دوشنبه 12 03 1399

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 12 خرداد 1399

hemayat.jpg

به سفارش ناشر بین المللی اشپرینگر: تالیف کتاب پیشگیری اولیه از بیماری غیر واگیر توسط عضو هیات علمی دانشگاه

رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه بیماریهای غیر واگیر و مولف کتاب بین المللی پیشگیری اولیه از بیماریهای غیر واگیر گفت: کتاب پیشگیری اولیه از بیماری غیر واگیر به سفارش ناشر اشپرینگر با همکاری محققان داخلی و خارجی

به شکل الکترونیکی و مکتوب به چاپ رسید که افتخاری برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشد.

دکتر رویا کلیشادی در خصوص چاپ این کتاب اظهار داشت: اشپرینگر یک ناشر بین‌المللی است که کتب آکادمیک و ژورنال‌های تخصصی علمی، کتاب‌های الکترونیکی و مجلات مروری علمی، (STM) فنی و پزشکی را منتشر می‌کند و در برلین قرار دارد.
گفتنی است با سفارش اشپرینگر به رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه بیماری غیر واگیر، تالیف کتاب پیشگیری اولیه بیماریهای غیرواگیر که  بیش از ده سال تحقیق در این حوزه صورت گرفته است، در هشت فصل و ۶۷ صفحه صورت گرفت.
دکتر کلیشادی با بیان اینکه پروپوزال و طرح اولیه آن دو سال گذشته داده شد، ادامه داد: در این کتاب جدیدترین تحقیقاتی که در حوزه پیشگیری اولیه از بیماریهای غیرواگیر صورت گرفته بود، آورده شده است و همچنین بخش هایی از این کتاب توسط محققان در آمریکا و به ویژه آلمان تنظیم شده است.
مولف کتاب بین المللی پیشگیری اولیه از بیماریهای غیر واگیر اضافه کرد: در این کتاب با فصل هایی از جمله رویکرد چرخه زندگی برای پیشگیری از بیماری غیر واگیر، بیماری اپی ژنتیک و بیماری غیر واگیر مشترک، نقش مواد شیمیایی مختل کننده محیط زیست در ایجاد بیماری های غیر واگیر، تغذیه اولیه زندگی و بیماری غیر واگیر، پیشگیری مبتنی بر خانواده از عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی در کودکان با تغییر شیوه زندگی، مطالعه قلب PEPخانواده، رو به رشد بیماری کلیوی مزمن، راهکارهای پیشگیری برای به تاخیر انداختن خطر پیشرفت برای ESRD، پیشگیری و کنترل چاقی کودکان و ستون فقرات در پیشگیری از بیماری غیر واگیر آشنا می شویم.
وی با بیان اینکه امروز بیماری های غیر واگیر دغدغه تمام جوامع در دنیا شده است، اعلام کرد: با توجه به اینکه بیماریهای غیرواگیر درمان ندارد و تنها با دارو کنترل می شوند، به همین لحاظ پیشگیری اولیه که به دوران بارداری، جنینی، شیرخوارگی و نوزادی بر می گردد بسیار اهمیت دارد زیرا که عدم کنترل آن سبب بروز علامت در بزرگسالی می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در بروز بیماریهای غیرواگیر شاهد یک برهم کنشی ازعوامل مختلفی از جمله عوامل محیطی و شیوه زندگی و عوامل ارثی هستیم که با کنترل ریزفاکتورهایی میتوانیم از بروز بیماریهای غیرواگیر پیشگیری کنیم.
دکتر کلیشادی غربالگری و شناسایی در حوزه بیماری های غیرواگیر را مهم و ضروری خواند و افزود: بیماریهای غیرواگیر مثل دیابت، فشارخون بالا، پوکی استخوان و بیماریهای کبدی و ریوی و سرطان از مهمترین بیماریهای غیرواگیر است و این در حالی که امروز دیگر بیماریهای واگیر و عفونی کنترل شده است.
وی با بیان اینکه قیمت این کتاب بیش از یکصد یورو ارزش گذاری شده است، تصریح کرد: در حال حاضر خلاصه ای از این کتاب بین المللی در حوزه پیشگیری اولیه از بیماری غیر واگیر که به زبان انگلیسی تالیف شده است توسط لینک https://link.springer.com/book/10.‎1007%2F978-3-030-10616-4 قابل دسترسی می باشد.