دوشنبه 12 03 1399

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 12 خرداد 1399

hemayat.jpg

با تلاش مححق اصفهانی/ اجرای موفقیت آمیز طرح پژوهشی ویژه بیماران تالاسمی

 

نخستین بار در کشور طرح پژوهشی ویژه بیماران تالاسمی ماژور گروه خونی A با موفقیت در اصفهان اجرایی شد.

 

مدیر اجرایی و استاد نمونه گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حاشیه تجلیل از پیشکسوتان و استادان نمونه کشوری گفت:پس از 40 سال فعالیت تحقیقاتی و آزمایشگاهی موفق به تهیه آنتی A از گیاه dolichos biflorous برای بیماران تالاسمی شدم.

دکتر عباسعلی پورآذر با بیان اینکه در اجرای این طرح برای تزریق خون بیماران تالاسمی با گروه خونی A ,به تفکیک به دو دسته A2 و A1 تقسیم می شود افزود: در واقع برای تزریق خون بیماران تالاسمی  از گروه A2 برای A2 و از گروه A1 برای A1 استفاده می شود.

وی ادامه داد: تا پیش از این همه بیماران تالاسمی گروه خونی A یکسان دیده می شدند؛ اما الان طبق نظریه های علمی مشخص شد تزریق خون بیماران تالاسمی A1 به A2 منجر به کاهش تولید عمر گلبول های قرمز تزریق شده در این افراد کمتر و در مدت زمان کوتاهتری مجبور به تزریق مجدد می شود.

دکتر پورآذر افزود:20 درصد بیماران تالاسمی گروه خونی A ، گروه خونیشان A2 است.

مسئول فنی بانک خون و بخش پلاسما فرز مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان نیز اظهارداشت: با همکاری سازمان انتقال خون هم اکنون آنتی A جداسازی شده رایگان در اختیار همه بیمارستانهای اصفهان قرار گرفته است و در مواقع پرخطر روند بیماری، در بیمارستان های کشور هم استفاده می شود.

گفتنی است از حدودهزارو 500 بیمار تالاسمی در اصفهان گروه خونی حدود 500 نفر A است. بیشترین مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون استان اصفهان بیماران تالاسمی و هموفیلی هستند.

شایان ذکر است طرح پژوهشی تولید آنتی A , ویژه بیماران تالاسمی گروه خونی A ، عباسعلی پورآذر جزو 110 طرح برتر کشوری در زمینه پزشکی قرار دارد.

تالاسمی،بیماری خونی مادرزادی و ژنتیکی است که به علت اختلال در ساختار گلبول قرمز از والدین به فرزندان منتقل می شود.

 تالاسمی به دو نوع ماژور و مینور تقسیم می شود که در نوع ماژور با توجه به وضع جسمانی نیاز به تزریق خون است.