پنج شنبه 31 03 1397

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 31 خرداد 1397

مقاله ها

برگزاری سومین کنگره بین المللی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت در اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، چهارشنبه اول شهریورماه، به مدت سه روز، میزبان اساتید، پژوهشگران و دانشجویان از سراسر کشور، در سومین کنگره بین المللی و هشتمین کنگره ملی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت در مرکز همایش های علمی دانشگاه می باشد.

در مراسم افتتاحیه این کنگره که مصادف گردید با سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و بانو حضورت فاطمه(س) و همچنین ولادت شیخ الرئیس ابوعلی سینا و روز پزشک، دکتر طاهره چنگیز سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طی سخنانی ضمن تشکر از زحمات دکتر اصغری در طول چهار سال تصدی ایشان به عنوان ریاست دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را یکی از دانشگاه های بزرگ کشور با حدود 10 دانشکده، 9000 دانشجو و 840 عضو هیأت علمی عنوان کرد و اظهار نمود: این دانشگاه مسئولیت بهداشت و سلامت بیش از 5 میلیون نفر در استان را دارا است.

وی ادامه داد: فرصتِ فراهم شده در دولت یازدهم و دوازدهم در خصوص اولویت مبحث سلامت در برنامه های دولت، از جمله فرصت های طلایی محسوب می گردد و برای تمامی افرادی که در این حوزه مشغول به تحصیل و کار هستند زمان مناسبی را برای ایجاد مداخلات و پژوهش های کاربردی بیشتر فراهم آورده است که بسیار جای تقدیر دارد.

سرپرست جدید دانشگاه با بیان اینکه با پیچیده شدن نظام ها و روابط اجتماعی و گسترده شدن کانال های ارتباطی بین مردم و همچنین ورود تکنولوژی های جدید، تئوری ها، ابزارها و تکنیک های قدیمی دیگر کارایی لازم را نخواهند داشت تاکید نمود: مسئولین و اساتید بایستی به فکر مداخلات کاربردی و به روز و نیز اقدامات جدیدی که باعث ارتقای سلامت مردم می گردد باشند.

وی همچنین گفت: برگزاری اینگونه همایش ها فرصتی است تا اساتید و صاحبنظران با در اختیار گذاردن دانش و انتقال تجارب خود، هرچه موفق تر در راستای رسالت خود عمل نمایند.

در ادامه احمدعلی اسلامی دبیر علمی کنگره ضمن تشکر از زحمات دکتر اصغری ریاست قبلی دانشگاه و نیز تبریک به خانم دکتر چنگیز برای عهده دار بودن این مسئولیت و همچنین تقدیر از تمامی افرادی که در برگزاری این کنگره همکاری نمودند تصریح کرد: در سه روز برگزاری این کنگره میزبان اساتید، پژوهشگران و دانشجویان از سراسر کشور  و همچنین مسئولینی از وزارت بهداشت می باشیم.

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی این کنگره ارتقا سلامت است و سلامت موضوع گسترده ای است که نمی توان آن را محدود به یک نهاد یا دستگاه دانست، ادامه داد: حوزه سلامت، رویکردی اجتماعی است و اگر بخواهیم مداخله ای داشته باشیم باید به صورت اجتماعی باشد.

دکتر اسلامی آسیب های اجتماعی و خودمراقبتی را مهم ترین چالش های سلامت دانست و ادامه داد: یکی از اهداف برگزاری این کنگره تبادل دانش و تجربیات در مواجهه با چالش های سلامت می باشد و امیدواریم که این همایش قادر باشد گامی هرچند کوچک در راستای عملگرایی مبتنی بر تفکر اجتماعی در عرصه نظریه پردازی و تصمیم گیری بردارد.

دکتر فیروزه مصطفوی دبیر اجرایی این کنگره نیز در این خصوص گفت: کنگره بین المللی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت نیز در راستای اهداف کشوری از جمله طرح تحول سلامت است و محورهای آن در ارتباط با موضوعات خودمراقبتی و آسیب های اجتماعی می باشد.

وی از جمله دستاوردهای این کنگره را تغییر نگرش مسئولان و همچنین افزایش آگاهی جامعه بویژه سطوح پایین جامعه در مورد ارتقای سلامتی بیان نمود.

دکتر محمد حسین تقدیسی رییس انجمن آموزش بهداشت و سلامت ایرانیان به عنوان سخنران دیگر این مراسم ضمن بیان اینکه در سه دهه اخیر مبحث آموزش بهداشت و ارتقا سلامت دچار تحولات بنیادین شده است گفت: از سال 2013 تاکنون و با ورود مبحث سلامت در همه سیاست ها،  شاهد این هستیم که هر برنامه ای انجام می شود باید پیوست سلامت داشته باشد ولذا کلیه خدمات، تولیدات و محصولات و همچنین برنامه های خرد و کلان کشور نیازمند پیوست سلامت است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نهمین کنگره بین المللی شانگهای در سال 2016، تصریح کرد: در این کنگره نکات ارزشمندی مطرح گردید که از جمله می توان به ایجاد محیط های سالم، سازمان های سالم و شهر سالم، استفاده از سازمان های مردم نهاد در بحث سلامت، ارتقای سواد سلامت در کنار سواد اجتماعی و ... اشاره نمود که امیدوار هستیم در کشور ما نیز در خصوص مباحث ارتقای سواد سلامت جامعه بیشتر سرمایه گذاری شود.

