چهارشنبه 13 01 1399

آخرین بروز رسانی : چهارشنبه, 13 فروردين 1399

8.jpg

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دار مرکز بهداشت استان اصفهان خبر داد: اجرای مرحله اول کشوری بررسی مخازن لیشمانیوز در مناطق سالک خیز اصفهان

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: مرحله اول کشوری بررسی مخازن لیشمانیوز در تمام مناطق درگیر سالک در شهرستان اصفهان اجرا و تا آبان ماه ادامه دارد.

 

به گزارش خبرنگار وبدا، دکتر رضا فدایی در ارتباط با اجرای مرحله اول کشوری بررسی مخازن لیشمانیوز اظهار داشت: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با همکاری ایستگاه تحقیقات سلامت و مرکز بهداشت شماره یک اصفهان اقدام به اجرای مرحله اول طرح کشوری بررسی مخازن لیشمانیوز در کانون های آلوده به سالک کرد.

وی از اجرای این طرح در کانون های هرند، تیمیارت و مزرعه شور تحت پوشش مرکز بهداشت شماره یک خبر داد و افزود: این طرح در ادامه عملیات بررسی مخازن سالک استان و میزان آلودگی به انگل سالک، با اقداماتی از قبیل صید زنده جونده و انجام نمونه گیری های مربوطه از آنها از اواخر تیرماه آغاز شد.

 مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: این طرح در کلیه مناطق درگیر سالک در شهرستان اصفهان اجرا و تا آبان ماه سال جاری ادامه دارد که در انتها باید ۱۸۶ موش صید و نمونه گیری و آزمایشات بر روی آنها انجام شود.

صید و نمونه برداری از ۱۲ رومبومیس اپیموس در مخازن سالک 

وی از صید و نمونه برداری از ۱۲ رومبومیس اپیموس (موش صحرایی که مخزن اصلی سالک اصفهان است)  در مدت سه روز خبرداد و گفت: این اقدام در ادامه طرح بررسی مخزن سالک دانشگاه در مناطق گرم هرند، تیمیارت و مزرعه شور تحت پوشش مرکز بهداشت شماره یک اصفهان صورت گرفته است.

دکتر فدایی تصریح کرد: در راستای کنترل مخزن بیماری سالک همچنین اقدام به تخریب کلونی جوندگان ناقل سالک و جمع آوری زباله ها در روستای نصرآباد جرقویه کردیم علاوه بر آن  قلم دافع حشرات و پشه بند به مادران باردار توزیع شد.

وی ادامه داد: آموزش والدین دانش آموزان هشت مدرسه و آموزش کنترل سالک به کلیه پرسنل شهرداری و شورای شهر نصرآباد از دیگر اقدامات پیشگیری و کنترلی بیماری سالک در روستای نصر آباد جرقویه است.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان همچنین گفت: عملیات مه پاشی در روستای پیکان و خارا و عملیات تهیه طعمه مسموم و نیز هماهنگی و چیدمان نیروها جهت اجرای عملیات جونده کشی صورت گرفته است.

انجام عملیات مه پاشی در اماکن متروکه روستاهای سالک خیز

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان به انجام عملیات مه پاشی در ساختمان های مخروبه شهر ورزنه، روستای قهی، منطقه حسن آباد جرقویه  و روستای پیکان اشاره و اعلام کرد: مه پاشی در مکان های مخروبه، نخاله های ساختمانی، دپو کودهای حیوانی و کلونی جوندگان ناقل سالک در شعاع ۵۰۰ متری مناطق مسکونی در دو مرحله به فاصله ۱۰ روز و با هدف مبارزه با ناقلین بیماری سالک مانند پشه خاکی صورت گرفته است.

دکتر فدایی گفت: این عملیات در اماکن متروکه، محل های زاد و ولد و آلوده به این حشرات انجام شده است.