سه شنبه 26 06 1398

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 26 شهریور 1398

مقاله ها

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز الزهرا (س) گفت:

 

در اقدامی خداپسندانه، کبد جوان ۲۹ ساله شاهین شهری که دچار مرگ مغزی شده بود به بیمار نیازمند کبد اهدا شد.

دکترمریم خلیفه سلطانی مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز الزهرا (س) طی گفت‌و گویی در خصوص جوان مرگ مغزی اظهار کرد: مرحوم جعفر باباییان چیگانی ۲۹ ساله، ساکن شاهین شهر بر اثر خونریزی، دچار مرگ مغزی شده و در بیمارستان گلدیس شاهین شهر بستری بود.

وی افزود: پس از اظهار نظر پزشکان در خصوص تایید مرگ مغزی این بیمار، مشاوره‌های لازم برای اهدای اعضای بدن وی با خانواده‌ وی در دستور کار قرار گرفت.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان تصریح کرد: به دنبال موافقت خانواده این بیمار مرگ مغزی، وی از بیمارستان گلدیس شاهین شهر به مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان منتقل و عمل برداشت اعضای قابل اهدای وی در این مرکز انجام شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۱ مورد اهدای عضو در این بیمارستان انجام شده است، اضافه کرد: با اهدای کبد این بیمار مرگ مغزی و پیوند آن در بیمارستان نمازی شیراز به بیماری نیازمند کبد، حیاتی دوباره بخشیده شد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۶ مورد مرگ مغزی منجر به اهدای عضو در اصفهان داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شمار زیادی از بیماران نیازمند پیوند عضو در لیست انتظار به سر می‌برند و به سختی هزینه‌ها و رنج بیماری را تحمل می‌کنند در حالی که خداوند با دادن فرصت به برخی افراد برای بخشیدن حیات دوباره به این بیماران لذت شیرین بخشش را نصیب آنان می‌کند.

گفتنی است اعضای قابل اهدا شامل قلب و ریه‌ها، کبد و روده‌ها، لوزالمعده و کلیه‌ها می باشد که علاوه بر این اعضا، برخی از بافت‌های بدن نیز قابل پیوند هستند. با اهدای قرنیه می‌توان بینایی را به فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده بازگرداند، تاندون و غضروف سبب بازسازی اعضا آسیب دیدهٔ مربوطه می‌شوند. پیوند استخوان می‌تواند، مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود، دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه‌ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می‌رود، پیوند پوست نجات بخش بیماران با سوختگی شدید است و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان‌های خون است.