در ادامه مراسم دکتر شهرام رفیعی فر سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت نیز در ابتدای سخنان خود ضمن تشکر از وزیر بهداشت در انتخاب شایسته دکتر چنگیز برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و نیز تبریک به دکتر اصغری برای مسئولیت جدید ایشان در معاونت غذا و داروی وزارتخانه، آغاز برنامه ملی خودمراقبتی را به عنوان پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت را از سال 93  عنوان نمود و گفت: دفتر آموزش و ارتقای سلامت، متولی اجرای این برنامه در سراسر کشور می باشد که مردم، سازمان ها و جامعه را در تامین، حفظ و ارتقای سلامت توانمند می کند.

وی ادامه داد: این دفتر با تلاش و همکاری خانواده بزرگ سلامت و آموزش کشور موفق گردید در قالب اجرای یک برنامه در چهار جزء خودمراقبتی فردی، خودمراقبتی سازمانی، خودمراقبتی اجتماعی و خودیاری، 3 میلیون 200 هزار سفیر سلامت خانوار، 1 میلیون 200 هزار سفیر سلامت دانش آموز و 250 هزار سفیر سلامت دانشجو تربیت نماید، همچنین در سازمان ها و محلات و در قالب گروه های خودیار، شوراهای ارتقای سلامت را در سراسر کشور راه اندازی نماید.

دکتر رفیعی فر افزود: در سال 93 طی یک سنجش سواد سلامت که با همکاری جهاد دانشگاهی صورت پذیرفت متوجه شدیم که از هر دو نفر ایرانی یک نفر سواد سلامت محدود دارد که تصمصم گرفتیم در قالب پویش های بزرگ در راستای ارتقای سواد سلامت تاثیر گذار باشیم.

وی از جمله اقدامات دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت متبوع را تولید مجموعه ای از رسانه های مؤثر در قالب رسانه های محیطی، دیداری و شنیداری و اپلیکیشن های کاربردی عنوان نمود و افزود: این رسانه ها را در اختیار صدا و سیما، فضاهای مجازی و 60 دانشگاه کشور قرار می دهیم.

وی همچنین درخصوص فعالیت هایی که این دفتر در راستای ارتقای سواد سلامت در سال گذشته انجام داده است گفت: برگزاری کمپین های یک دو سه غذای سالم، مهار همه گیری اچ آی وی ایدز، لبخند زیبا، غلبه بر دیابت، ازدواج سالم و پایدار، 1000 روز طلایی، اهدای خون و آسم، برگزاری نمایشگاه های مختلف، ساخت سریال های مختلف، پویش هم پیمان تا پایان سل  و ... از جمله اقداماتی است که در سال گذشته در این راستا صورت گرفته است.

دکتر کمال حیدری رییس مجمع خیرین بهداشت و سلامت امام هادی نیز در این مراسم از جمله اهداف تشکیل این مجمع را  فرهنگ سازی در زمینه اهمیت موضوع پیشگیری در مقایسه با درمان عنوان کرد و گفت: تشکیل جلسات مختلف در خصوص ارتقاء و توسعه بهداشت و سلامت، تلفیق رویکرد دولتی با خیریه ها و سمن ها و استفاده از ظرفیت خیریه های مختلف در این راستا، انجام غربالگری در شهرستان ها شامل غربالگری ناهنجاری های ژنتیکی، دیابت و سرطان، انجام اقدامات حمایتی از افراد آسیب پذیر و نیز اقدامات حمایتی جهت توسعه فرهنگ پیشگیری و ارتقای سلامت روانی اجتماعی از جمله اقدامات این مجمع در راستای ارتقای سلامت جامعه می باشد.

سخنران دیگر این مراسم خانم دکتر بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بود که طی سخنانی با تاکید بر اینکه جامعه ما بایستی به مفاهیم علمی نوین دسترسی پیدا کند گفت: توسعه سلامت منهای فرهنگ سلامت و تعمیم آن به جامعه امکان پذیر نیست.

وی افزود: مجموعه کتابخانه ملی سرشار از منابع تحقیقی و مطالعاتی و میلیون ها برگ سند در حوزه های مختلف به خصوص حوزه بهداشت می باشد و محققین می توانند از این فضا و فرصت در راستای تعمیم فرهنگ سلامت و آموزش پیشگیری از بیماری ها به مردم جامعه استفاده کنند.

گفتنی است سه محور اصلی این کنگره سلامت فرد، خانواده و جامعه (خودمراقبتی، سواد رسانه، مطالعات اعتیاد و ...)، ظرفیت سازی برای ارتقا سلامت (توانمندسازی و مشارکت، مدیریت فناوری اطلاعات، عدالت سلامت و ...) و خلاقیت و نوآوری در آموزش سلامت (پروتکل های آموزشی، راهبردهای یادگیری، آینده پژوهی و ...) می باشد.

شایان ذکر است در طول سه روز برگزاری این کنگره از حدود 1000 مقاله، 80 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه می گردد.