پنج شنبه 31 03 1397

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 31 خرداد 1397

feed-image خبر خوان
1 2.jpg

برگزاری کنگره نوزادان ایران در دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اقدام به برگزاری کنگره نوزادان ایران با محوریت "مشکلات شایع نوزادان و تازه های آن" می نماید.

اولین همایش بین المللی و سومین همایش سراسری سرطان های ریه و اقدامات مداخله ای ریوی

اولین همایش بین المللی و سومین همایش سراسری سرطان های ریه و اقدامات مداخله ای ریوی، 30 تا 1 تیر 1397 توسط گروه فوق تخصصی بیماری های ریه دانشکده پزشکی دانشگاه و انجمن متخصصین ریه ایران در مرکز همایش های بیمارستان میلاد اصفهان برگزار می شود.

فراخوان سومین دوره جشنواره فیلم سلامت

روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت اعلام کرد: وزارت بهداشت با همکاری موسسه آوای هنر سلامت با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ 

تهیه و کنترل فیزیکوشیمیایی قرص ضد اسهال و ضد اسپاسم حاوی عصاره هیدروالکلی گیاه Pycnocycla spinosa Ex.Boiss ، در دانشکده داروسازی و علوم دارویی اصفهان

به گزارش روابط عمومی دانشکده، خانم نادیا عسگری از رساله دکتری عمومی خود تحت عنوان «تهیه و کنترل فیزیکوشیمیایی قرص ضد اسهال و ضد اسپاسم حاوی عصاره هیدروالکلی گیاه Pycnocycla spinosa Ex.Boiss» که با راهنمایی آقایان: دکتر ناصر توکلی، دکتر حسن صدرایی، دکتر مصطفی قنادیان و دکتر غلامرضا اصغری انجام شده و به شماره طرح تحقیقاتی 393076 به ثبت رسیده است، با موفقیت دفاع نمود.

               گیاه P.spinosa، گیاه بومی کشور ایران با خواص ثابت شده ضد اسپاسم و ضد اسهال می تواند یک کاندید مناسب و همچنین درمانی جایگزین برای اسهال و IBS باشد. بنابراین، هدف از این مطالعه، تهیه فرمولاسیون با شکل دارویی قابل قبول و همچنین رسیدن به یک روش بهینه HPLC برای آنالیز مواد فعال موجود در عصاره و اشکال دارویی بود.

فرمولاسیون های متفاوت از قرص P.spinosa توسط روش گرانولاسیون مرطوب تولید شد. قرصهای بدست آمده از نقطه نظر سختی، فرسایش پذیری، زمان از هم پاشیدن آن و Assay دارو مورد ارزیابی قرار گرفتند. HPLC بر روی ماده موثره عصاره 6- (4- هیدروکسی -3- متوکسی فنیل) هگزانوییک اسید (HMPHA) موجود در عصاره P.spinosa و قرصها به منظور اندازه گیری میزان و شناسایی انجام گرفت. میانگین تغییرات وزنی، فرسایش پذیری، سختی و زمان از هم پاشیدن فرمولاسیون انتخاب شده ( قرص های 5 میلی گرمی) به ترتیب اعداد: mg 26/217، 69/0% ، N 6/53  دقیقه بوده اند. نتایج مشابه و قابل قبولی نیز برای قرص های 10 میلی گرمی به دست آمد. تعیین مقدار HMPHA به روش HPLC فاز نرمال در طول موج 291 نانومتر انجام پذیرفت. منحنی استاندارد دارو به این روش در بازه غلظتی 5/4 تا 15 میکروگرم بر میلی لیتر خطی بود. قرص های 5 و 10 میلی گرمی عصاره حاوی 64/1 و 59/3 میکروگرم ماده فعال HMPHA بود.

اطلاعات بدست آمده نشان داد که فرمولاسیون انتخاب شده از گیاه P.spinosa به صورت قرص، خصوصیات فیزیکوشیمیایی قابل قبولی دارد.

ساخت سازه ی با کولوویروسی بیان کننده ی زیر واحد A1 شیگاتوکسین تحت کنترل پروموتور آلفا فیتوپروتئین به منظور درمان هدفمند هپاتوسلولار کارسینوما، در دانشکده داروسازی و علوم دارویی

خانم شقایق حیدرپور از رساله دکتری عمومی خود تحت عنوان « ساخت سازه ی با کولوویروسی بیان کننده­ی زیر واحد A1 شیگاتوکسین تحت کنترل پروموتور آلفا فیتوپروتئین به منظور درمان هدفمند هپاتوسلولار کارسینوما » که با راهنمایی آقایان دکتر علی جهانیان نجف آبادی و دکتر عباس جعفریان انجام شده و به شماره طرح تحقیقاتی 393322 به ثبت رسیده است، با موفقیت دفاع نمود.

هپاتوسلولار کارسینوما (HCC) پنجمین سرطان رایج در جهان می باشد که با مرگ و میر بالایی همراه است. شیمی درمانی، پرتودرمانی و پیوند کبد راه های درمانی هستند که تاکنون با موفقیت چندانی رو به رو نبوده اند. ژن درمانی بعنوان روشی جدید جهت درمان HCC بیان شده است. از آنجا که یکی از راهکارهای درمانی بیان یک ژن کد کننده سم کشنده سلولی تحت کنترل یک پروموتور اختصاصی تومور می باشد در مطالعه حاضر اقدام به بررسی امکان ژن درمانی کشنده سلول های سرطانی هپاتوسلولار کارسینوما توسط کنترل بیان ژن سم A1 شیگاتوکسین تحت کنترل پروموتور اختصاصی تومورهای هپاتوسلولار کارسینوما نمودیم. ابتدا توالی آلفافیتوپروتئین سنتز و در پلاسمید pUltra-Bacl کلون گردید. ژن زیر واحد A1 شیگاتوکسین نیز کلون گردید و ساخت باکمید نوترکیب نیز طبق کیت Bac-t0-Bac انجام شد. باکتری نوترکیب DH10-Bac با استفاده از انتخاب کلونی های سفید بزرگ تشکیل شده بر روی پلیت LB آگار جداسازی گردید و به سلول های S¦9 ترانسفکت گردید و اطمینان از انجام ترانسفکشن با مشاهده سلول ها و بررسی ظهور اثرات سایتوپاتیک انجام گردید.

                نتایج حاصل نشان داد که یک باکمید نوترکیب با استفاده از سیستم Bac-t0-Bac بیانی باکولوویروس تهیه می­شود که بجای ساخت پروتئین نوترکیب در سلول های حشره، دارای توانایی بیان پروتئین تحت کنترل پروموتور آلفافیتوپروتئین در سلول های مبتلا به HCC می باشد. بنابراین، این ویروس های DNA دار که توانایی Transduce  به سلول ها را داشته اما قادر به عفونت زایی نیستند، می توانند جهت انتقال و بیان انتخابی زیر واحد A1 شیگاتوکسین در سلول های توموری در خودکشی ژن درمانی استفاده گردند.

برگزاری کمیته بزرگداشت ملی جوانان در شبکه سمیرم

شبکه بهداشت و درمان شهرستان سمیرم، جلسه کمیته بزرگداشت ملی جوان را با حضور معاون بهداشتی و اعضاء کمیته (کارشناسان مرکز بهداشت) در دفتر معاون بهداشتی برگزار نمود.

فراخوان شرکت در هشتمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی

هشتمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی در چهار حیطه اصلی و دو حیطه جانبی به شرح زیر در شهریور 1395 برگزار خواهد شد.

برگزاری همایش بین‌المللی تحول پایدار در نظام سلامت، رویکردها و چالش‌ها

مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ریاست دانشگاه و با همکاری دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی

برگزاری کنفرانس علمی بررسی خطاهای دارویی و ADR

دانشکده داروسازی و علوم دارویی دانشگاه با همکاری مرکز آموزشی درمانی الزهراء (س)  کنفرانس علمی بررسی خطاهای دارویی و ADR را برگزار می نماید.

کنفرانس "علایم بالینی کمبود، تشخیص و درمان میکروالمانها و ویتامین‌ها در کودکان و نوجوانان"

مرکز تحقیقات رشد و نمو کودکان دانشگاه، کنفرانس علمی یک روزه "علایم بالینی کمبود، تشخیص و درمان میکروالمانها و ویتامین‌ها در کودکان و نوجوانان" را برگزار می نماید.

برگزاری نشست خبری و مطبوعاتی اطلاع رسانی هفته ملی مبارزه با سرطان

معاونت بهداشتی دانشگاه در نظر دارد به مناسبت هفته ملی مبارزه باسرطان (15-8 بهمن ماه) و لزوم اطلاع رسانی عمومی درخصوص آمار مبتلایان و اقدامات پیشگیری

برگزاری همایش سراسری ایمپلنت های دندانی (باید ها و نبایدها)

مرکز تحقیقات ایمپلنت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همایش سراسری ایمپلنت های دندانی (بایدها و نبایدها) را برگزار می نماید.

برگزاری کنگره کشوری کلینیکال انکولوژی

کنگره کشوری سالیانه کلینیکال انکولوژی، به مدت دو روز در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار خواهد شد.

بمناسبت هفته تغذیه: برگزاری جشنواره غذای سالم ویژه بیماران دیابتی

مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان، بمناسبت فرارسیدن هفته تغذیه (14 لغایت 21 دی ماه)، اقدام به برگزاری جشنواره غذای سالم جهت بیماران دیابتی و رابطین بهداشتی می نماید.

بمناسبت هفته تغذیه: برگزاری جشنواره غذای سالم

مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان، بمناسبت فرارسیدن هفته تغذیه (14 لغایت 21 دی ماه)، اقدام به برگزاری جشنواره غذای سالم جهت بیماران دیابتی و رابطین بهداشتی می نماید.

جشنواره غذای سالم جهت بیماران دیابتی و رابطین بهداشتی

مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان، بمناسبت فرارسیدن هفته تغذیه (14 لغایت 21 دی ماه)، اقدام به برگزاری جشنواره غذای سالم جهت بیماران دیابتی و رابطین بهداشتی می نماید.

برگزاری جشنواره غذای سالم جهت بیماران دیابتی و رابطین بهداشتی

مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان، بمناسبت فرارسیدن هفته تغذیه (14 لغایت 21 دی ماه)، اقدام به برگزاری جشنواره غذای سالم جهت بیماران دیابتی و رابطین بهداشتی می نماید.

برگزاری اولین نشست خبری مطبوعاتی با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اولین دیدار و نشست خبری مطبوعاتی با محوریت سلامت و بهداشت استان با حضور دکتر اصغری رییس محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به همراه معاونین برگزار خواهد شد.

اجرای برنامه بسیج ملی آموزش همگانی تغذیه با محوریت "اصلاح الگوی مصرف نمک و روغن"

معاونت بهداشتی دانشگاه با توجه به آموزش همگانی در قالب برنامه ارتقای فرهنگ و سواد تغذیه‌ای جامعه در برنامه 5 سال پنجم، برنامه بسیج ملی آموزش همگانی تغذیه را با محوریت "اصلاح الگوی مصرف نمک و روغن" اجرا می‌نماید.