سه شنبه 19 01 1399

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 19 فروردين 1399

10.jpg

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع): سوختگی باید به یک رشته تخصصی تبدیل شود

دکتر فریدون عابدینی سوختگی رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام کاظم(ع) اصفهان  طی گفتگویی گفت: سوختگی باید به یک رشته تخصصی تبدیل شود و نیروهای تخصصی در این رشته تربیت شوند تا برای درمان بیماران سوختگی دچار مشکل نشویم.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام کاظم(ع) اصفهان با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر برای درمان زخم و سوختگی هر کسی به خودش اجازه می دهد تا کمک کند در حالی که خیلی از این کمک ها، تخصصی نیستند.

دکترعابدینی با اشاره به اینکه بعضی از کشورهای جهان از سال 2010 نیروهای تخصصی برای درمان سوختگی و زخم تربیت کرده اند گفت: در حال حاضر رشته تخصصی و فوق تخصصی درمان سوختگی نداریم و حتی دانشجویان رشته پزشکی، آموزش درمان سوختگی را فرا نمی گیرند در حالی که ایجاد رشته تخصصی درمان سوختگی و زخم، گام مهمی برای درمان بهتر سوختگی و همچنین پیشگیری از مرگ افرادی است که دچار سوختگی شدید شده اند.

وی افزود: دانشجویان پزشکی در طرح های خود دوره آموزش درمان سوختگی را چون اختیاری است، انتخاب نمی کنند و رشته هایی را انتخاب می کنند که از لحاظ اقتصادی، آینده بهتری دارد در حالی که دوره آموزش درمان سوختگی باید اجباری شود.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان گفت: متاسفانه برخی از پزشکان در شهرستان ها به دلیل عدم آشنایی با بیماری سوختگی، افرادی که دچار سوختگی شده اند، مریض نمی دانند چون می بینند فردی که دچار سوختگی شده حرف می زنند، غذا می خورند، آب می نوشند و سرپا هستند و از این موضوع غفلت شده در حالیکه باید آنها را همچون افرادی که دچار سکته شده خیلی زود با آمبولانس به مراکز درمانی انتقال داد تا بتوانیم بهترین درمان را ارائه دهیم.

دکتر عابدینی افزود: چنانچه فردی که دچار سوختگی شد و در همان چند ساعت اولیه به مراکز درمانی انتقال داده شود، درمان آن تا 96 درصد نتیجه بخش خواهد بود.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام صاحب نظران، رشته درمان سوختگی در کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا 50 سال عقب است گفت: بر اساس استاندارهای جهانی، مرکز درمانی سوختگی باید در داخل بیمارستان ها متمرکز شود و با سایر بخش ها در ارتباط باشد چون این موضوع سبب می شود تا سوختگی برای پزشکان بهتر شاخته شود.

وی افزود:‌ در سال 1393 وزارتخانه بهداشت مصوب کرده است که هیچ مرکز تک تخصصی از بیمارستان ها تشکیل نشود ولی می بینیم که در بعضی از استان ها مراکز تک تخصصی وجود دارد.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان هنوز خطوط راهنما برای درمان سوختگی به عنوان یک برنامه مدون ندارد، به اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت:‌ در اتحادیه اروپا هم کشور ثروتمند وجود دارد و هم کشور فقیر اما در هامبورگ آلمان ستاد (هدایت) برای سطح بندی ارائه خدمات مناسب به بیماران سوختگی تشکیل شده و مشخص می کند مریض از کدام کشور خدمات درمانی دریافت کند.

دکتر عابدینی افزود:‌ در کشورمان نظام ارجاع و یا اعزام مریض وجود ندارد و مریض برای ادامه درمان خود در یکی از استان های کشور باید ابتدا رضایت بدهد و ترخیص شود و سپس به شخصه به یکی از مراکز درمانی مراجعه کند، در حالیکه با اجرای سطح بندی این مساله بر طرف می شود و مشخص می شود کدام مریض برای ادامه درمان به کدام بیمارستان اعزام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه درمان سوختگی بسیار پرهزینه است گفت: هر یک درصد سوختگی برابر 170 سانتی متر مربع است و برای درمان استاندارد هر سانتی متر مربع زخم سوختگی و جایگزینی پوست از جسد و یا حیوان باید بیش از 20 میلیون تومان هزینه صرف شود؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا کسی دچار سوختگی نشود؛ چون کمترین عارضه سوختگی تغییر رنگ است.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) افزود: 69 درجه حرارت در مدت یک ثانیه تمام ضخامت پوست را می سوزاند و در کودکان به دلیل اینکه نسج چربی آنها کمتر بوده، این عدد 65 درجه یعنی خیلی کمتر از دمای آب جوش کتری.

دکتر عابدینی گفت: بیماری سوختگی در خانواده ها ناشناخته است و مردم در همان ابتدا که دچار سوختگی شدند از روش های درمانی نامناسبی استفاده می کنند؛ به طور مثال روی زخم خمیر دندان، سیب زمینی و یا ماست می مالند در حالیکه بهترین روش درمان سوختگی در مراحل ابتدایی، استفاده از آب سرد است.

وی با بیان اینکه سوختگی ششمین علت مرگ و سومین علت معلولیت اعلام شده است گفت: این بیماری به عنوان یک مشکل جهانی سلامت محسوب می شود و در کشورمان سالانه به طور متوسط 22 تا 28 هزار نفر در کشورمان دچار سوختگی می شوند که حدود 2000 نفر آنها به علت شدت جراحات فوت می کنند.

وی گفت:‌ در اجرای طرح تحول نظام سلامت قرار بود سوختگی نیز جزء بیماری های خاص و یا صعب العلاج قرار بگیرد ولی اجرایی نشد.