سه شنبه 19 01 1399

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 19 فروردين 1399

feed-image خبر خوان
9.jpg

دکتر جواد فیض

استاد پیشکسوت جناب آقای دکتر جواد فیض

دکتر جواد فیض استاد بازنشسته دانشگاه و متخصص اطفال و فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان، در سال 1310 در اصفهان به دنیا آمد.

در سال 1333 در رشته پزشكي دانشگاه تهران پذیرفته و شروع به تحصيل نمود. وی پس از فارغ‌التحصیلی پزشکی عمومی در سال 1339، در سال 1342 براي تحصيل به آمريكا سفر كرد. پس از گذراندن دوران انترني، به دلیل علاقه وافر به رشته كودكان، با سعي و كوشش موفق گردید در سال 1347 تخصص خود را در رشته کودکان، از بيمارستان كودكان شهر فيلادلفيا كه بيمارستان دانشگاه پنسيلوانيا آمریکا است بگیرد.

دکتر فیض پس از گذراندن امتحان بورد تخصصي كودكان، به دانشگاه تولين آمريكا در شهر نيواورلان رفته و در بخش عفوني دوران فوق تخصصي خود را گذراند و پس از گرفتن فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در سال 1350، دروس نظري و عملي دوره "ماستر در بهداشت" را تمام كرده و موفق گردید دوره M.P.H خود را از دانشگاه تولین آمریکا اخذ نماید.

دکتر فیض فعالیت‌های برجسته‌ای را در دوران کاری خود به انجام رساند، از جمله اینکه پایه‌گذار گروه بهداشت دانشکده پزشکی دانشگاه بود.

وی در دوران فعالیت خود با عضویت در مجامع علمی کشوری و بین‌المللی مانند انجمن پزشکان کودکان ایران، انجمن علمی کودکان امریکا، تغذیه و بهداشت و تنظیم خانواده سازمان بهداشت جهانی، شورای پژوهشی دانشگاه، هیأت ممیزه دانشگاه و هیأت بورد تخصصی کودکان اقدامات چشمگیر و شایسته‌ای را انجام داد.

دکتر فیض با تحقيق در مورد بيماري تب مالت و بيماري سل، به ارتقاء علمي از استادياري به دانشياري رسید و دهها مقاله در مجلات خارجي و داخلي به چاپ رساند و پس از اينكه شرايط ارتقاء به دست آمد در سال 1361 به مرتبه استادي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان ارتقاء يافت.

اساتید تاثیر گذار این پزشک فرهیخته:

هر استادی صفات و رفتار پسندیده‌ای دارد که می‌تواند سمبل و الگوی دیگران باشد. همه اساتید دانشگاه برای من الگو و نمونه بودند ولی بعضی از اساتید به تعلیم و تحقیق چنان عشق می‌ورزند به گونه‌ای که گویا در عالم، لذت دیگری وجود ندارد و آنچه امروز ما از نظر علوم پزشکی در اختیار داریم نتیجه و ثمره زحمات و عشق آنها بوده است.

توصیه به پزشکان جوان از زبان دکتر فیض:

در دهه‌های اخیر همه رشته‌های علوم مخصوصاً رشته پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است و هر روز هزاران مقاله علمی و تحقیقی در مجلات چاپ و منتشر می‌شود، ولی متاسفانه همزمان و همگام با این پیشرفت علمی از اصول اخلاق پزشکی و رفتاری که اصول و ضرورت رشته پزشکی است صحبتی به میان نیست و در مجلات به ندرت از آن یاد می‌شود. بیاییم در کشورمان همه مردم اعم از پیر و جوان، دانشگاهی و غیر دانشگاهی، متخصص و غیر متخصص، اصول اخلاق پزشکی(خلق و خو و رفتارمان با بیماران) را رعایت نماییم تا قداست و حرمت این شغل در کشورمان محترم شمرده شود و سعی کنیم بیمار با لبخند رضایت از اتاقمان بیرون رود. دومین مورد توصیه من به پزشکان جوان این است که در بعضی مواقع، تجویز نکردن دارویی، بهترین دارو است و اگر با توصیه‌های بهداشتی و حمایت روانی، بیمار را راهنمایی کنیم، مسلماً بیمار نتیجه بهتری خواهد گرفت.

سومین تذکر من این است که برای موفقیت در رشته پزشکی، بیمارمان را رها نکنیم زیرا با پیگیری بیمار و بیماری او، هم خود تجربه می‌آموزیم و هم بیمار بهبودی کامل می‌یابد و هدف ما که تامین سلامت بیمار است حاصل می‌گردد.

بهترین خاطره دوران خدمت:

بهترین خاطره شیرین من از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، پیشرفت فیزیکی و علمی سریع دانشگاه است که در یک زمین ساده ریگزار با چند عضو هیأت علمی آغاز به کار کرد و هم‌اکنون به یک دانشگاه مطرح  و مهم کشوری، با اساتید علاقه‌مند به تدریس و تحقیق مخصوصاً در رشته اطفال تبدیل شده است.

رمز موفقیت این استاد فرهیخته:

اینجانب رمز موفقیت خود را در زندگی، وجود علاقه و عشق به شغل خود و همکاری همکاران دانشگاهی و محبت مردم حق‌شناس شهر و دیارم می‌دانم و از این جهت از خدای خود سپاسگذارم.

آثار و تأليفات:


- کتاب من و كودك من: تألیف در سال 1365، بیش از 800 صفحه، در ارتباط با مسائل مربوط به سلامت مادر در دوران جنيني، نوزادي، شيرخوارگي و همچنین بيماري‌هاي دوران كودكي با 400 عدد تصوير در اختيار مادران و پدران.

- کتاب رفتار من با كودك من: بالغ بر 390 صفحه، در مورد رفتار صحيح مادر و پدر با كودك

- کتاب مغز كودك من: بالغ بر 370 صفحه، در مورد رشد مغز و مشكلات مغزي مانند تشنج، عقب‌افتادگي مغزي و سندرم دان و پرستاري از كودكان معلول

- کتاب چه کنیم تا دنياي بهتري براي كودكان بسازيم:‌ در ارتباط با مسائل پيرامون مشكلات كودكان در عصر حاضر بيان گردیده تا نه فقط پدر و مادر بلكه مسئولين بهداشت و درمان و آموزش و پرورش، به فكر ساختن دنياي بهتري باشند.

- شناسنامه بهداشتی برای کودکان

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد