یکشنبه 30 10 1397

آخرین بروز رسانی : یکشنبه, 30 دی 1397

1 7.jpg

گزارش بازرسی های طرح تشدید نوروزی در مناطق تحت پوشش مرکز بهداشت شماره دو اصفهان

کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره دو اصفهان، اسفندماه سال جاری در ادامه طرح تشدید بسیج سلامت نوروزی از مراکز حساس تهیه و عرضه مواد غذایی: راه آهن، مجموعه غذایی سیتی سنتر، خیابان های کهندژ و شیخ صدوق، 

دوشنبه بازار ملک شهر و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی مستقر در ترمینال کاوه بازدید بعمل آوردند.

*در ایام نوروز راه آهن و مجموعه سیتی سنتر از محل های پرتردد بوده و در این دو مکان مراکز مهم عرضه مواد غذایی فعالیت می کنند، لذا بر طبق برنامه از قبل پیش بینی شده نه تیم از بازرسان بهداشت محیط به این دو محل اعزام شدند که ضمن کنترل مواد غذایی، آب مصرفی و ارایه پنجاه مورد آموزش چهره به چهره متصدیان و پرسنل شاغل بیش از یکصد کیلوگرم گوشت و محصولات پروتینی غیر قابل مصرف توقیف و جمع آوری شد. همچنین سه واحد رستوران در این بازدیدها به علت دارا بودن شرایط بحرانی و عدم رعایت موازین بهداشتی غیر فعال سازی شد تا متصدیان آنها موظف شوند در اسرع وقت نسبت به رفع نواقص خود اقدام کنند.

شایان ذکر است که توسط تیم ویژه بازرسی هتل ها بازدید از تمامی قسمت های هتل آسمان شامل اتاق ها، استخر شنا، کافی شاپ، رستوران گردان، آماده سازی رستوران گردان، تالار اجتماعات، نانوايي، فست فود و لندری که به عنوان یکی از شناخته شده ترین هتل های شهر اصفهان می باشد صورت گرفت.

*همچنین در روز یکشنبه بیستم اسفندماه، مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی حساس در خیابان های کهندژ و شیخ صدوق توسط کارشناسان بهداشت محیط مورد بازدید قرار گرفت.

 در بازرسی تیم های اعزامی به نقاط فوق علاوه بر کنترل مواد اولیه و شرایط بهداشتی محل های عرضه مواد غذایی نتایج مثبتی به منظور تامین امنیت و سلامت شهروندان حاصل شد که اهم آن ها بدین شرح می باشد: ده مورد نمونه برداری از آب آشامیدنی، بیش از یکصد مورد کلرسنجی آب آشامیدنی، ده مورد رسیدگی به شکایات مردمی سامانه 190 مدیریت ارتباطات مردمی، صد مورد استفاده از تجهیزات پرتابل بازرسی به منظور کنترل دقیق تر مواد غذایی، توقیف و جمع آوری بیش از سیصد و بیست کیلوگرم شیر خشک، سفیده تخم مرغ، آبلیمو، روغن کنجد و نمک خوراکی به دلیل نداشتن مشخصات و مجوز های بهداشتی لازم.

گفتنی است در بازرسی تیم ویژه آرایشگاه ها از آرایشگاه های منطقه خانه اصفهان بالغ بر پنچاه قلم لوازم آرایشی و بهداشتی غیرقابل مصرف توقیف شد.

آموزش به متصدیان و پرسنل شاغل در مراکز بازدید شده به منظور رفع نواقص موجود و ارتقاء شرایط بهداشتی یکی از اولویت های امر بازرسی مد نظر بود.

* کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره دو اصفهان، در روز دوشنبه بیست و یکم اسفندماه نیز بازرسی و نظارت ویژه بر دوشنبه بازار ملک شهر و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی مستقر در ترمینال کاوه انجام نمودند .

با توجه به سو استفاده برخی از فروشندگان در عرضه مواد غذایی نامرغوب و غیر بهداشتی مورد نیاز مردم در روزهای پایانی سال به همین منظور چند تیم بازرسی از کارشناسان بهداشت محیط با حساسیت زیاد ضمن نظارت بر مواد غذایی که در این بازار هفتگی عرضه می شود چهار خودرو حمل ماهی تازه، بستنی و مواد غذایی فاقد مشخصات را متوقف کردند.

 همچنین مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی مستقر در ترمینال کاوه به عنوان یکی از اماکن عمومی پر تردد در ایام نوروز شامل گز فروشی ها، اغذیه فروشی ها، آب میوه و بستنی فروشی ها، کبابی و بریانی و رستوران ها هم توسط چند تیم دیگر از بازرسان مورد بازرسی قرار گرفته که در نتیجه آن پنجاه کیلوگرم گز و سوهان فله ای و فاقد مشخصات توقیف و جمع آوری شده و با متصدی عرضه کننده سوهان ها برخورد قانونی لازم صورت گرفت.

*گزارش نتایج برگزاری طرح تشدید سلامت نوروزی در مراکز خدمات جامع سلامت امیرحمزه و شهید فدایی

در روز شنبه دوازدهم اسفندماه توسط کارشناسان بهداشت محیط از مراکز حساس تهیه و عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی بازدید بهداشتی انجام شد. تیم های بازرسی که به این مناطق اعزام شده بودند علاوه بر کنترل مواد غذایی و آب مصرفی و استفاده از تجهیزات پرتابل بازرسی موفق شدند ششصد کیلوگرم مواد غذایی غیر بهداشتی، غیر قابل مصرف و فاقد مشخصات شامل گوشت، محصولات پروتینی، سفیده و زرده تخم مرغ و عرقیجات از سطح عرضه توقیف و جمع آوری کنند. ضمن این که به دو مورد شکایت سامانه مدیریت ارتباطات مردمی وزارت بهداشت نیز رسیدگی شد.

خاطر نشان می شود که توسط تیم ویژه بازرسی هتل ها بازدید بهداشتی از هتل واقع در ترمینال صفه که یکی از پرترددترین مکان هایی که پذیرای مسافرین نوروزی می باشد صورت گرفت و توسط کارشناسان کلیه موارد لازم در راستای هرچه بهتر شدن شرایط بهداشتی هتل قبل از ایام نوروز به مدیریت هتل آموزش داده شد.