دوشنبه 18 01 1399

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 18 فروردين 1399

9.jpg

باورهای غلط و عوارض مصرف ماری جوانا با نام شایع گل

شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان پیام های پیشگیری با عنوان " باورهای غلط و عوارض مصرف ماری جوانا با نام شایع گل" را که بر اساس آخرین یافته های پژوهشی انستیتو ملی مطالعات اعتیاد آمریکا در سال 2018 و مکتوبات منتشر شده در داخل کشور تدوین گردیده است، به شرح زیر منتشر نمود:

 

-ماری جوانا به نامهای گل، علف، گراس شناخته میشود.

-ماده گل همان ماری جوانا و حشیش است که برای کاهش بار منفی و شکستن سد مقاومت جامعه در برابر آن با نام «گل» ، شایع و به وفور در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است.

-بر خلاف باور شایع عموم مردم، استفاده از گل اعتیادآور بوده و مصرف آن در دوران نوجوانی وجوانی احتمال اعتیاد به سایر مواد را افزایش می دهد.

-اصلی ترین ماده شیمیایی روا نگردان گیاه شاهدانه  )دلتا - 9-تتراهیدروكانابینول (  یا  THC  نامیده میشود كه منجر به ایجاد حالت شعف و سرخوشی می شود.

-میزان THC موجود در گل در مقایسه با ماری جوانای مورد مصرف در آمریکا و اروپا، 3 برابر بیشتر است.

-دو ماده شیمیایی (THC) و (CBD) در گل وجود دارد که جزء اول به شدت سمی است. برای جزء دوم دو کاربرد اثبات شده درمانی کاهش تهوع در بیماران شیمی درمانی و درمان تشنجهای مقاوم به درمان اثبات شده است.

-علت آزادسازی ماری جوانا در آمریکا و کانادا نه بدلیل کم خطری و سالم بودن آن بلکه بدلیل شیوع زیاد مصرف آن بین جوانان و مجرم شناخته شدن آنهاست.

-آمریکا و اروپا با آزادسازی ماری جوانا جوانان مصرف کننده را از دایره جرم خارج کردند تا پلیس به وظایف مهمتر و مبارزه با جرائم خطرناکتر بپردازد.

-اگر مصرف گل در کشور ما آزاد شود تعداد زیادی از جوانان با تصور کم خطری گل به آن روی می آورند و شیوع مصرف آن ناگهان چندین برابر می شود.

-ماده گل بر حافظه کوتاه مدت و توانایی قضاوت اثر گذاشته و باعث تحریف ادارکی میشود.

-افراد با مصرف گل، احساس سرخوشی و آرامش میکنند.

-افزایش ادراکات حسی  )به طور مثال شفاف تر شدن رنگها(، خندیدن زیاد، تحریف درک زمان و افزایش اشتها، از اثرات شایع ماری جوانا است.

-افرادی که از گل با دوز بالاتر (آنچه اکنون در ایران بیشتر در دسترس است) استفاده میکنند  به جای تجربه احساس آرامش و سرخوشی، حالت های اضطراب، ترس، بی اعتمادی و حملات هراس را تجربه میکنند.

-افرادی که گل را در دوزهای بالا مصرف میکنند حالت های حاد روانپریشی نظیر توهم، هذیان یا فقدان احساس هویت شخصی)مسخ هویت) را تجربه میکنند.

-مصرف گل منجر به اختلال در تفکر، عدم توانایی یادگیری و تکالیف پیچیده میشود.

-شواهد نشان می دهد مصرف مداوم گل در جوانان باعث ایجاد «حس وازدگی و بی مسئولیتی اجتماعی» می شود.

THC با فعال سازی گیرنده های کانابینوئید، بر مناطقی از مغز که مسئول رفتارهایی از قبیل رابطه جنسی و خوردن است اثر گذاشته، نظام پاداش مغز را فعال میکند

-ماده گل پس از چند بار مصرف در نقطه آرامش مغز نشسته و به جای آن عمل می کند..

-احساس لذت ناشی از افزایش بیش از حد دوپامین منجر می شود که افراد به گل گرایش پیدا کنند.

-افرادی که گل را در دوز بالا مصرف میکنند حالتهای روا نپریشی حاد، توهم، هذیان و فقدان احساس هویت شخصی را تجربه کنند.

-گل به طور جدی بر قضاوت، هماهنگی حرکتی و زمان واکنش اثر میگذارد لذا به شدت در هنگام رانندگی خطرآفرین است.

-خطر تصادف در مواردی که گل به همراه الکل مصرف شده بسیار بالاتر از مواردی است که گل به تنهایی مصرف می شود.

-درصد بالایی از افرادی که گل مصرف می کنند ممکن است به آن وابسته (معتاد)  شوند.

