سه شنبه 13 03 1399

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 13 خرداد 1399

feed-image خبر خوان
hemayat.jpg

مسمومیت با منوکسید کربن، یک خانواده را در شهرضا راهی بیمارستان کرد

اشکال در بخاری منزل باعث مسمومیت خانواده ای در شهرضا شد.

شنبه ۹ دی ماه، طی تماسی با اتاق فرمان فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ شهرستان شهرضا برای مسمومیت با منوکسید درخواست امدادرسانی شد.

بر همین اساس سریعاً یک واحد امداد اورژانس پیش بیمارستانی۱۱۵به همراه ۲ تکنسین فوریت های پزشکی، در محل حاضر
ومصدومین که خانواده ای سه نفری بودند (یک مرد،یک زن ویک کودک) را که به دلیل اشکال در بخاری دچار مسمومیت با گازسمی منوکسید کربن شده بودند، پس از انجام اقدامات اولیه درمانی به بیمارستان امیرالمومنین (ع) منتقل نمودند.
دکتر غفور راستین با اشاره به اینکه گاز منوکسیدکربن یکی از خطرناکترین گازهایی است که می‌تواند باعث مسمومیت تنفسی و مرگ شود، خاطرنشان کرد: این گاز بی رنگ و بی بو است و در اثر احتراق ناقص مواد سوختنی تولید می شود؛ منوکسیدکربن به‌خصوص در فصل‌های سرد سال به علت استفاده از بخاری، آب گرمکن، اجاق گازهای غیر استاندارد یا به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) و همچنین عدم نصب صحیح آنها و سهل انگاری مصرف کننده، جان بسیاری از انسان‌ها را می گیرد.
ایشان اظهار داشت: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، عدم استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، کنترل دودکش قبل از استفاده وسایل گرمایشی و اطمینان از باز بودن مسیر آن، روشن نکردن اتومبیل در پارکینگ در بسته به مدت طولانی، اجتناب از قرار دادن منقل یا شعله باز در زیر کرسی، عدم نصب آبگرمکن در حمام از جمله مواردی است که جهت جلوگیری از گازگرفتگی باید رعایت شوند.
وی تاکید کرد: سردرد، سرگیجه، تهوع و بیقراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب‌ها که در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود از علائم و نشانه‌های هشدار دهنده‌ی مسمومیت با گاز CO است.
دکتر راستین به اقدامات اولیه در برخورد با فرد مصدوم گازگرفته اشاره کرد و گفت:  جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید، وسیله‌ی گرمازا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید، فورا مصدوم را از منطقه آلوده وارد هوای آزاد کرده و سریعاً با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد