شنبه 10 03 1399

آخرین بروز رسانی : شنبه, 10 خرداد 1399

hemayat.jpg

رییس دانشکده داروسازی: بسیاری از داروخانه ها توجیه اقتصادی برای ادامه فعالیت ندارند

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: افزایش تعداد داروخانه ها در سطح شهر و کاهش درآمدها سبب شده که بسیاری از داروخانه ها توجیه اقتصادی برای ادامه فعالیت خود نداشته باشند.

 دکتر عباس جعفریان دهکردی به مناسبت روز داروساز اظهار داشت: در حال حاضر بالغ بر یک هزار و ۴۰۰ نفر داروساز در استان اصفهان در حال فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه مهمترین هدیه به داروسازان درک کردن ارزش فعالیت حرفه ای آنهاست افزود: داروسازان عموما با هدف ارائه خدمات مناسب به جامعه فعالیت می کنند و این را وظیفه اخلاقی و حرفه ای خود می دانند و معمولا هم، چشم داشت خاصی ندارند.
دکتر دهکردی ادامه داد: جایگاه علمی داروسازان فارغ التحصیل در اصفهان در مقایسه با کشور جایگاه خوبی می باشد و لازم به ذکر است در تنها رتبه بندی که در خصوص دانشکده های داروسازی کشور انجام شد، اصفهان و تهران مشترکا مقام اول را کسب کردند .
رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: از مشکلات مهم داروسازان در مقطع فعلی مشکلات مالی است که آن هم به دلیل  عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمه ای داروخانه ها و کاهش مهلت بازپرداخت شرکت های دارویی می باشد .
وی گفت: مطالعات داروخانه ها صرفا سود آنها نیست و قیمت عمده آن مربوط به هزینه خرید دارو و غیره است که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد مطالعات داروخانه ها را شامل می شود.
دکتر جعفریان دهکردی ادامه داد: متاسفانه عمده چالش پیش روی ما، تبلیغاتی است که باعث خدشه دار شدن جایگاه اجتماعی پزشکی از جمله داروسازان می شود و نگاهی به فراینده های این چنینی نشان می دهد که عده ای به دلیل عدم اطلاع و متاسفانه بعضی سوء نیت ها به چنین فضاهایی دامن می زنند .
وی افزود: یکی از مشکلات عمده دارویی که امروز با آن مواجهیم کمبود دارو است و متاسفانه علیرغم اینکه تحریم ها شامل دارو نمی شود ولی به دلیل مشکلات ناشی از تبادل از جهت تهیه دارو یا مواد اولیه دارویی، در خصوص برخی داروها دچار کمبود دارویی هستیم .
دکتر جعفریان دهکردی گفت: در خصوص تخصص های مختلف داروسازی عمدتا امروز کمبودی نداریم و حتی در تعدادی از رشته های داروسازی فارغ التحصیلان phd نتوانسته اند جذب بازار کار شوند و همین امر موجب شده است در بعضی رشته ها متقاضیان کاهش چشمگیر داشته باشد .
وی اضافه کرد: ارائه خدمات در داروخانه در سطوح مختلف صورت میگیرد و علاوه بر داروساز که به عنوان مسئول فنی در داروخانه خدمت رسانی می کند نیاز به نیروهای نسخه پیچ و غیره است که طبعا این نیروها نیز باید اطلاعات و توانمندی لازم را در این سطح داشته باشند، در حال حاضر اموزش نسخه پیچی توسط مراجع مختلفی انجام می شود که تفاوت های زیادی باهم دارند و توصیه میشود تنها از مراکزی که مجوزهای لازم را برای این کار دارند استفاده شود که انجمن داروسازان دارای چنین مجوزی هستند .
رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: در سال های اخیر با موجی از تحصیل کرده های رشته داروسازی مواجهیم که بخاطر افزایش تعداد دانشکده های داروسازی طی ۱۰ سال اخیر و نیز افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو می باشد.
وی گفت: در شش سال گذشته شاهد رشد تعداد داروخانه ها هستیم که امروز تعداد آن به ۱۴۰ عدد رسیده است  که طبعا میزان فروش داروها بین این داروخانه ها تقسیم شده است و همین امر موجب شده بسیاری از داروخانه های استان توجیه اقتصادی برای ادامه فعالیت نداشته باشند.
وی بیان داشت: قیمت دارو در مقایسه با سایر کالاها و خدماتی مثل اقلام خوراکی و پوشاکی و لوازم برقی که طی یکسال گذشته در سطح کشور افزایش بسیار زیادی داشته افزایش چندانی نداشته است و همین مسئله درآمد داروسازان را کاهش چشمگیری داده است.