شنبه 16 01 1399

آخرین بروز رسانی : شنبه, 16 فروردين 1399

8.jpg

طراحی سامانه ای برای عرضه شیرخشک های رژیمی در تمامی داروخانه‌ها

مدیرکل فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو از طراحی سامانه ای برای ثبت و کنترل عرضه شیرخشک های رژیمی خبر داد و گفت: با راه اندازی این سامانه، شیرخشک های رژیمی در تمام داروخانه ها عرضه می شود.

مهناز خانوی با اشاره به اینکه در حال حاضر به منظور نظارت بیشتر بر توزیع مناسب و‌دسترسی تجمیعی و آسانتر بیماران، شیرخشک های رژیمی فاقد یارانه در تعدادی از داروخانه ها عرضه می شود، اظهار کرد: از معاونت های غذا و دارو تمام استان ها درخواست کرده ایم، در هر شهر تعدادی داروخانه را برای توزیع شیرها برای مدتی محدود به سازمان غذا و دارو معرفی کنند.

وی افزود: سامانه ای در حال راه اندازی است که با کمک آن داروخانه ها در صورت داشتن کد  GLN، بتوانند با ثبت اطلاعات مصرف کنندگان واقعی، شیرخشک های رژیمی را عرضه کنند.

به گفته مدیرکل فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل به وسیله این سامانه، اطلاعات فرد مصرف کننده شیر از قبیل کد ملی نوزاد، نوع شیر مصرفی، و سایر اطلاعات مرتبط ثبت می شود تا مطمئن شویم شیرخشک به دست مصرف کننده واقعی می رسد.

وی از رونمایی سامانه ثبت اطلاعات مصرف کنندگان شیرخشک های ویژه در آبانماه خبر داد و ادامه داد: تا زمانی که این سامانه نهایی نشده است، ثبت اطلاعات مصرف کنندگان توسط داروخانه ها انجام و به معاونتهای مربوطه اعلام می شود.  لذا به منظور اشراف کامل به اطلاعات گرداوری شده، معاونتها در این بازه زمانی تعداد داروخانه های عرضه کننده این فراورده ها را محدود کرده اند. در حال حاضر اطلاعات مورد نیاز در فایل اکسل جمع آوری و معاونت های غذا وداروی هر استان این آمار را به صورت ماهانه به سازمان اعلام می کنند.

خانوی عنوان کرد: واردات شیرخشک های ویژه نسبت به سال گذشته  33 درصد افزایش یافته است، درحالی که میزان دسترسی به این فراورده در ماههای اخیر شکل مناسبی نداشته و این موضوع حکایت از عدم ترخیص و توزیع به موقع و همچنین احتمال خرید بی رویه توسط بعضی از شهروندان را دارد.

به گفته وی بر اساس جلسات برگزار شده با واردکنندگان و شرکت های پخش شیرخشک، از آن ها خواسته شده تا برنامه 6 ماهه دوم خود جهت تامین این فراورده ها را به سازمان غذا و دارو اعلام کرده و با محاسبه زمان حدودی حمل و ترخیص مدیریت تامین عرضه انجام شود. قاعدتا با گزارشی که شرکت های پخش ارائه کرده اند  و تمهیدات دیده شده برای تامین شیرخشک های رژیمی در نیمه دوم سال مشکلی در زمینه تامین و توزیع این فراورده ها وجود ندارد.