دوشنبه 26 09 1397

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 26 آذر 1397

1 2.jpg

طرح آزمایشی غربالگری اتیسم از مهر ماه در اصفهان اجرا می شود

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی به اجرای طرح آزمایشی غربالگری اتیسم از مهرماه امسال در اصفهان اشاره کرد و گفت: انواع تست های غربالگری این اختلال تهیه شده

و افراد برای انجام غربالگری آموزش های لازم را فرا گرفته اند.

دکتر محمدتقی جغتایی  طی گفتگویی با اشاره به اینکه غربالگری اتیسم در مراکز بهداشتی کشور انجام می شود، اظهار داشت: اغلب کودکان در طول پنج سال اول زندگی، چندین بار برای کارهایی مانند واکسیناسیون، خدمات تغذیه ای و مراقبت های دیگر به این مراکز مراجعه می کنند و سعی شده از این ظرفیت برای اجرای طرح غربالگری این اختلال استفاده شود.
وی شناسایی دقیق تر مبتلایان، ارائه خدمات بهتر و کاهش بار مالی به نظام سلامت را از ویژگی های این طرح برشمرد و گفت: از ظرفیت های شبکه های بهداشت برای اجرایی شدن این طرح در کشور، استفاده می شود.
دکتر جغتایی اظهار داشت: پایین ترین سن برای شناسایی اتیسم از جمله اختلالات شناختی ، 18 ماهگی به بالا است و به همین دلیل غربالگری از این سن در کودکان آغاز می شود.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی به اجرای غربالگری این اختلال در مهدهای کودک اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی غربالگری اتیسم را در مهدهای کودک را انجام می دهد که این طرح کماکان ادامه می یابد.
دکترجغتایی به برگزاری طرح غرباگری اتیسم در آموزش و پرورش برای کودکان در سن تحصیل اشاره کرد و گفت: غربالگری این اختلال در سه سطح ، سن پایین ( شبکه های بهداشت)، متوسط ( مهدهای کودک) و سن تحصیل در آموزش و پرورش انجام می شود. غربالگری این اختلال در شبکه های بهداشت، مکمل اقدامات قبلی در این زمینه است تا زمینه شناسایی دقیق این افراد فراهم شود.
وی همچنین به برگزاری کارگاه آموزشی در این زمینه با هماهنگی سازمان بهداشت جهانی در نیمه دوم تیرماه اشاره کرد و گفت: این کارگاه یک هفته ای منطقه با حضور کشورهای همسایه ایران مانند سوریه ، عراق و افغانستان برگزار می شود.