شنبه 10 03 1399

آخرین بروز رسانی : شنبه, 10 خرداد 1399

hemayat.jpg

حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت و متخصصین دانشگاه فرایبورگ آلمان در سمپوزیوم بین‌المللی سایکوانکولوژی در دانشگاه

یکشنبه ۱۶ تیرماه، کنفرانس و سمپوزیوم سه روزه بین‌المللی سایکوانکولوژی، با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت، معاون آموزشی دانشگاه و همچنین11 نفر از متخصصین حیطه روانپزشکی، روانشناسان، طب روان تنی و طب تسکینی دانشگاه فرایبورگ آلمان

و بلژیک در تالار زیتون مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه، برگزار شد.

در این همایش که با همت مرکز تحقیقات رو‌ان‌تنی دانشگاه و با همکاری دانشگاه فرایبورگ آلمان و همچنین مرکز کنترل و پیشگیری سرطان آلاء به مدت سه روز برگزار می شود، آموزش در حیطه روانپزشکی سرطان، آگاه سازی متخصصین در حیطه مشکلات روانشناختی بیماران سرطانی و آموزش افراد در حیطه روانشناسی سرطان برای کار بالینی و در ادامه فرایند، تدوین کوریکولوم آموزش برای تربیت روانشناسان سرطان صورت می گیرد.

دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در این سمپوزیوم به نقش پرستاران در روانشناسی سرطان پرداخت و گفت: بیماری سرطان به عنوان یک معضل و مشکل در نظام سلامت ما مطرح می شود بطوریکه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور سالیانه 30000 نفر گزارش شده است.

وی افزود: به دلیل آلودگی های محیطی و جمعیت سالمندی در ایران که در حال حاضر حدود 9/2جمعیت را شامل می شود و در 30 سال آینده نیز 25 درصد از جمعیت کشور را می گیرد، (یعنی از هر 4 نفر یک نفر سالمند وجود دارد)، مسئله سرطان و مراقبت های روانشناسی و روانشناختی آن یکی از اولویت های نظام سلامت کشورمان می باشد.

دکتر حضرتی در ادامه تصریح کرد: مسائل روانی بیماران سرطان مورد غفلت واقع شده و یکی از اهداف مهم رشته سایکوانکولوژی، اهمیت دادن به ابعاد مختلف این بیماری از لحاظ روحی، روانی، اجتماعی و نیز افزایش کیفیت زندگی بیماران، حقوق آنها و هماهنگ سازی بیمار با خانواده خود می باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام نمود: علیرغم پیشرفت تکنولوژی و علم و دانش بسیار برای پیشگیری از بیماری سرطان و نیز تجهیزات به روز، بیش از 66 درصد از آنها، به یک نوع بیماری استرسی و تنشی دچار هستند.

وی همچنین در ادامه به ارایه مدل های مختلف مراقبتی بیماران سرطانی و مسائل آنها پرداخت.

در ادامه دکتر افشار رییس مرکز تحقیقات روان تنی (سایکوسوماتیک) دانشگاه طی سخنانی به تشریح فعالیت های این مرکز در چند سال اخیر و روند و پیامدهای آن پرداخت و گفت: از سالی که بحث سایکوسوماتیک در اصفهان آغاز شد، متوجه شدیم که آن چیزی که به طور کلاسیک در آموزش پزشکی کشورهای غربی است، جوابگوی نیازهای مراقبتی روانشناختی مدنظر ما نیست و باعث شد با همکاری و همفکری متخصصین، خدمات و بینش روانشناختی و روانشناسی حال حاضر را در آموزش های پزشکی مان وارد کنیم.

وی افزود: گستره دانش سایکوسوماتیک محدود به چیزی که تعریف آن می باشد نیست، بلکه علاوه بر عوامل روانشناختی خود بیمار، خانواده و افراد پیرامون بیمار و حتی پزشک معالجش را نیز در بر می گیرد. 

دکتر شعربافچی عضو هیات علمی دانشگاه و سایکوانکولوژیست، طی سخنرانی خود نیز در مورد کلیات سایکوانکولوژی و مشکلات بیماران در مواجهه با بیماری سرطان و همچنین چالش های مراقبت از این بیماران به ایراد مطالبی پرداخت.

شایان ذکر است در این همایش که دارای امتیاز بازآموزی می باشد گروه‌های خون و سرطان، رادیوتراپی انکولوژی، روانپزشکی، روانشناسی، طب تسکینی، داخلی، اطفال، جراحی، نورولوژی، بیهوشی، پرستاری و .... حضور و مشارکت دارند.