دوشنبه 01 07 1398

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 01 مهر 1398

5555555555555_11880 copy.jpg

رییس دانشگاه در آیین افتتاحیه نمایشگاه و کنفرانس گردشگری سلامت اصفهان: تخریب و حذف رقبای خودی آفت گردشگری سلامت است

دکتر طاهره چنگیز رییس دانشگاه، چهارشنبه 11 مهرماه، در آیین افتتاحیه نمایشگاه و کنفرانس گردشگری سلامت اصفهان با بیان اینکه در بحث گردشگری سلامت علاوه بر بازده اقتصادی و گردشگری و تأثیر آن در اشتغال و توسعه شهری 

باید نگاه های بلندی نسبت به گردشگری سلامت داشته باشیم، اظهار کرد: این نوع گردشگری می تواند باعث ارتقای استانداردهای سلامت هم باشد و حتی سطح توقع مردم خودمان را هم بالا ببرد.

وی با تأکید بر اینکه توجه به گردشگری سلامت، رقابت در ارائه خدمات را بالا می برد، افزود: با فعال شدن بخش خصوصی انتظار مردم از آن ها بیشتر می شود و مردم می بینند چه خدماتی در چه سطوحی می توانسته قبلاً ارائه شود و شاید تاکنون ارائه نشده است و این توجه، ارزش کمتری از بازگشت سود ریالی و اقتصادی ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص توجه به افزایش استانداردهای خدمات پزشکی تصریح کرد: توجه به این استاندارد باعث ایجاد سرمایه فرهنگی و خدماتی برای کل کشور است؛ سال هاست که کشور درگیر گرفتاری های بیرونی بوده و کسانی مایل نبودند که ایران روی پای خود بایستد.

وی افزود: توجه به دیپلماسی سلامت که یکی از آیتم های آن گردشگری سلامت است، می تواند تمدن اصیل و فرهنگ غنی و ارزشمند ایران را به مردم جهان معرفی کند و شهرت ایران به عنوان یک کشور امن و قابل اعتماد با ظرفیت های خوب گردشگری و پزشکی می تواند بسیاری از برنامه های دشمنان را نقش برآب کند.

دکترچنگیز با تأکید بر اینکه کمک به گردشگری سلامت به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، ادامه داد: برنامه راهبردی استان در حال حاضر توسعه خدمات است، هرچند این مسیر، مسیر ریل گذاری شده و همواری نیست و باید این جاده را بسازیم اما مزیت آن این است که مسیر را برای دیگر نقاط کشور هموار می کند.

وی در خصوص آفت های محدود شدن گردشگری سلامت به استان و منطقه گفت: رقابت با خودمان چندان خوب نیست که رقابت را در حذف هم استانی ها و هم منطقه ای های خودمان محدود کنیم بلکه باید به صورت ملی نگاه کنیم و بازارهای جهانی را در نظر بگیریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انتقاد از برخی تخریب ها گفت: متأسفانه برخی خودی ها برای جذب طرف های غیرایرانی باعث تخریب دیگر خودی ها می شوند که این امر حاصلی جز بی اعتمادی طرف خارجی به هردو طرف ایرانی ندارد.

وی با بیان اینکه گردشگری سلامت ایران نوپاست، اظهار کرد: این نوع گردشگری در ایران در مرحله شروع قرار دارد و هر رفتاری که در مجامع بین المللی باعث سلب اعتماد شود، بخش خصوصی خارجی را از همکاری با ایران دور می کند.

 

دکتر چنگیز در خصوص دیگر آفت حوزه سلامت گفت: نباید منافع و بازگشت های زودهنگام را به ایجاد اعتماد و آینده نگری ترجیح دهیم چرا که این رفتاری حرفه ای نیست و انتظار مردم از جامعه پزشکی بیش از اینهاست.

وی نقشه درمان استان را متوجه توسعه بخش خصوصی دانست و افزود: باید سهم بخش خصوصی را افزایش دهیم و ارائه خدمت در کلینیک ها صرفاً خدمتی بهداشتی و پزشکی نیست، بلکه کمک به امنیت کشور و ایجاد نوعی سرمایه اجتماعی است که این سرمایه ای دراز مدت و ماندگار است و باعث توسعه استان و کشور خواهد بود.