یکشنبه 30 10 1397

آخرین بروز رسانی : یکشنبه, 30 دی 1397

1 12.jpg

آمادگی 56 پایگاه اورژانس برای چهارشنبه آخر سال

دکتر غفور راستین مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی استان اصفهان طی گفت و گویی درخصوص آماده باش پایگاه های اورژانس پزشکی برای چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: در اصفهان 40 پایگاه به صورت فعال و تعداد شش پایگاه نیز دارای کد هستند

که با اضافه شدن 10 پایگاه دیگر در شهر اصفهان، در مجموع 56 پایگاه برای کاهش تلفات حوادث ناشی از آتش بازی و انفجار مواد محترقه برای چهارشنبه آخر سال و ارایه خدمات به حادثه دیدگان آماده باش خواهند بود.

وی افزود: در استان 82 پایگاه اورژانس و 68 پایگاه جاده ای به صورت آماده باش در حوزه پیش بیمارستانی و در حوزه بیمارستان نیز همه بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ازجمله بیمارستان الزهرا(س)، کاشانی، امین، فارابی، خورشید، عیسی بن مریم(ع) در حال آماده باش کامل هستند و مجروحان حوادث را می پذیرند.

دکتر راستین گفت: علاوه بر این بیمارستان سوانح و سوختگی موسی کاظم (ع) و فیض نیز از آمادگی صد درصد برای پذیرش موردهای سوختگی برخوردار هستند.

مدیر مرکز اورژانس اصفهان تاکید کرد: در روز 22 و 23 اسفندماه همزمان با چهارشنبه سوری علاوه بر نیروهای موجود بیمارستان ها، متخصصان چشم نیز در بیمارستان امام موسی کاظم (ع) حضور دارند تا در صورت وقوع حادثه اقدام کنند، همچنین بخش اختصاصی چشم پزشکی بیمارستان فیض نیز با آماده باش کامل به مصدومان خدمات ارایه خواهد داد.

دکتر راستین با اشاره به حوادث چهارشنبه سوری سال قبل گفت: سال گذشته بیش از 113 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال اصفهان مصدوم و یک رهگذر نیز فوت شد؛ ضروری است خانواده ها علاوه بر نظارت مستقیم بر نوجوانان در خرید وسایل کم خطر و زمان استفاده از مواد محترقه تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش و ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

  وی ادامه داد: متاسفانه تجربه سال های گذشته نشان می دهد درصد زیادی از مصدومان چهارشنبه سوری عابران و رهگذران بودند، بنابراین توصیه می شود که عابران از تردد در مکان های احتمالی برای وقوع آتش سوزی و حوادث ناگوار خودداری و والدین نیز فرزندان خود را مدیریت کنند.

دکتر راستین ضمن توصیه به خانواده ها و نوجوانان گفت: در طی این دو روز یعنی روزهای 22 و 23 اسفند بیماران قلبی و مادران باردار از تردد در محل حوادث و تجمع مردم خودداری کنند و جوانان نیز با رعایت موارد ایمنی تلاش کنند که این روز را به چهار شنبه سوزی تبدیل نکنند تا شادی این چهارشنبه با یک عمر غم و ناراحتی تعویض نشود.

مدیر مرکز اورژانس اصفهان با بیان اینکه نیروهای امدادی اورژانس 115 به محض اطلاع از وقوع حادثه در اسرع وقت مصدومان را به بیمارستان انتقال می دهند، گفت: چنانچه همشهریان در چهارشنبه سوری دچار مشکل سوختگی و حوادث شدند با شماره های 115 و 125 تماس گرفته و وقوع حادثه را اطلاع دهند.

وی افزود: مصدومان از انجام درمان های غیر علمی خودداری کنند، آنها می توانند سوختگی در ناحیه بدن را با آب سرد 15 تا 20 درجه به مدت 20 دقیقه شستشو دهند و در صورتی که بدن دچار آتش سوزی و سوختگی شد برای خاموش کردن از پتو استفاده کرده و فرد مصدوم را از محل حادثه دورکنند، ضمن اینکه مصدومانِ حوادث چشمی را دست کاری نکرده و از خود درمانی پرهیز کنند و درمان های سوختگی را به عهده متخصصین بگذارند.