-مصرف کنندگان گل اغلب در طول هفته اول بعد از قطع مصرف افزایش علائم تحریک پذیری، مشکلات در خواب و خلق، کاهش اشتها، وسوسه، بیقراری، و انواع گوناگونی از مشکلات جسمی را گزارش می کنند که تا مدت 2 هفته نیز تداوم می یابد.

-مصرف منظم این ماده در دوران نوجوانی وجوانی با ایجاد تغییر در ارتباطات سلول های مغز باعث کاهش حافظه، یادگیری و کنترل تکانه می شود.

-مصرف گل باعث اختلال در تواناییهای شناختی فرد و كاهش 6 تا 8 نمره ای بهره  هوشیIQ  در دوران میانسالی میشود.

-پژوهشها روی معتادان بزرگسال نشان میدهد گل از جمله مواد دروازه ای (زمینه ساز مصرف مواد دیگر) است.

-پژوهشها نشان میدهد افرادی که مصرف خود را با موادی نظیر ماری جوانا، تنباکو یا الکل آغاز کرده و تعاملات اجتماعی بعدی آنها با افراد مصرف کننده، احتمال مصرف سایر مواد را در آنها افزایش می دهد.

-بر اساس شواهد محققان، مصرف بالای گل با سطح درآمد پائین، وابستگی بیشتر به خدمات حمایتی، بیکاری، رفتار مجرمانه و رضایت پائین تر از زندگی مرتبط است.

-مطالعات نشان دادند بین مصرف گل و پیامدهای منفی در محیط کار از قبیل افزایش خطر آسیب و حادثه ارتباط معناداری وجود دارد.

-ارتباط معناداری بین مصرف گل و نشانگان بی انگیزگی (پرداختن به فعالیت هایی است که به طور طبیعی لذت بخش و خوشایند)  مشاهده شده است.

-علائم حاد مصرف گل )در زمان مسمومیت(  اختلال در حافظه کوتاه مدت، نقص در توجه، قضاوت و اختلال در عملکردهای شناختی دیگر، اختلال در تعادل و عملکرد حرکتی، افزایش ضربان قلب،  اضطراب، بدبینی، است.

-سیگارها یا پیپرهای (Paper) حاوی گل در مقایسه با سیگارهای معمولی حاوی ذرات سرطانزای بیشتری است.

-مواقعی که گل به صورت سیگار مصرف میشود معمولاً عمیق تر تدخین شده و دود آن برای مدت بیشتری در بدن نگه داشته می شود سیگارهای آن 4 برابر بیشتر رسوبات قطرانی را در مقایسه با سیگارهای معمولی در بدن تولید می کنند.

-مصرف گل در غالب کیک، مواد  خوردنی و آشامیدنی گزارش شده است. در این حالت اثرات آن یک ساعت بعد از مصرف بروز می کند.

-چند دقیقه بعد از مصرف سیگار گل، ضربان قلب فرد افزایش یافته، مجاری تنفسی منبسط شده و رگهای خونی درون چشم گشاد شده که همین امر منجر به سرخ شدن چشمها میشود.

-شروع اولیه سرطان بیضه در مقایسه با سرطان ریه و سایر سرطان های دیگر نشان می دهد که تأثیرات گل بر این بیماری در طی مصرف افزایش می یابد.

-استفاده طولانی مدت از ماری جوانا منجر به نشانگان افزایش - کانابینوئید – خون (تجربه مکرر حالت تهوع شدید، استفراغ و کمی آب در بدن)  میشود.  

-قرار گرفتن در معرض دود گل (دود دست دوم)  منجر به نقص در اتساع رگ های خونی می شود و تأثیرات دود گل مستقل از غلظت آن بوده و علی رغم حذف THC اختلال و نقص همچنان تداوم می یابد.

-تأثیر دود گل بر سلامت افراد آسیب پذیر نظیر کودکان و افراد مبتلا به آسم نگران کننده است.

-تحقیقات نشان داد زنان بارداری که گل مصرف می کنند 2 برابر بیشتر فرزند مرده به دنیا می آورند كه علت آن تأثیر مصرف گل برمغز در حال رشد است.

-مواجهه با گل در دوران قبل تولد باعث اختلال در یادگیری می شود.

فرزندانی که از شیر مادران مصرف کننده گل تغذیه می کنند دچار اختلالات یادگیری و کاهش قابل ملاحظه فعالیتهای مغزی می شوند.

مطالعه و تدوین: داود میرزائی مقدم؛ رییس اداره فرهنگی و پیشگیری در محیطهای آموزشی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ 25 آبان 1398

 

منابع:

آخرین یافته های پژوهشی انستیتو ملی مطالعات اعتیاد امریكا ) NIDA ( در سال 2018)

نارنجیها؛ هومان ، 50 سئوال شایع در خصوص پیشگیری و درمان اعتیاد در جامعه کار و تولید، 1398