سه شنبه 26 06 1398

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 26 شهریور 1398

مقاله ها

تجمع نخاله‌های ساختمانی به مدت طولانی باعث تجمع موش و پشه های منتقل کننده سالک می گردد

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر و غیر واگیردار مرکز بهداشت اصفهان گفت: تاکنون ۲۰۰ کانون آلوده به سالک در استان اصفهان شناسایی شده است.

 رضا فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان اصفهان از  مناطق سالک خیز کشور است و بالاترین میزان شیوع سالک را  دارد.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان از استان‌های پرشیوع این بیماری در کشور است، بیان داشت: در حال حاضر نزدیک به دو هزار مورد سالک در سطح استان اصفهان شناخته شده است.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر و غیر واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان از وجود ۲۰۰ کانون آلوده به سالک در سطح استان خبر داد و تصریح کرد: در شهر اصفهان به شکل انگشت شماری مبتلا به بیماری سالک داریم.

وی با اشاره به اینکه منطقه شمالی شهر اصفهان مثل زینبیه به شکل انگشت شماری کانون آلوده به سالک و همچنین مبتلایان به این بیماری وجود دارد، ادامه داد: شهرستان اردستان، برخوار، شاهین شهر، نطنز و مناطق روستایی از جمله کانون‌های آلوده به سالک است.

رضا فدایی با بیان اینکه هر کجا شاهد تجمع نخاله‌های ساختمانی به مدت یکماه تا بیشتر باشیم، شاهد موش‌ و پشه‌های انتقال دهنده بیماری سالک خواهیم بود، ادامه داد:  مناطق کویری دارای خاک نرم است و موش در خاک نرم لانه گذاری می‌کند.

وی در این خصوص که آیا خشکی زاینده رود و نرمی خاک کف رودخانه انتقال دهنده بیماری سالک خواهد بود، گفت: با خشکی زاینده رود و تعطیل شدن کشاورزی در برخی از مناطق احتمال هست که موش‌ها برای پیدا کردن غذا به سمت خانه‌های مسکونی بروند.