یکشنبه 17 01 1399

آخرین بروز رسانی : یکشنبه, 17 فروردين 1399

8.jpg

اطلاعیه جوی و توصیه های بهداشتی در خصوص کاهش اثرات ناشی از آلودگی هوا

مرکز بهداشت استان اعلام نمود: باتوجه به اطلاعیه جوی مورخ 14 دیماه اداره کل هواشناسی استان مبنی بر پایداری جوی و افزایش غلظت آلاینده های هوا و کاهش سرعت باد در سطح زمین و لایه های مجاور آن، روز دوشنبه 16 دیماه لغایت روز چهارشنبه ۱۸دیماه، پیش بینی می گردد شرایط برای افزایش غلظت آلاینده ها مهیا وبیشترین افزایش طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه باشد.

 

لذا جهت کاهش اثرات ناشی از آلاینده های هوا بر سلامت جامعه، توصیه های بهداشتی زیر به شهروندان ارایه می گردد.

-  خودداری از هرگونه فعالیتی که منجر به آلودگی هوا می شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.
-  شهروندان محترم تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری فرمایند.
-  بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری نموده و در منزل استراحت نمایند.
- به مدیران مدارس و مهدهای کودک توصیه می گردد کلیه فعالیت های فیزیکی و ورزشی در مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی و کلیه مقاطع تحصیلی مدارس را حذف نمایند و زنگ های تفریح را نیز تا حد امکان در کلاس ها سپری نمایند.
-  کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری نمایند.
- نوشیدن مایعات بویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شست و شوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می شود.
-  افرادی که مبتلا به سرماخوردگی (زکام همراه با حساسیت) و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه های آسیب پذیر می باشند. بنابراین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده توصیه می شود از تردد در محیط های باز خودداری نمایند.
-  ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان های پررفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می شود. بنابراین حتی المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه داشته و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها و پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.
-  هنگام آلودگی هوا، از میوه ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان های(ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها و کاهش اثرات آلاینده های هوا دارند.
-   ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند مانع ورود آلاینده های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود.

لذا ماسک های ویژه‌ای که با عنوان P1 و P2 (ماسک های سوپاپ دار) که در داروخانه ها عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است، (مخصوصا برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند).