ترکیب مشکلاتی از قبیل مشکل در حفظ توجه، فعالیت زیاد و رفتارهای ناگهانی است. کودکانی که دچار بیش فعالی هستند ممکن است دچار ناراحتی هایی از جمله عزت نفس پایین، مشکل در ارتباط برقرار کردن و عملکرد ضعیف در مدرسه بشوند که امروزه بیش از 5 درصد کودکان ، بیش فعالی A.D.H.D دارند که می تواند زمینه ساز انواع بزهکاری ها از جمله سرقت و اعتیاد باشد .

دکتر هاشمیان علل به وجود آمدن بیش فعالی را ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی دانست و اضافه کرد: از عواملی که می تواند در بروز این اختلال موثر باشد سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بار داری توسط مادر و یا حتی استنشاق تحمیلی دود سیگار باشد. استرس مادر هم با این موضوع ارتباط دارد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بیانگر این است که این اختلال معمولا در خویشاوندان و نزدیکان این افراد هم وجود دارد.

وی افزود: مسمومیت ناشی از سرب حاصل از دود اتومبیل و آلودگی هوا، غذاهای محتوی مواد افزودنی مثل شیرین کننده های مصنوعی و یا رنگ دهنده های خوراکی، مواد جلوگیری کننده از فاسد شدن غذا که در بعضی از غذاهای آماده وجود دارد، نیز در ایجاد این اختلال سهیم هستند.

این فوق تخصص روانپزشکی کودکان افزود: خانواده ها باید توجه داشته باشند که بیش فعالی از جمله زمینه های مستعدی است که اگر تحت کنترل قرار نگیرد میتواند در سنین بالاتر، بزه های مختلفی از جمله سرقت و اعتیادبه همراه داشته باشد .

وی با اشاره به نشانه های کودک بیش فعال گفت: حیوان آزاری، آتش بازی، بیقراری، دروغگویی، لجبازی، علاقمند بودن به انجام کارهای خطرناک، جنب و جوش زیاد یا همان "وول" خوردن و یا دانش آموزانی که مدام برای بیرون رفتن از کلاس اجازه می خواهند و نمی توانند آرام روی صندلی بنشینند، معمولا پرحرف هستند و مدام سر کلاس با دوستان خود حرف می زنند، ناتوانی در تمرکز و نداشتن صبر در گوش کردن، ناتوانی در توجه به جزئیات، ناتوانی در انجام تکالیف مدرسه و سایر وظایف محوله، بی دقتی و بی نظمی، گم کردن مدام وسایل و همه اینها میتواند نشانه هایی از بیماری بیش فعالی در کودکان باشد .

دکتر هاشمیان تاکید کرد: تشخیص بیماری بیش فعالی کودکان کار ساده ای نیست و صرفا باید متخصصان این امر و روانپزشکان کودک و نوجوان به این موضوع بپردازند لذا به خانواده ها توصیه میکنم که صرفا با دیدن نشانه هایی از بیش فعالی در کودکان، فکر نکنند که کودکشان دچار این بیماری میباشد بلکه به پزشک مربوطه مراجعه نمایند .

وی همچنین با بیان این مطلب که راهی برای درمان بیش فعالی وجود ندارد، اضافه کرد: تنها می توان با داروها و مشاوره، شدت آن را کم کرد ضمن اینکه تشخیص درمان به موقع بیش فعالی تاثیر زیادی بر نتیجه حاصل شده دارد .

وی بهترین زمان تشخیص این بیماری در کودکان را از سن 3 سالگی اعلام کرد و اظهار داشت:‌ تاکنون بیماری بیش فعالی کودکان بسیاری تحت کنترل قرار گرفته و امروزه جزو افراد موفق جامعه محسوب می شوند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد