پنج شنبه 28 06 1398

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 28 شهریور 1398

5555555555555_11880 copy.jpg

بازدید اعضای کمسیون بهداشت مجلس از مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه

اعضای کمسیون بهداشت و درمان مجلس که صبح چهارشنبه ۱۴ آذرماه، به منظور بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی مناطق شرق اصفهان وارد اصفهان شده بودند، از مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه بازدید به عمل آوردند.

این مرکز که از بخش هایی شامل آزمایشگاه، دندانپزشکی، داروخانه و تسهیلات زایمانی و رادیولوژی تشکیل شده است به صورت شبانه روزی با حضور تیم سلامت شامل پزشک، دندانپزشک، پرستار و مراقبین سلامت و مامایی به طور میانگین ماهانه به یک هزار و ۵۰۰ نفر بیمار خدمات ارایه خدمت می نماید.

رییس مرکز خدمات پزشکی کوهپایه عمده مشکل مرکز را کمبود پزشک و پرستار عنوان کرد و افزود: در مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه که جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر را تحت پوشش قرار میدهد، هم اکنون با یک پزشک خانواده بیماران ویزیت میشوند و در صورت اختصاص ۵ پزشک و ۵ پرستار مشکل ما حل خواهد شد.

 

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

شرق اصفهان نیازمند توجه ویژه در حوزه بهداشت و درمان است 

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: شرق اصفهان نیازمند توجه ویژه در حوزه بهداشت و درمان است.

حسین علی شهریاری در بازدید از مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه اظهار داشت: علی رغم اقدامات خوبی که در حوزه بهداشت و درمان در کوهپایه صورت گرفته اما نیازمند توجه بیشتری به این منطقه است. 

وی بیان داشت: با توجه به اینکه فاصله کوهپایه تا شهر اصفهان ۸۰ کیلومتر است و با توجه به جاده ترانزیتی و تردد سخت، دسترسی بیماران به بیمارستان مشکل می باشد، لذا بایستی بستر کامل درمان در کوهپایه ایحاد شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازم است که در هفته چندین متخصص به مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه اعزام شوند.

وی اضافه کرد: هر چند از نظر تعداد پزشک و تخت بیمارستانی در کشور مشکل جدی نداریم اما توزیع بایستی عادلانه تر صورت گیرد. 

حسین علی شهریاری خواستار توجه بیشتر دولتمردان به شرق اصفهان شد و گفت: استان های بسیار کوچک با جمعیتی در حدود کوهپایه با فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر از مرکز شهر تبدیل به شهرستان شده اند و این در حالی  است که کوهپایه حدود ۸۰ سال بخش می باشد ولی هنوز تبدیل به شهرستان نشده و این کم لطفی به مردم این منطقه می باشد و باید بازنگری جدی صورت پذیرد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: به طور قطع نتایج این سفر سه روزه به اصفهان و بازدید از مراکز بهداشت و درمان شرق اصفهان به وزیر بهداشت ابلاغ خواهد شد.

 

معاون پارلمانی وزارت بهداشت:

مرکز بهداشتی کوهپایه فعال و نیروهای عاشق کار دارد

دکتر ابراهیم گلمکانی معاون پارلمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  در حاشیه حضور در شهر کوهپایه اظهار کرد: ساختارهای بهداشت و درمان در هر منطقه تابع ساختارهای وزارت کشور است و خارج از جایی که شهرستان نیست نمی توان شبکه زد.

وی افزود: در تعاریف بیمارستانی یک کف جمعیتی لحاظ شده است و متناسب با آن عمل می شود برای یک بیمارستان محلی، یک کف جمعیتی ۵۰ هزار نفر لحاظ شده است.

معاون پارلمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: انصافاً فضا و مرکز بهداشتی این شهر یک مرکز فعال و با نیروهای عاشق کار می باشد؛ دندانپزشکی، آزمایشگاه، رادیولوژی و داروخانه همیشه آماده به کار و رو به راه است و یک مرکز شبانه روزی خوب و قابل قبول با پزشک در آن مستقر می باشد.

وی در ادامه گفت: مرکز شبانه روزی برای ابتدای کار به اضافه یک کلینیک که متخصصین جنرال(اطفال، داخلی) حضور داشته و حداقل ۳ روز در هفته ویزیت انجام دهند یک انتظار حداقلی برای این منطقه است و برای دانشگاه نیز قابل انجام است، متخصصین اورژانس نیز بایستی در این گونه مناطق حضور داشته باشند.

دکتر گلمکانی اظهار کرد: در کمسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی برنامه‌ای تدوین شد که سفر دوره‌ای تقریبا به تمام مناطق کشور با اولویت بهداشت و درمان داشته باشیم.

وی افزود: امروز هم به اتفاق دو نفر از اعضای کمسیون بهداشت و درمان که از استان اصفهان هستند بازدیدی را از مراکز بهداشتی درمانی استان اصفهان داریم  تا در موعد بودجه سال ۹۸ بتوانیم در کمسیون تلفیق، منابع پایداری را برای حوزه سلامت برای تمام نقاط کشور به شکل عادلانه داشته باشیم.

معاون پارلمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تصریح کرد: این بازدید با هدف شناخت ضعف‌ها و قوت ها و توجه به کمکی که مجلس در بودجه سال ۹۸ در حوزه سلامت و با محوریت استان ها داشته باشد انجام می‌شود.

رئیس فراکسیون خیرین سلامت مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در این سفر تلاش شد که در قالب مجمع خیرین سلامت، به مشکلاتی که خیرین حوزه سلامت می‌توانند در ابعاد مختلف این حوزه اثر گذار باشند توجه داشته و حتی در این مسیر خیرین سلامت استان‌ها نیز راه اندازی شود و خوشبختانه استان اصفهان تقریبا پیشتاز استان ها در حوزه خیرین سلامت است.

دکتر گلمکانی تصریح کرد: در این مسیر رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی برای افراد متمول که تمایل دارند در حوزه سلامت با افتخار و بر اساس نیاز جامعه سرمایه گذاری کنند را ایفا می نمایند تا فضاهای این حوزه به خوبی معرفی و شناسایی شود و این منابع در مسیر درستی هدایت شود چرا که امروز نیاز به خیرین در حوزه سلامت بیش از حوزه های دیگر حس می شود.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی:

بایستی خدمات تشخیص و درمان در شرق اصفهان بیشتر مورد توجه قرار بگیرد

حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید اظهار کرد: علاوه بر محرومیت‌هایی که در شرق اصفهان وجود دارد از جمله مشکلات اقتصادی و کمبود صنایع و کارخانجات و مشکل خشکی زاینده رود مشکل دیگری که مورد توجه کافی قرار نگرفته ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در شرق اصفهان است.

وی افزود: به ویژه در کمربندی که کوهپایه، هرند، ورزنه، حسن‌آباد و نیک آباد را شامل می شود کمترین تجهیزات و تسهیلات خدمات درمانی و بهداشتی برای مردم پیش بینی شده است بر همین اساس در جلسات قبلی از دکتر نمکی معاونت سازمان مدیریت و برنامه ریزی درخواست کردم که بازدیدی از منطقه را داشته باشیم.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همینطور از اعضای کمسیون بهداشت و درمان درخواست شد برای بررسی کمبودهای موجود از منطقه بازدیدی را داشته و با توصیه ها در جهت برطرف کردن این کمبودها برنامه ریزی شود و شاهد برنامه های خوبی برای شرق اصفهان باشیم.

 

شهردار کوهپایه:

ضرورت استقرار پایگاه امداد و نجات هوایی 

محسن علیخانی شهردار کوهپایه نیز اظهار کرد: بخش کوهپایه جمعیتی بالغ بر ۳۲ هزار نفر دارد و یکی از افتخارات کوهپایه این است که در کنار جاده ترانزیتی اصفهان به استان های شرقی کشور میزبان زائرین آقا علی بن‌موسی‌الرضا(ع) است.

وی افزود: اگر جمعیت این شهر ۳۲ هزار نفر است به استناد گزارش اعلام شده از اداره کل حمل و نقل جاده ای استان اصفهان شهر کوهپایه میزبان ۲۴ هزار تردد در شبانه روز نیز می باشد.

شهردار کوهپایه تصریح کرد: چارت های سازمانی اجازه ارتقاء بخش ها را در برخی مسائل نمی دهد ولی به خاطر موقعیت قرار گرفتن بخش و شهر کوهپایه، این استحقاق وجود دارد و انتظار داشته که رهاورد این سفرها و بازدیدها روشن شدن چراغ خیلی خوب در بخش و شهر کوهپایه باشد و یک بیمارستان مرکزی داشته باشیم و به دلیل قرار گرفتن این شهر در کنار جاده اصلی استقرار پایگاه امداد و نجات و اورژانس جاده ای هوایی یکی از نیازها است.

قوام‌الدین ضیایی رئیس شورای شهر کوهپایه نیز با اشاره به قول ساخت بیمارستان که محقق نشده، اظهار کرد: کوهپایه شهدای زیادی را اهدا کرده و قدمت این شهر نیز بر هیچ کدام از مسؤولان پوشیده نیست؛ مردم انتظارات ویژه ای دارند که خواسته‌های به حق آنان شایسته است برآورده شود.

در بازدید کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از برخی از مراکز بهداشت شرق اصفهان شهر ورزنه شاهد استقبال پدران و مادرانی که بود که فرزندان کوچک خود با بیماری سالک دست و پنجه نرم می‌کنند و با دلی پر و کمال احترام درد و دل های خود را به اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کردند.