دوشنبه 12 03 1399

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 12 خرداد 1399

hemayat.jpg

مشاغل ایمن و سالم، محور توسعه پایدار است

گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشکده بهداشت، یکشنبه هشتم اردیبهشت ماه، اقدام به برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی با شعار «آینده ای ایمن و سالم برای کار»A Safety and Healthy future of work ، نمود.

 

این مراسم با حضور مدیران و فعالان صنعتی، کارشناسان، استادان و دانشجویان رشته های مرتبط، با هدف بررسی وضعیت شرایط ایمنی و بهداشت در محیط های کاری در تالار لقمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.
در این مراسم رییس دانشکده بهداشت، ضمن تبریک این روز به دانشجویان و تلاشگران عرصه سلامت شغلی، به توجه هر چه بیشتر جامعه به موضوعات ایمنی و سلامت حرفه ای تاکید نمود و گفت: بهداشت حرفه ای در تمامی بخش ها بویژه صنعت باید بیش از گذشته جدی گرفته شود تا شاهد کاهش آسیب ها و حوادث باشیم.
دکتر مرآثی خاطر نشان کرد: نهادها و سازمان های مرتبط با همکاری همه جانبه با یکدیگر باید در جهت شناسایی عوامل زیان آور محیط کار از قبیل شاخص های فیزیکی محیط کار شامل سر و صدا، گرما و رطوبت، سرما، ارتعاش و شاخص های زیان بار شیمیایی همچون بخار و دود، اسید و فلزات سنگین اقدام کنند.
وی اضافه کرد: شرایط و نابسامانی های روحی و روانی در محل کار مانند روابط کارگر و کارفرما، استرس های شغلی، تشویق و تنبیه و ارتقای شغلی نیز از جمله مواردی است که باید بیش از گذشته جدی گرفته شود و برای آن برنامه ریزی کرد.
دکتر مرآثی با اشاره به اینکه برخورداری از مشاغل کم خطر نیازمند مشارکت و هم افزایی است، ادامه داد: برای نیل به اهداف یاد شده باید افکار عمومی را نسبت به ایمنی و سلامت شغلی حساس تر کرد.
رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات کار اصفهان نیز در این همایش گفت: پیاده سازی شیوه ها و نظام های مرتبط با ایمنی و بهداشت در تمامی محیط های کاری اهمیت دارد و در این ارتباط کارشناسان ایمنی باید بیش از گذشته نقش خود را در محل کار دریابند.
بهاره ملک پور با بیان اینکه ارتقای ایمنی و سلامت کار موجب افزایش بهره وری سازمانی می شود، تصریح کرد: این امر مستلزم تعامل بخش ها و اعضای یک مجموعه است و باید مدیران ارشد، میانی و منابع انسانی برای نیل به بیشترین ایمنی، همگام و همسو باشند.
وی به لزوم باورپذیری ایمنی در محیط کار اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت و توجه به تمامی جنبه های محیط کار و شناخت صحیح عوامل خطرزا و آسیب رسان امری حیاتی است.
گفتنی است تقدیر از کارشناسان شاغل در صنایع، کارشناسان گروه و دانشجویان برگزار کننده مراسم، اجرای موسیقی زنده، مسابقه و استندآپ کمدی و برگزاری نمایشگاه تخصصی خدمات شرکتهای مهندسی بهداشت حرفه ای از دیگر برنامه های این مراسم بود.
شایان ذکر است روز ۲۸ آوریل( هشتم اردیبهشت) از سوی سازمان بین المللی کار به عنوان روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی نامگذاری شده و شعار امسال آن 'آینده ای ایمن و سالم برای کار' است.