یکشنبه 30 10 1397

آخرین بروز رسانی : یکشنبه, 30 دی 1397

1 3.jpg

برگزاری نخستین مجمع ملی سلامت استان اصفهان

صبح امروز دوشنبه ۲۱ اسفندماه، نخستین مجمع ملی سلامت استان اصفهان با شعار "شیوه زندگی سالم" در مجتمع فرهنگی شهروند برگزار گردید.

در این مجمع که با هدف نهادینه سازی سلامت در سطح جامعه و سازمان ها و در راستای بهبود شاخص های سلامت جسمی، روحی، روانی، معنوی و اجتماعی شهروندان برگزار شد، معاون اجتماعی وزارت بهداشت، رییس و مسئولین دانشگاه، استاندار اصفهان، شهرداران، اعضای شوراهای شهر، نمایندگان مجلس، فرمانداران، رؤسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها، هنرمندان شاخص استان و خیرین سلامت حضور داشتند.

در این مراسم دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی در خصوص نقش ارگان ها در تامین سلامت مردم گفت: تمام دستگاهها در سلامت جامعه نقش دارند، سلامت را در تمام سیاست ها و سیاست‌گذاری‌ها باید لحاظ کرد و در همین راستا هر اقدام و پروژه ای که در کشور صورت می گیرد باید پیوست سلامت داشته باشد.
دکتر ایازی همچنین با اشاره به سال آینده که سال تحول در نظام سلامت از منظر اجتماعی خواهد بود تصریح کرد: خانه های سلامت محله و خانه های سلامت شهرستان ها برای ارتقای مشارکت مردمی در حوزه سلامت، با مشارکت و هماهنگی دستگاههای دیگر راه اندازی شده و در سراسر کشور گسترش خواهد یافت، زیرا که اولین گام، تشکیل خانه های سلامت محله و خانه های سلامت شهرستانها می باشد.

*12 درصد مردان و 16 درصد زنان ایرانی افسرده هستند

دکتر محمدهادی ایازی افزود: سلامت اجتماعی در کاهش میزان افسردگی و همچنین آسیب های اجتماعی نقش بسزایی دارد و باید بیش از پیش برای تامین سلامت اجتماعی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود. سلامت اجتماعی به معنای توانایی تعامل با انسان ها و محیط با هدف ایجاد ارتباط رضایت بخش بین فردی است.

وی همچنین با اشاره به سبک زندگی و دلایل مرگ و میر گفت: در ایران سالانه حدود 333 هزار نفر در تصادف های جاده ای و حوادث ترافیکی دچار مصدومیت می شوند و حدود پنج هزار تخت بیمارستانی به حوادث ترافیکی اختصاص می یابد.

معاون وزیر بهداشت میزان تلفات حوادث ترافیکی طی یک دهه اخیر را سالانه حدود 28 هزار نفر اعلام کرد و افزود: باتوجه به فرهنگ سازی و اقدام های انجام شده اکنون این میزان به حدود 16 هزار نفر در سال کاهش یافته است.

وی در عین حال تاکید کرد: برای ارتقا و تامین سلامت جامعه، لازم است که بیش از پیش برای جلوگیری از سوانح و حوادث ترافیکی در جاده های کشور بکوشیم.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بدون نقش مشارکتی مردم، بسیاری از برنامه ها و اقدام های بهداشتی و درمانی نتیجه بخش نخواهد بود، گفت: سطح آگاهی مردم از سلامت اجتماعی باید افزایش یابد تا آنها بدانند سبک زندگی سالم چیست و چگونه زندگی کنند.

وی با بیان اینکه همه دستگاه های اجرایی کشور در حوزه سلامت وظیفه دارند، افزود: 25 درصد این وظایف بر عهده وزارت بهداشت و سایر آنها بر عهده دستگاه های اجرایی دیگر است.

دکتر ایازی، سبک زندگی سالم را زندگی همراه با ورزش، عدم مصرف دخانیات و تغذیه سالم دانست و تصریح کرد: مشارکت فعال و آگاهانه مردم در پیاده سازی این سبک زندگی منجر به ارتقای سطح سلامت اجتماعی مردم می شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به قوانین تشکیل مجمع سلامت، گفت: این مجمع با هدف افزایش مشارکت بخش های دولتی و غیردولتی و بر اساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در سطوح ملی، استانی، شهرستانی و محله تشکیل می شود.

استاندار اصفهان نیز در این مجمع در خصوص اهمیت سلامت و عوامل زیست محیطی و اجتماعی مؤثر بر آن گفت:امروز یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی جامعه بشری، سلامت و توسعه آن است.

دکتر محسن مهرعلیزاده افزود: بیماری و سلامتی را به راحتی می‌توان تشخیص داد و آن هم به دلیل علائم و نشانه‌هایی است که بیماری‌ها دارند، اما مسأله سلامت به عنوان سبک زندگی بسیار مهم است و اتخاذ تصمیم در خصوص سلامت هم شجاعانه‌ترین تصمیم است.

استاندار اصفهان گفت: اگر مسئولی نتواند تشخیصی بین آن‌چه امروز به آن مبتلا هستیم و آن‌چه در آینده به آن مبتلا می‌شویم، قائل شود، آن تصمیم شجاعانه را نیز نمی‌تواند اتخاذ کند.

وی با بیان این‌که آرامش اجتماعی و داشتن محیطی سالم و ایمن در زندگی انسان بسیار مهم است و باید الزامات آن را فراهم کرد، خاطرنشان کرد: آب و محیط‌ زیست از جمله مهم‌ترین الزامات برای به دست آوردن سلامتی و زندگی سالم است.

دکتر مهرعلیزاده اذعان داشت: اگر آب و محیط‌ زیست را از دست دهیم اوضاع خوبی نخواهیم داشت و البته معتقدم آب و محیط‌ زیست کشور ما هنوز از بین نرفته است، دیگر کشورهای دنیا نیز مشکلاتی شبیه به ایران داشته‌اند اما توانسته‌اند خود را با شرایط وفق دهند.

وی مشکلات زیست‌محیطی ایران را ناشی از سوء مدیریت دانست و تصریح کرد: اگر همان کشورهایی که ما از آبادی آن‌ها تعریف می‌کنیم، دست مدیران بی‌تدبیر بود، آن‌جا هم به یکی از مکان‌های دارای معضلات زیست‌محیطی تبدیل می‌شد.

استاندار اصفهان یادآور شد: اگر طی دهه‌های اخیر برنامه‌ریزی درستی انجام شده بود امروز وضعیت زاینده‌رود به این شکل نبود و اگر از ۳ دهه پیش برنامه‌ریزی‌های درست انجام شده بود امروز اصفهان همانند بهشت بود.

وی با انتقاد از شیوه‌های برنامه‌ریزان مدیران آبی طی دهه‌های اخیر تأکید کرد: نسبت به هم ظالم هستیم و اگر این روند ادامه داشته باشد، یک‌سوم آب باقی مانده استان اصفهان نیز طی دو دهه آینده، از بین خواهد رفت.

دکتر مهرعلیزاده عنوان داشت: کارخانه‌های ذوب‌آهن و فولاد مبارکه امروز هزاران میلیارد تومان سودآوری دارند و در طرح‌های مختلف می‌توانند شرکت کنند، بنابراین مشکل مالی و پولی نداریم چراکه پول در صنعتی است که آب مصرف می‌کند.

وی با اشاره به مصرف چند برابری کشت سنتی نسبت به مصرف آب واحد صنعتی برای تولید یک واحد کالا ادامه داد: باید در کنار تغییر الگوی کشت کشاورزان، با یک‌هفتم آبی که برای کشت سنتی لازم بود، چندین کار کشاورزی و شیلاتی انجام داد و با احداث حوضچه‌های پرورش ماهی و کشت گیاهان دارویی و ... از آب نهایت استفاده را ببریم و در عین حال از هدر رفت آب جلوگیری کنیم.

استاندار اصفهان اضافه کرد: امروز با بخشی از سود میلیاردی صنایع اصفهان، می‌توان هم کشاورزی و هم زندگی مردم اصفهان را نجات داد.

وی با اشاره به مصوبه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی متذکر شد: طرح اصفهان نه تنها در کارگروه آب مطرح و بررسی شد بلکه در جلسه دیروز هیأت دولت نیز مطرح شد و رئیس‌جمهور نیز با حمایت جدی از این طرح، این ابتکار عمل را به عنوان الگوی دیگر استان‌ها مطرح کرد.

دکتر مهرعلیزاده در پایان با بیان این‌که برای تأمین منابع آبی نیازی به مراجعه به تهران و اصرار و التماس برای دریافت بودجه نیست، ابراز داشت: اصفهان را هم چنان به عنوان یک شهر تاریخی و زیبا حفظ خواهیم کرد، با این تفاوت که مردمش با وجود کم‌آبی در رفاه و آبادانی زندگی خواهند کرد.

در ادامه مراسم رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، سخنان خود را با بیان آمار بالای تصادفات در ایران آغاز نمود و اظهار کرد: ۲۷ درصد از فراخوان های اورژانس در کشور ناشی از دعوا و مشاجره بوده است.
خانم دکتر چنگیز افزود: جلوگیری از مشاجرات نیازمند اصلاح رفتارهای اجتماعی است و چیزی نیست که بگوییم نیاز به مداخله بیمارستان دارد؛ مشاجرات خیابانی علاوه بر صدمات جسمی و فیزیکی برای طرفین، برای کسانی که مدام در حال تماشای آن هستند نیز استرس و بیماری های روانی را در پی دارد.
وی با بیان این که عواملی چون آب، خاک، هوا و تغذیه روی سلامت انسان اثرگذار است، گفت: توسعه پایدار خود سلامتی است و نمی توان سلامتی را محور توسعه پایدار دانست.
رییس دانشگاه با بیان این که سلامتی یک تصمیم سیاسی ساده نیست، بلکه شجاعانه ترین تصمیم سیاسی برای تثبیت امنیت است، خاطرنشان کرد: باید تصمیمی را گرفت که در جهت سلامت مردم باشد، اگر می خواهیم بگوییم تصمیمات ما خردمندانه است باید سلامت در درجه اول اهمیت باشد.
خانم دکتر چنگیز اذعان داشت: مردم باید به قدری در انجام فعالیت های خود صادق باشند و اگر هر کسی بداند که تصمیمات و فعالیت های او چه تأثیری برروی سلامت مردم می گذارد و بر همین اساس عمل کند در این زمان است که می توانیم بیمارستان ها را تعطیل کنیم و دوباره شاهد آسمان زیبای آبی شهر گنبدهای فیروزه ای باشیم؛ اگر این روند کنونی، همین گونه ادامه پیدا کند، روزی اصفهان را خالی از سکنه خواهیم دید.

رییس دانشگاه در پایان سخنان خود تصریح کرد: سلامت به معنای بهزیستی کامل در همه ابعاد جسمی، فرهنگی، اجتماعی، رفتاری و روانی است و ما نیز به دنبال این هدف هستیم.
گفتنی است در این مراسم از ۲۵ سازمان، ارگان و نهاد فعال در حوزه سلامت نیز تجلیل گردید.