یکشنبه 29 07 1397

آخرین بروز رسانی : یکشنبه, 29 مهر 1397

مقاله ها

برگزاری نشست خبری و مطبوعاتی به مناسبت هفته دولت

یکشنبه 5 شهریورماه، به مناسبت آغاز هفته دولت، اولین نشست سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اصحاب رسانه در خصوص اقدامات و برنامه های عمرانی دانشگاه در این هفته، در محل دفتر ریاست دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این نشست دکتر چنگیز سرپرست دانشگاه ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان باهنر و رجایی افزود: انشاالله که راه و مرام این شهدا سرلوحه فعالیت دولت مردان و کارکنان بخش خدمات باشد.

وی در آغاز سخنان خود در خصوص برنامه های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تمامی دانشگاه های علوم پزشکی به لحاظ ساختار خود و بعنوان نماینده تمام عیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استانها وظیفه دارند طبق برنامه ملی خود، خدمات بهداشتی، درمان، آموزشی، پژوهشی و غذا و دارو را در برش استانی اجرایی و ارایه نمایند.

دکتر چنگیز افزود: برنامه های کشوری دولت تدبیر و امید در بخش های سلامت و برنامه ششم توسعه در بخش های بهداشت و درمان همان برنامه هایی ست که دانشگاه های علوم پزشکی سراسر استان ها نیز مکلف به اجرای آن می باشند و یکی از رسالت های ما بعنوان مسئولین نظام سلامت این است که کار خوب را به صورت صحیح، با کیفیت و به نحو احسن انجام دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز تصریح کرد: برنامه های تحول بهداشت و درمان به همان شکل، قوی و با سرعت اجرا خواهند شد و در حوزه آموزش و پژوهش هم نیز طرح تحول آموزش علوم پزشکی را داریم که از سال 1394 کلید خورده و همان نقشه راه بهبود کیفیت آموزش پزشکی می باشد.

وی افزود: در این نقشه راه، بسته های مختلفی از قبیل: اعتبار بخشی، آموزش پاسخگو، بین المللی سازی و ارتقای آزمونها می باشد که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از نمونه های خوب بهبود و توسعه آموزش پزشکی در کشور بوده است.

دکتر چنگیز با اشاره به بسته آموزش پاسخگو اظهار کرد: بر اساس این بسته دانشگاه های علوم پزشکی مکلفند در قبال منابعی که از طرف دولت و بیت المال به آنها واگذار می گردد، در بحث آموزش و محتوای آموزشی به کار ببرند بطوریکه پاسخگوی نیازهای جامعه به متخصصین و دانش آموختگان که خدمات را به مردم ارایه می نمایند، باشد.

وی افزود: در بحث بین المللی سازی نیز طبق نقشه آمایش بین المللی در وزارت بهداشت، ماموریت هر منطقه آمایشی برای ارتباط با کشورهای خاص نیز تدوین شده که برهمین اساس، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با کشورهای آلمان، کره، ژاپن و بلژیک طی تفاهم نامه هایی ارتباط ویژه ای برقرار و همکاری و فعالیت می نماید.

دکتر چنگیز با اشاره به شاخص های آموزشی و رتبه بندی دانشگاه در بحث اعتبار بخشی موسسه ای اعلام نمود: از بین 55 دانشگاه علوم پزشکی  کشور،7 دانشگاه علوم پزشکی اعتبار کامل را دریافت کردند که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز یکی از آنهاست، همچنین این دانشگاه به لحاظ شاخص های آموزشی جز 5 دانشگاه برتر کشوری انتخاب گردیده و ما برای رسیدن به اهداف چشم انداز و برنامه های کلان کشوری 1404، نباید به جایگاه های کشوری اکتفا کنیم بلکه باید به سمت کسب رتبه های منطقه ای و بین المللی پیش برویم.

سرپرست دانشگاه نیز اعلام نمود: در بحث شاخص های پژوهشی، طی رتبه بندی های متوالی و متعدد نسبت به تعداد هیات علمی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رتبه اول را کسب کرده، بطوریکه این دانشگاه دارای 820 عضو هیات علمی می باشد. و از نظر بهره وری پژوهشی، اصفهان با فاصله قابل توجهی نسبت به بقیه دانشگاه ها جایگاه خود را حفظ و ارتقا می دهد.

دکتر چنگیز اجرای برنامه گردشگری سلامت را مستلزم فعالیت های بین بخشی، بکارگیری امکانات بخش خصوصی و نیز ارتقای تعامل با این بخش را در جذب گردشگری سلامت بسیار موثر عنوان کرد.

دکتر یوسفی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه نیز در ابتدای سخنان خود ضمن دعوت از اصحاب رسانه برای حضور در اولین جشنواره عمران سلامت دانشگاه که دوشنبه ششم شهریورماه به مدت سه روز در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می گردد گفت: در این جشنواره گوشه ای از فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در راستای زیرساخت های بهداشتی و درمانی همچنین اجرای تحول نظام سلامت در تمامی مناطق استان ارائه می شود.

