سه شنبه 26 06 1398

آخرین بروز رسانی : سه شنبه, 26 شهریور 1398

5555555555555_11880 copy.jpg

افتتاح نخستین واحد تخصصی اورژانس پیش بیمارستانی روانپزشکی در اصفهان

 مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان از افتتاح نخستین واحد تخصصی اورژانس پیش بیمارستانی روانپزشکی بصورت آزمایشی در اصفهان خبر داد.

دکتر غفور راستین افزود: این طرح در صورت موفقیت کامل، در سایر نقاط کشور نیز اجرا می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از امدادخواهان اورژانس پیش ‌بیمارستانی، بیماران اعصاب و روان هستند که گاهی در منزل دچار حمله عصبی و تشدید علائم بیماری مانند پرخاشگری شده و خانواده آنها نیز برای انتقال فرد بیمار به مرکز درمانی با مشکل مواجه می ‌شوند. لذا موضوع را به فوریت ‌های پزشکی اطلاع داده و درخواست امدادرسانی می ‌کنند.

دکتر راستین ادامه داد: در این مواقع، لازمه امدادرسانی، حضور پلیس در صحنه و برقراری امنیت در محیط است تا احتمال آسیب رسانی به پرسنل اورژانس و خودروی آمبولانس و تجهیزات آن به حداقل برسد و پرسنل بتوانند اقدامات درمانی لازم را برای بیمار و انتقالش انجام دهند که این روند در اغلب موارد با مشکلاتی روبرو است.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان تصریح کرد: بر همین اساس طبق هماهنگی بعمل آمده  مقرر شد نخستین آمبولانس مخصوص اعزام بیماران اعصاب و روان با شرایطی ویژه بصورت آزمایشی در شهر اصفهان راه‌ اندازی شود و چنانچه این طرح موفق بود، برای کشوری شدنِ طرح اقدام شود.

دکتر راستین خاطرنشان کرد: پس از مطالعات انجام شده، در گام نخست یک دستگاه خودروی آمبولانس با تجهیزات و ایمنی مخصوص طراحی شده تا خودرو و پرستار واحد امدادی بتوانند از امنیت لازم برخوردار باشند.

وی افزود: براساس این طرح، پس از تماس با اتاق فرمان فوریت‌های پزشکی و درخواست امدادرسانی، پزشک اتاق فرمان، موضوع را با پزشک متخصص اعصاب و روان هماهنگ می کند و در صورت نیاز ، دستور به اعزام واحد امدادی صادر می شود.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در زمان حاضر فعالیت این واحد تخصصی اورژانس روانپزشکی از ابتدای خرداد آغاز شده است، گفت: در این واحد امدادی، در هر ماموریت 3 نفر پرسنل شامل 2 نفر بادیگارد (محافظ) و یک روانپرستار حضور خواهند داشت.