شنبه 24 09 1397

آخرین بروز رسانی : شنبه, 24 آذر 1397

1 7.jpg

گردهمایی و هم اندیشی در خصوص معرفی برگزاری اولین نمایشگاه های توانمندی های صادراتی ایران در فدراسیون روسیه

گردهمایی و هم اندیشی در خصوص معرفی برگزاری اولین نمایشگاه های توانمندی های صادراتی ایران در فدراسیون روسیه، یکشنبه ۱۴ مردادماه، با حضوربوریس بورمیستروف، سرکنسول روسیه در اصفهان، 

مسئولین ستاد برگزاری نمایشگاه، مسئولین دانشگاه و جمعی از تولید کنندگان داخلی، در تالار لقمان مرکز همایش های علمی دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم معاون پژوهشی دانشگاه طی سخنانی ضمن بیان اینکه این روزها، روزهای سختی برای فعالان در حوزه فعالیت اقتصادی می باشد گفت: با توجه به ظلمی که در حق ایران اتفاق افتاده، لذا بایستی با همفکری یکدیگر، برای فعالیت در هردو زمینه شرکت های دانش بنیان و شرکت های تولیداتی و خدماتی، به راه حل های هوشمندانه ای دست پیدا کنیم.

دکتر شقایق حق جوی جوانمرد ادامه داد: یکی از دغدغه هایی که در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد این است که بتوانیم حاصل پژوهش هایی که قابلیت تبدیل به کالا و خدمات مرتبط با سلامت را دارند را به بازارهای جهان عرضه کنیم.

وی به عنوان رییس بنیان نخبگان استان اصفهان و نماینده معاون علم و فناوری ریاست جمهوری در استان نیز از دیگر دغدغه های موجود به غیر از کالاها و خدمات در حوزه سلامت به حوزه تولید مواد خوراکی و صنایع دستی اشاره نمود و تصریح کرد: بایستی بتوانیم با اصلاح اشکالات گذشته، موانع همکاری با کشور روسیه را برطرف نماییم.

معاون پژوهشی دانشگاه ادامه داد: امیدوار هستیم این گردهمایی فرصت مناسبی باشد برای یک رابطه برد برد برای دو طرف، به گونه ای که ضمن کمک از آنها در ارتباط با روابط مبتنی بر دانشمان، بتوانیم کالای درست، استاندارد و باکیفیت تری را برای همسایگان روس آماده کرده و روابط بازرگانیمان را توسعه دهیم.

رییس ستاد اولین نمایشگاه های توانمندی های صادراتی ایران در روسیه نیز در سخنان خود از برگزاری نمایشگاه های توانمندی های صادراتی ایران در روسیه در روز های سی ام شهریور در بندر ماخاچکالا (جنوب روسیه) و سی ام آبان در بندر ولادی وستوک (شرق) و بیست و نهم اسفند در شهر سن پترزبورگ (غرب) خبر داد.

دکتر فریدون کوصدقی گفت: این سه منطقه، مکان پخش و مبادی ورودی کالا به داخل فدراسیون روسیه می باشند و از اهمیت مهمی برخوردارند.

وی ادامه داد: امروزه بخش اعظمی از فعالیت های صادراتی کشور در شهر مسکو متمرکز است که این بازار نیز توسط تجار ترکیه و جمهوری آذربایجان قبضه شده تا جاییکه هم اکنون سهم بازار ایران در روسیه کمتر از ۵ درصد و ترکیه ۳۰ درصد است، در این شرایط رقابت های ناسالم تجار ایرانی و نبود نظارت کافی نیز مزید بر علت بوده تا اهداف صادراتی ما در روسیه آنطور که باید و شاید محقق نشود.

دکتر کوصدقی افزود: تلاش ما این است تا در فرصت باقیمانده تا برگزاری این نمایشگاهها، ارتباط نوینی بین تجار ایرانی و روسی برقرار کنیم و در این رابطه هشت فرایند راهبردی تدوین و اجرایی شده که در قالب امکانات و خدمات اختصاصی به صادرکنندگان ایرانی ارایه خواهد شد.

وی هشت فرایند راهبردی را شامل موارد زیر اعلام نمود:

۱- استفاده از بیمه اعتباری پوشش ریسک صادرات توسط صندوق ضمانت صادرات ایران، به این صورت که طرف روسی تضمین کافی به صندوق ضمانت صادرات داده و بعد از اعتبار سنجی طرف روسی، صندوق ضمانت صادرات کلیه قراردادهای تولیدکنندگان ایرانی با تجار روسی را بیمه اعتباری کرده و ریسک عدم بازگشت پول در قراردادها را بر عهده می گیرد.
۲- استفاده از سیستم بانکی میر بیزنس بانک در مسکو( بانک ملی ایران)
۳- صدور خدمات فنی مهندسی در مقابل بدهی های جمهوری اسلامی به فدراسیون روسیه و ترکمنستان
۴- اخذ استانداردGhost روسیه برای ورود کالای ایرانی به خصوص لبنیات و داروی انسانی و حیوانی و مواد غذایی
۵- با توجه به اینکه ایران تنها کشوری است که معافیت ترجیهی گمرکی در روسیه ندارد، روش های جدید جهت اخذ معافیت گمرکی استفاده می شود
۶- روش های نوین جهت تقلیل هزینه و زمان حمل و نقل اعمال می گردد
۷- آموزش لازم جهت بسته بندی به سلیقه روسی ارائه خواهد شد
۸- استفاده از بازاریابی با روش روسی که متاسفانه تا کنون بازاریابی به روش ایرانی اعمال شده است که به هیچ وجه موفق نبوده ایم

رییس ستاد اولین نمایشگاه های توانمندی های صادراتی ایران در روسیه ادامه داد: حضور فعال و پررنگ تولید کنندگان و برند های ایرانی در این نمایشگاه سرآغاز تعامل با تجار روسی و افزایش سهم کالاهای باکیفیت ایرانی در بازار روسیه خواهد شد

گفتنی است بوریس بورمیستروف، سرکنسول روسیه در اصفهان نیز، در این همایش، در خصوص ارتقای سطح روابط اقتصادی و تسهیلات سیاسی و کنسولی بین دو کشور صحبت نمود.

لازم به ذکر است گروه های کالایی صنایع غذایی ،کشاورزی (نهاده ها، محصولات و ادوات کشاورزی)،خودرو ، قطعات صنعتی، برق، انرژی و مکانیک،فرش، نساجی، چرم وپوشاک، صنعت چوب و مشتقات آن،لوازم خانگی،صنایع دستی،محصولات سلولزی– بهداشتی،تجهیزات پزشکی و بیمارستانی _ دارویی،صنعت ساختمان و خدمات فنی مهندسی،گروه معدن وگروه پتروشیمی از گروه های واجد شرایط برای حضور در این نمایشگاه خواهند بود