سه شنبه 26 06 1398

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 26 شهریور 1398

5555555555555_11880 copy.jpg

افتتاح فاز اول شهرک سلامت با حضور مقام عالی وزارت بهداشت

فاز اول شهرک سلامت اصفهان، دوشنبه 30 مردادماه، طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت و معاونین، رییس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، امام جمعه، استاندار، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر اصفهان افتتاح و به بهره برداری رسید.

مقام عالی وزارت در آیین بهره برداری از فاز نخست شهرک سلامت اصفهان اظهار داشت: امید می‌رود با افتتاح کامل شهرک سلامت در اصفهان شاهد ارائه خدمات این شهرک به مردم اصفهان باشیم و خدمات این شهرک در تراز اصفهان، نصف جهان، باشد و ما ایرانی‌ها به آن افتخار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه با افتتاح فاز نخست شهرک سلامت در اصفهان راه برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در حوزه سلامت باز شده است، افزود: آنچه که در اصفهان بسیار مهم است و بسیار باید به آن توجه کرد، این است که اصفهان نه ‌تنها به خاطر حضور گردشگران باید سرمایه‌داران در بخش سلامت سرمایه‌گذاری کنند بلکه تعداد تخت‌های مورد نیاز در اصفهان بیش از نیاز حاضر است که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا کمبود تخت‌های بیمارستانی در اصفهان برطرف شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هنوز در زمینه ایجاد مراکز بهداشتی، درمانی، بیمارستان‌ها به حد مطلوب نرسیده‌ایم و فاصله داریم، گفت: صنعت گردشگری یکی از صنایع مهمی است که باید به آن بسیار توجه کرد زیرا حدود 150 میلیون دلار تنها از طریق این صنعت می‌توان به دست آورد.

دکتر هاشمی تصریح کرد: در همسایگی کشور ما ترکیه قرار دارد که در این زمینه برنامه‌ریزی خوبی کرده است، در حالی که از نظر علم و دانش و علم پزشکی کشور ایران مقام اول در منطقه به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه شرایط را برای حضور بیشتر سرمایه‌گذاران در بخش خصوصی آماده کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: با ابلاغ سند درمان کشور تا شهریورماه موضوعاتی از قبیل خرید خدمت، میزان احتیاج استان‌ها به تعداد تخت بیمارستانی و کمبود تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی به تصویب می‌رسد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با اعلام سند درمان شاهد حضور جدی سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی هستیم، گفت: در حال حاضر 70 هزار تخت بیمارستانی نیاز داریم که بدون کمک بخش خصوصی دولت توان تهیه این میزان تخت را ندارد.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه وظیفه دولت سیاست‌گذاری در قالب بیمه‌ها و خرید خدمت از موسسات آموزشی و درمانی است، اضافه کرد: درصدد هستیم در دولت دوازدهم کمی از تصدی‌گری را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: کار ما در دولت تنها اداره بیمارستان‌ها نیست بلکه کار ما نظارت بر بیمارستان‌ها برای ارائه بهتر خدمات با بهترین تخصص و دانش و مهارت برای مردم است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امید می‌رود در دولت دوازدهم بخشی از تصدی‌گری را کاهش دهیم، خاطرنشان کرد: یکی از نگرانی‌های بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش سلامت این است که برگشت سرمایه نداشته باشند که ما باید از طریق حمایت آنها این نگرانی را برطرف کنیم.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: باید در این دولت یخ بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران در بخش خصوصی به ویژه بخش سلامت را آب کنیم زیرا بیشترین سرمایه‌گذاری در دنیا در حوزه سلامت انجام می‌شود، به‌گونه‌ای که حتی این سرمایه‌گذاری بیشتر از نفت و گاز می باشد.

وی ادامه داد: امید می‌رود در استان اصفهان شاهد رقابت جدی سرمایه‌گذاران در این حوزه باشیم.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به اینکه باید زمینه را برای ایجاد تمایل و رغبت سرمایه‌گذاران جهت حضور آنها در این بخش فراهم کنیم، تصریح کرد: خوشبختانه مجموعه شهرک سلامت استان اصفهان در نمونه خود بی‌نظیر است و باید خدمات آن نیز در نمونه خود بی‌نظیر به مردم اصفهان و سایر استان‌ها ارائه شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه مردم اصفهان حق استفاده از بهترین امکانات را دارند، خاطرنشان کرد: در سفری که به آسیای میانه داشتم بسیاری از بیماران کشورهای اسلامی برای درمان به هندوستان مراجعه کردند که هندوستان از نظر خدمات و دانش و حتی مهارت پزشکی قابل قیاس با ایران نیست.

وی تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون چنین مجموعه‌ای را در سطح کشور ندیده‌ام و این مجموعه در سطح خود بی‌نظیر است.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه این مجموعه در زمینه درمان سرطان بی‌نظیر خواهد بود، گفت: قطعاً وزارت بهداشت از ادامه روند این مجموعه و افتتاح فازهای بعدی حمایت خواهد کرد.

مقام عالی وزارت در پایان سخنان خود از همه افرادی که از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت حمایت کردند تشکر کرد و گفت: حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی سبب رونق اقتصادی و اشتغال، تکمیل و تجهیز پروژه هایی می شوند که سبب افتخارآفرینی برای استان و کشور می شوند.

دکتر رسول زرگرپور استاندار اصفهان نیز در این مراسم گفت: انتظار داریم فاز دوم و سوم این پروژه که مربوط به پلی کلینیک و هتل بیمارستان نیز در آینده‌ای نزدیک با همین جدیت پیگیری و افتتاح شود.

وی همچنین تصریح کرد: استان اصفهان و مدیریت شهری اصفهان امتیازاتی خوبی برای کمک به ساخت این پروژه داده و نباید این کمک‌ها را نادیده گرفت؛ برای مثال بخش عمده‌ای از زمین شهرک سلامت فضای سبز بوده که تغییر کاربری داده شده تا روند پیشرفت این پروژه سهولت پیدا کند.

گفتنی است شهرك و بيمارستان سلامت اصفهان با زیر بناي ٢٧٥٠٠٠ متر مربع متشكل از ٣٦ كلينيك تخصصي هر يك به مساحت ٨٠٠ الي ١٤٠٠ متر مربع خواهد بود.

عملیات ساخت این پروژه از اردیبهشت 91 آغاز شده و با مشارکت یک شرکت چندملیتی اماراتی، سوئیسی و ایرانی و نیز شهرداری اصفهان در حال اجرا است.

از مهمترین ویژگی های شهرک سلامت اصفهان می توان به دسترسی آسان و سریع از تمام نقاط شهر، بستر مناسب برای اجرای پزشک خانواده، وجود 36 کلینیک و الگوی مناسب در ساماندهی نظام خدمات درمانی و مطب های پزشکی اشاره کرد.

فاز اول آن شامل : ٨٤٠٠٠ متر مربع و 36 گروه پزشکی در قالب كلينيك هاي تخصصي، مراکز جامع تخصصی و نیز مطب های تخصصی در رشته های مختلف، با هزینه ای بالغ بر  ٤٠٠ ميليارد تومان بدون هزينه هاي تجهيز كلينيك ها و فاز دوم آن شامل مركز جامع پرتو نگاری با متراژ ٣٤٠٠٠ متر مربع، شامل امكاناتي همچون پت اسكن، ام آر آي، سيتي اسكن، مركز جامع ازمايشگاهی، سالن كنفرانس و كلوپ پزشكان  و  ... با هزینه ٢٠٠ ميليارد تومان بدون احتساب هزينه تجهيز کامل این فاز می باشد.

فاز سوم  آن نیز بيمارستان  ١٠٠٠ تختخوابي به متراژ ١٢٤٠٠٠ متر مربع  می باشد که هزينه ساخت و تجهيز ان معادل 1200 ميليارد تومان معادل ٢٢٠ ميليون يورو برآورد می شود كه تماماً توسط سرمایه گذاری بانك هاي آلماني تامين می شود.

در فاز سوم همزمان با بيمارستان، هتل  ٤ ستاره با متراژ ٣٣٠٠٠ متر مربع در ١٢ طبقه با هزينه ساخت 165 ميليارد تومان ساخته خواهد شد.

شایان ذکر است جمع كل سرمايه گذاري براي كل مجموعه کلینیک ها، هایپر هلث، هلث کلاب، مجموعه دارویی، مرکز جامع توانبخشی و بيمارستان و هتل 1965 ميليارد تومان برآورد شده است که از این میزان تاکنون 400 میلیارد تومان هزینه شده و فاز یک این شهرک با حضور وزیر بهداشت در اولین روز کاری دولت دوازدهم افتتاح گردید.