وی افزود: در طول سه سال و نیم گذشته بالغ بر 400 هزار متر در حوزه زیرساخت های بهداشتی و درمانی در استان اصفهان، توسعه و بازسازی اساسی داشتیم، همچنین بالغ بر 200 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی وارد استان شده که 65 درصد آن به شهرستان ها فرستاده شده است.

دکتر یوسفی ادامه داد: سمت حرکت ما در دولت یازدهم و به دنبال آن دولت فعلی محرومیت زدایی و توجه به مناطقی است که دارای اهمیت استراتژیک می باشند، همچنین مردم نبایستی برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به مناطق دیگر بروند و باید خدمات را در همان مناطق خود دریافت نمایند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه همچنین با تاکید بر اینکه استان اصفهان از لحاظ استحکام زیرساختها، استان پیشتاز کشور محسوب می گردد گفت: مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ایرانی کار می کنند، بین المللی می اندیشند و با منطقه رقابت می کنند.

در ادامه دکتر حریری قائم مقام معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه نیز طی سخنانی با اشاره به برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت: در دولت یازدهم در استان اصفهان 120 مرکز جامع سلامت و 220 پایگاه سلامت راه اندازی شده است که در این پایگاه ها و مراکز 1810 نفر مشغول بکار شده اند و حقوق آنها در هر ماه حدود 69 میلیارد ریال می باشد.

وی اضافه کرد: در این مراکز جامع سلامت ضمن استقرار پزشک، واحد های سلامت روان، تغذیه و بهداشت محیط نیز فعالیت می نمایند که خود هر مرکز نیز شامل چندین پایگاه می باشد که مسائل واکسیناسیون، بهداشت مادران باردار و تشکیل پرونده الکترونیک را نیز برعهده دارند.

دکتر حریری در خصوص بسته بهداشت در شهرستان ها نیز گفت: در شهرستان شهرضا برنامه ایراپن اجرا می شود، این برنامه در خصوص شناسایی بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های روانی و تنفسی می باشد که بیماران پس از شناسایی و غربالگری، مورد رسیدگی و درمان قرار می گیرند.

وی اعلام نمود: در طرح تحول نظام سلامت بخش بهداشت، 400 میلیارد تومان هزینه شده است که در 2 قسمت بهداشت شهری و روستایی خدماتی از قبیل استقرار پزشک، تزریقات، تامین دارو و مکمل های دارویی ارایه می شود، که به صورت رایگان در اختیار مراجعین و مادران باردار قرار می گیرد.

دکتر حریری با اشاره به تخریب کلیه خانه های بهداشت که عمر مفید آنها به پایان رسیده بود گفت: تمامی این خانه های بهداشت بازسازی شده و تعدادی نیز در حال ساخت جدید هستند.

دکتر حریری نیز هزینه های مصرف شده در بحث هتلینگ بیمارستان ها را 61 میلیارد تومان، هزینه مصرف شده در بحث ترویج زایمان طبیعی 7 میلیارد تومان، بازسازی بلوک های زایمانی 7 میلیارد تومان، ارتقای ویزیت در کلینیک های ویژه 27 میلیارد تومان و احداث کلینیک های ویژه، مراکز غربالگری سرطان و نوسازی اورژانس ها را نیز 15 میلیارد تومان اعلام کرد که جمعا با دیگر هزینه های مصرف شده در بخش های مختلف طرح تحول نظام سلامت، 500 میلیار تومان از ابتدای این طرح هزینه شده است.

دکتر کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی دانشگاه نیز در این نشست به افتتاح 36 پروژه بهداشتی در هفته دولت اشاره نمود و گفت: این پرژه ها با اعتباری بالغ بر 18 میلیارد تومان به مناسبت 36امین سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر در هفته دولت افتتاح می گردد که شامل پایگاه های سلامت، مراکز خدمات سلامت جامع شهری و روستایی، پانسیون پزشکان، پایگاه های فوریت های پزشکی 115 و ... می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پوشش 75درصدی مردم در پرونده الکترونیک سلامت یا  سامانه سیب اشاره نمود و ادامه داد: امیدوار هستیم تا پایان سال جاری و یا نهایتاً ابتدای سال آینده تمامی مردم استان تحت پوشش این سامانه قرار بگیرند، زیرا زیربنای برخی از خدمات نظام سلامت از جمله طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع مستلزم پوشش 100درصدی مردم در سامانه سیب می باشد و این امرمی طلبد تا هم دانشگاهیان و هم خبرنگاران و اصحاب رسانه در خصوص فرهنگ سازی این مهم بیشتر از گذشته همت نمایند.