دوشنبه 04 04 1397

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 04 تیر 1397

feed-image خبر خوان
1 10.jpg

برگزاری هفتمین کنفرانس علمی یک روزه ویژه پزشکان، داروسازان، پرستاران و ماماها، توسط واحد بازآموزی دانشکده داروسازی

در راستای برگزاری سلسله جلسات آموزش مداوم، هفتمین کنفرانس علمی یکروزه با موضوع «مصرف، خطاها، تداخلات و عوارض جانبی داروها در بیمارستان» در تاریخ پنجشنبه 29 مهرماه 1395 از ساعت 8 صبح لغایت 13 در محل تالار محسن ابن علی مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) با حضور جمع کثیری از پزشکان، داروسازان، پرستاران، ماماها، تکنسین های اتاق عمل و هوشبری برگزار شد

اولین سخنران کنفرانس جناب آقای دکتر رسول سلطانی عضو محترم هیات علمی و متخصص داروسازی بالینی در خصوص موضوع سخنرانی خود (مصرف آنتی بیوتیکها) اظهار داشتند: تجویز منطقی آنتی بیوتیکها به معنای استفاده از آنتی بیوتیکی با حداکثر اثربخشی و حداقل عوارض برای عفونت مورد نظر است. از جمله موارد بسیار شایع که شامل تجویز غیر منطقی آنتی بیوتیکها می شود، فارنژیت و سینوزیت می باشد.

داروی انتخاب اول برای فازنژیت، پنی سیلین – وی خوراکی و پنی سیلین بنزاتین تزریقی می باشد و برای بیماران حساس به پنی سیلین، آزیترومایسین تجویز می شود، در حالی که در بسیاری از نسخ فارنژیت ، شاهد تجویز پنی سیلین-/000/800 واحد و یا آزیترومایسین بعنوان انتخاب اول هستیم که نادر است. دکتر سلطانی در ادامه به درمان دارویی منطقی سینوزیت، پنومونی و عفونت ادراری و مصادیق غیر منطقی آنها پرداختند و توضیحات مبسوطی در این مورد ارائه کردند.

سرکار خانم دکتر سارا موسوی عضو محترم هیات علمی و متخصص داروسازی بالینی، دومین سخنران کنفرانس، در مورد موضوع سخنرانی خود (تداخلات مهم در مصرف داروها) این گونه بیان داشتند: تاثیرات یک دارو بر روی داروی دیگر، غذا و پاسخ های آزمایشگاهی می تواند منجر به تغییر در اثر یا عوارض داروها شود. در مورد تداخلات دارو- دارو، زمانی که پنجره درمانی دارو باریک باشد مانند (وارفارین- دیگوکسین – تئوفیلین) و یا بیمار پر خطر باشد مانند (بیماران مسن و کودکان، بیمارانی که داروهای متعدد دریافت می کنند یا کسانی که نارسایی کبدی یا کلیوی دارند) اهمیت ویژه ای پیدا می کنند و در این شرایط بهتر است که بیمار پایش شود یا اینکه از داروهای جایگزین که منجر به تداخلات کمتری می شود استفاده نمود. در ادامه کنفرانس، سخنرانان به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ دادند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد