شنبه 29 10 1397

آخرین بروز رسانی : شنبه, 29 دی 1397

1 6.jpg

نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز برگزار شد

اولین نمایشگاه اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز با هدف بررسی جایگاه داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی و سنتی در ارتقای سلامت جامعه و افزایش فرصت های صادراتی این فرآورده ­ها ۱۸ تا ۲۰ بهمن ماه،

 

در محل نمایشگاه­های بین­ المللی اصفهان برگزار گردید.

در این نمایشگاه مشارکت‌کنندگان از استان‌های اصفهان، قم و تهران به ارائه آخرین محصولات و دستاوردهای خود در زمینه محصولات مراقبت‌های بهداشتی، محصولات و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، محصولات و فرآورده‌های طبیعی و گیاهان دارویی، ماشین‌آلات و تجهیزات داروسازی، مواد اولیه، صنایع داروسازی و خدمات چاپ و بسته بندی پرداختند.

 این نمایشگاه که برای نخستین بار است در اصفهان برگزار گردید، هزار و ۱۵۶ مترمربع فضای مفید را به خود اختصاص داد و فرصت مناسبی به شمار رفت تا صنایع فعال در این حوزه با توجه به گستره وسیعی از مخاطبان از جمله دانشجویان، مسئولان و مدیران دولتی، فعالان صنعت، اعضای انجمن‌های علمی و صنفی و متقاضیان اخذ پروانه نمایندگی در کلانشهرها، دستاوردها و توانمندی‌های خود در این حوزه را به نمایش بگذارند.

در کنار این نمایشگاه، ششمین همایش طلای سبز برگزار گردید که با توجه به ظرفیت‌های استان اصفهان در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، فرصتی شد تا ضمن تمرکززدایی رویدادهای تخصصی از پایتخت، با شناسایی بازارهای هدف، امکان توسعه صادرات فرآورده‌های طبیعی و گیاهان دارویی فراهم شود.

برگزاری کارگاه‌ها و سخنرانی‌های آموزشی مرتبط با مسائل روز، برگزاری تورهای رایگان دانشجویی، درنظرگیری امتیازهای بازآموزی برای گروه‌های هدف، انتشار کتاب و مقالات علمی دانشجویان حضور نشریات و رسانه‌های سلامت محور و توجه و احیای طب ایرانی در کنار برپایی سلامت‌کده طب ایرانی از جمله برنامه‌های جانبی این نمایشگاه بود.

آیین افتتاح نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته (اصفهان فارما)، عصر روز چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، با حضور مسئولان ارشد سازمان غذا و دارو، معاونین وزیر بهداشت، مسئولین دانشگاه و داروسازان و فعالان عرصه دارویی برگزار گردید.

دکتر طاهره چنگیز ریس دانشگاه در آیین افتتاحیه رسمی این نمایشگاه با بیان این مطلب که امروزه کشور ما در صنعت دارو شاهد پیشرفت های چشمگیری است اظهار کرد: هر بار که داروی ساخت داخل را می بینم با افتخار آن را خرید می کنم، کشورهایی که از داروهای ایرانی استفاده می کنند عموماً از کیفیت آن ها ابراز رضایت کرده اند، البته کماکان ارتباط دانشگاه و صنعت باید حفظ شود چرا که اساتید و فارغ التحصیلان دانشکده های داروسازی کشور، صنعت دارویی جمهوری اسلامی را پیش برده اند.

رئیس دانشگاه همچنین گفت: باید به بازارهایی که ایران هنوز به آن ورود پیدا نکرده و از آن غفلت شده، توجه بیشتری شود؛ پزشکان نباید به راحتی دست از سر داروی ایرانی بردارند، آنان باید فرهنگ مصرف و ترویج داروی ایرانی را در دستور کار خود قرار داده و داروهای ایرانی را به بیماران توصیه کنند.

وی افزود: با وجود تمامی این پیشرفت ها گاهی دیده می شود که کم لطفی هایی از سوی برخی همکاران در داروخانه ها اتفاق می افتد و در مشاوره های دارویی بیان می شود که داروی خارجی کیفیت بهتری دارد؛ در صورتی که دیگر با وجود تکنولوژی وپیشرفت های اخیر چنین صحبت هایی معنا پیدا نمی کند.

 دکتر ابوالفضل اصلانی معاون غذا و دارو دانشگاه نیز اظهار کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۲ هزار دکتر داروساز و ۴ دانشکده داروسازی در کشور وجود داشت که در حال حاضر این عدد به بیش از ۲۲ هزار داروساز و ۲۲ دانشکده داروسازی فعال افزایش یافته است.

معاون غذا و دارو دانشگاه با بیان اینکه هنوز جایگاه صادرات مناسبی در دارو نداریم گفت: برند دارویی ایرانی در کشورهای منطقه، برندی شناخته شده با قیمتی مناسب است، لذا  باید به عرصه صادرات دارو نگاه بهتری داشته تا به جایگاه بهتری برسیم و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری باید به صادرات خصوصاً در این زمینه توجه بیشتری شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۹۷  درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و می توان این رقم را به ۱۰۰ درصد رساند، خاطرنشان کرد: بیش از ۲۵۰ کارخانه داروسازی فعال در کشور وجود دارد و صنایع دارویی کشور می تواند حتی نیاز ۴۰۰ میلیون جمعیت منطقه را تأمین کند؛ وقتی داروی تولید داخل کشور را ارائه و معرفی کنیم، استقبال از داروی داخلی افزایش خواهد یافت.

 

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، سخنران دیگر این مراسم گفت: ۲ هزار و ۳۰۰ گونه گیاه ایرانی اثرات دارویی دارند که باید با استفاده از ظرفیت طب ایرانی از این منابع طبیعی استفاده شود.

دکتر محمود خدادوست اظهار کرد: همایش طلای سبز با هوشمندی ویژه‌ای در کنار نمایشگاه دارو، با حضور داروسازان و پزشکان برگزار می‌شود که رابطه بین صنعت و دانشگاه را بیش از پیش تقویت می‌کند؛ تلاقی همایش طلای سبز با این نمایشگاه بسیار خجسته است.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: طب سنتی در فهرست ملی ایران ثبت شده که علی‌رغم وجود رقبای طب سنتی همچون چین و هند، در سال جاری کرسی طب سنتی به فرهنگستان علوم پزشکی ایران و به ریاست دکتر ولایتی داده شده که از دو هفته قبل این کرسی آغاز به کار کرده و جای بسی مباهات دارد.

وی خاطرنشان کرد: طب سنتی در کشور چین ۵۰ درصد خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز این کشور را تأمین می‌کند و کشور ایران نیز به دلیل داشتن تنوع اقلیمی منحصر به فرد قابلیت بالقوه خوبی در کشت گیاهان دارویی دارد و باید بتوانیم با تولید گیاهان دارویی در کشور زنجیره تولید دارو را در جهت اقتصاد مقاومتی و دانش بومی تکمیل کنیم.

وی در پایان با تأکید بر ادغام خدمات طب سنتی در نظام سلامت ایران تصریح کرد: پزشکان ما باید با شناخت ظرفیت‌های طب سنتی در کنار طب مدرن، روش‌های درمانی طب سنتی را برای مردم تسهیل کنند تا آنان حق انتخاب داشته باشند.

 مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان نیز در مراسم افتتاحیه با تاکید بر اینکه استان اصفهان رتبه دوم صنعت داروسازی کشور بعد از تهران را به خود اختصاص داده است،  گفت: برگزاری  نمایشگاه  دارو و صنایع وابسته اصفهان فارما نخستین بار در اصفهان برگزار می شود و شرکت کنندگان به ارائه دستاوردها و محصولات خود در زمینه  مراقبت های بهداشتی، گیاهان دارویی، ماشین آلات داروسازی و خدمات چاپ و بسته بندی می پردازند.

علی یارمحمدیان افزود: صنعت داروسازی کشور به سوی فرامرزی شدن حرکت می کند و امیدواریم برگزاری این نمایشگاه ها فرصتی برای رشد، پیشرفت و توسعه صنعت حساس داروسازی را فراهم کند که کمک شایانی در ارزآوری صنایع غیر نفتی به کشور خواهد بود.

 رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و رییس شورای سیاست گذاری نمایشگاه اصفهان فارما هم در این مراسم بیان کرد: درحال حاضر ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و با توجه به وجود ۲۱۰۰ قلم فهرست دارویی در کشور می توان گفت که۱۷۵۰ قلم دارو تولید ملی و فقط ۳۵۰ قلم داروی وارداتی داریم.

احمد شیبانی ادامه داد: قبل از انقلاب صنعت دارویی کشور کاملا واردات محور بود ولی هم اکنون ۲۵۰ کارخانه داروسازی در کشور فعالیت می کند که کارخانه های معتبری مانند رها، گل دارو، فارابی و امین در استان اصفهان قرار دارد.

وی با تاکید بر اقلیم مناسب کشور برای تولید داروهای گیاهی ادامه داد: ما نیازمند حمایت بیشتر دولت و وزارت بهداشت هستیم که بتوانیم به بازارهای خارجی راه پیدا کنیم چرا که در حال حاضر در تولید داخلی دارو خودکفا هستیم.

 گفتنی است نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز در حالی به کار خود پایان داد که بیش از ۴۵۰۰ نفر از این نمایشگاه بازدید کردند و ۶۵ شرکت فعال در حوزه دارو و صنایع وابسته به ارایه آخرین محصولات و دستاوردهای خود پرداختند.

برگزاری تور بازدید دانشجویان از نمایشگاه با حمایت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ۱۰ کارگاه تخصصی، سخنرانی های تخصصی با محور صادرات فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی و برپایی سلامتکده طب ایرانی از جمله مهمترین رویدادهای سه روز برپایی نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز بود.

 ‍ شایان ذکر است دکتر غلامرضا اصغری معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و داروی کشور در پیامی خطاب به نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و ششمین همایش طلای سبز در اصفهان، گفت: در سایه سار الطاف الهی از ۱۸ تا ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۶، ششمین همایش طلای سبز و همزمان نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما، در اصفهان، شهر فرهنگ و تاریخ و دیار میراث دار سنت هزار ساله طب ایرانی، پذیرای شما فرهیختگان گرامی است.

دکتر اصغری همچنین در این پیام آورده است: به لطف الهی و با تلاش همکاران، این همایش و نمایشگاه سه روزه با افزون بر ۱۴ سخنرانی کلیدی، ۶ کارگاه و پانل تخصصی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برگزار می‌شود و از جمله موضوعات آن، بیش از همه فرآورده‌های طبیعی و سنتی، تولید ملی، مطالعه و شناسایی بازارهای هدف صادراتی فرآورده های طبیعی و سنتی، بررسی سیاست‌ها و راهبردهای توسعه طب ایرانی و داروسازی سنتی، مدیریت و اقتصاد و بازاریابی، استاندارد سازی تولید و توزیع فرآورده های طبیعی و نقش  و جایگاه امروزی انواع فرآورده‌های طبیعی در حفظ سلامت جامعه را در دستور کار خود قرار داده است.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: امروزه در جهان پیشرفته در محیط پیرامونی و کشور عزیز ما، توسعه تولید فرآورده‌های طبیعی، بررسی قوانین و مقررات لازمه فرآیندهای تولید و توزیع و تجویز داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی( طب ایرانی)، ارزیابی‌های اقتصادی، اقتصاد دانش‌بنیان در عرصه فرآورده‌های طبیعی، برندسازی فرآورده‌های طبیعی، جایگاه طب ایرانی و فرآورده‌های طبیعی در پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماری‌های مزمن و سلامت عمومی جامعه اهمیت و ضرورتی دوچندان یافته است و بررسی اهداف و راهبردها  در جهت نیل به افق ۱۴۰۴ و نیز توجه به موضوعات برآمده از این رویکرد در حوزه اخلاق پزشکی و دارویی و تجویز و مصرف منطقی فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی باید در دستور کار محافل علمی قرار بگیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو برپایی چنین نمایشگاه ها و همایش ها و مخافل علمی از سوی متخصصان امر را زمینه ساز حرکت رو به جلو با شتاب افزون تری نسبت به گذشته و در راستای اسناد بالادستی و تحقق چشم انداز پیش روی کشور دانست.