یکشنبه 31 06 1398

آخرین بروز رسانی : یکشنبه, 31 شهریور 1398

5555555555555_11880 copy.jpg

ثبت بیش از ۷۰۰هزار قلم کالای سلامت محور در TTAC/ امکان رصد ۳۰۰قلم داروی گران قیمت خاص در سامانه

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به ثبت بیش از ۷۰۰ هزار قلم کالای سلامت محور در سامانه ttac گفت: بدون شک این سامانه، انقلابی در مدیریت اطلاعات چرخه توزیع کالاهای سلامت محور از جمله دارو محسوب می‌شود.

 دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری سامانه های سلامت غذا و دارو با اشاره به اینکه بیش از ۷۰۰ هزار قلم کالای سلامت محور در سامانه ttac ثبت شده است، عنوان کرد: تاکنون ۱۰۰ درصد فرآورده های غذایی و آرایشی و بهداشتی وارداتی در این سامانه شناسه گذاری شده است و در صورتیکه کالایی فاقد شناسه باشد، قاچاق بوده و اصیل نیست.

 وی با تاکید بر اینکه برغم کاهش میزان قاچاق، کماکان بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد فراورده های بازار آرایشی و بهداشتی ایران را محصولات قاچاق تشکیل می دهند، عنوان کرد: با اطلاع رسانی مناسب و فرهنگ سازی در مورد شناسه اصالت کالا و امکان رهگیری آن در سامانه تیتک می‌توانیم بزرگترین گام برای مبارزه با قاچاق  را با کاهش تقاضا برداریم.

 وی ادامه داد: اصالت ۱۰۰ درصد داروهای وارداتی و دارو های بالای ۵۰ هزار تومان تولید داخل در سامانه تیتک قابل رهگیری و کنترل است.

 به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو تمام شیر خشک ها و مکمل های وارداتی نیز در سامانه ثبت شده‌اند و تنها حوزه‌ای که هنوز اطلاعات آن به صورت کامل در سامانه ثبت نشده تجهیزات پزشکی است که به دلیل تاخیر در شناسه گذاری و تنوع ۳۸۰ هزار قلمی،  نیازمند زمان بیشتری برای ثبت است.

دکتر جهانپور با اشاره به اینکه ۳۰۰ قلم از داروهای گران قیمت و استراتژیک که ۱۲ درصد کل اقلام فعال بازار دارویی را شامل می شود در سامانه ثبت است، خاطرنشان کرد:  ضمن نمایش قیمت و اصالت داروی ثبت شده، نزدیکترین داروخانه که داروی مورد نظر در آن وجود دارد به کاربر معرفی می‌شود.

وی در پایان گفت: سامانه تیتک قطعاً انقلابی در مدیریت اطلاعات زنجیره تامین و چرخه توزیع کالاهای سلامت از جمله دارو ها محسوب می‌شود.