پنج شنبه 31 03 1397

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 31 خرداد 1397

مصاحبه با مدیر شبکه بهداشت و درمان فلاورجان

در این مصاحبه دکتر صالحی، وضعیت هتلینگ بیمارستان‌های شهرستان فلاورجان را رضایت بخش بیان نمود.

 

1) ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر شرکت در این گفتگو، لطفاً خود را معرفي نموده و مختصري از بيوگرافي و سوابق اجرائي خود را بفرماييد.

** اینجانب دکتر پژمان صالحی متولد 1353 و ورودی مهرماه 1371 در رشته پزشکی (دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) و فارغ التحصیل شهریور 1379 هستم. مسئولیت های اجرایی اینجانب معاون درمان شبکه بهداشت و درمان فلاورجان، قائم مقام بیمارستان حضرت امام خمینی(ره)، معاون نظام پزشکی فلاورجان بوده و همچنین در طرح‌های بهداشتی و مسئولیت هایی از قبیل پزشک دیابت و... شرکت داشته‌ام.

2) بفرمائيد آن شبکه كدام مناطق استان اصفهان را تحت پوشش دارد و به طور کلی چند مركز بهداشتي درماني شهري و روستايي و خانه بهداشت تحت پوشش آن شبکه می‌باشد؟

** شبکه بهداشت و درمان فلاورجان در جنوب شرقی استان و با شهرستان های لنجان، مبارکه، خمینی‌شهر و اصفهان مجاور و همسایه است. این شبکه دارای تعداد 7 مرکز سلامت جامعه، 14 پایگاه سلامت، 8 مرکز روستایی و 4 مرکز شهری، 4 پایگاه بهداشت و 43 خانه بهداشت و 3 پایگاه اورژانس جاده ای و 2 مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی می باشد.

3) لطفاً معاونين خود را معرفي و تعداد كل كاركنان شبکه را نيز ذكر كنيد؟

** خانم دکتر رضاپوریان معاون بهداشتی، آقای دکتر عباس قاری معاون درمان و آقای دکتر عباس قدیری معاون غذا و دارو می باشند و این شبکه تعداد 414 نفر پرسنل دارد.

4) رئوس اقدامات مهمي كه از زمان انتصاب جنابعالي به عنوان مدير شبکه صورت گرفته چيست؟

** - تربیت دو دوره کاردان بهورز در کل استان برای اولین بار

-  اجرای طرح تحول نظام سلامت در شهرهای زیر 20 هزار نفر و 50-20 هزارنفر

- آموزش و تربیت 5 دوره مراقبین سلامت در شهرستان

- سرشماری کل جمعیت شهرستان بصورت خانه به خانه (در شهر و روستا)

- بهبود استاندارد فضای فیزیکی و تجهیزات در واحدهای تحت پوشش

- واکسیناسیون فلج اطفال برای اتباع بیگانه در دو فاز هرسال

- ارتقا ناوگان اورژانس 115

5) در خصوص طرح‌هاي عمراني شبکه توضيح دهيد و اينكه چه طرح‌هايي هم اكنون در دست اقدام است و چند درصد پيشرفت فيزيكي داشته‌اند؟ ( با ذکر اعتبار،  زیر بنا و دیگر جزئیات آن ها ...)

** در طول مدیریت اینجانب نسبت به احداث 4 واحد بهداشتی درمانی اقدام و تعمیرات اساسی 11 واحد بهداشتی درمانی انجام که  در مجموع مبلغ 000/000/700/1 (یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان) هزینه شده است. در حال حاضر یک باب پایگاه بهداشت قهدریجان با مساحت 620 مترمربع که مراحل اهداء زمین و سفت کاری آن توسط خیر محترم انجام شده است، در حال انجام می‌باشد که امید است تا چندماه آینده به بهره‌برداری برسد. ضمناً دیوارکشی خانه بهداشت هویه، مرکز ایمانشهر(اشترجان) و تعمیرات اساسی 4 واحد بهداشتی درمانی در حال برنامه ریزی و اجرا با هزینه تقریبی 3 میلیارد ریال می باشد.

6) لطفا بفرمایید عمده‌ترين مشكلاتي كه شبکه با آن درگير است چه می‌باشد؟‌

** عمده‌ترین مشکل شبکه شامل کمبود نیروی انسانی است، بعنوان مثال میانگین جمعیت تحت پوشش بهورز در استان 450 نفر ولی در این شهرستان 1150 نفر است/ 35 پست بلاتصدی در واحد بهداشت خانواده/کمبود شدید نیروی بهداشت محیط و اعتبارات می‌باشد. بافت جمعیتی خاص شهرستان از نظر مهاجرپذیر بودن کمتر از 6 ماه در نتیجه حضور اتباع بیگانه/(23000 نفرافاغنه)/ شیوع بالای بیماری های خاص(حیوان گزیدگی، زوج ناقل) در شهرستان، همچنین باتوجه به خشکی آب زاینده‌رود که کشاورزی عمده درآمد و شغل مردم می‌باشد از نظر اقتصادی مردم دچار مشکل شده که در مباحث بهداشت و درمان نیز تأثیرگذار بوده است/افزایش تعداد مادران باردار پرخطر/ افزایش مادران باردار معتاد به مواد مخدر/افزایش تعداد معتادین در سطح شهرستان و افزایش تعداد اقدام به خودکشی در شهرستان از جمله دیگر مهمترین مشکلات شبکه می‌باشد.

 7) اولويت هاي شبکه در سال جاري چيست ؟‌

** اولویت شبکه در سال جاری اجرا و استقرار کامل نظام تحول سلامت در شهرهای 50-20 هزار نفر می‌باشد/ تربیت و تامین نیروی پزشک خانواده و مامای خانواده در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر

 8) با توجه به اجرای برنامه تحول نظام سلامت، در خصوص ارتقاء سطح سلامت مردم شهرستان چه اقدامات اساسی انجام گرفته است؟ و آیا اجرای این برنامه در سطح شهرستان منجر به افزایش رضایتمندی مردم شده است.

** استقرار مراکز سلامت جامعه شهرهای قهدریجان و یزدآباد و پایگاه‌های سلامت آن، آموزش کلیه نیروهای جدیدالورود و قدیمی در راستای مراقبین سلامت (5 دوره)، تامین نیرو و تجهیزات مراکز و پایگاههای سلامت و راه‌اندازی مراکز سلامت فلاورجان و کلیشاد و سودرجان و پایگاههای‌آن از جمله اقدامات اساسی می‌باشد که رضایت حداکثری مردم را در پی داشته است.

 9) در ارتباط با بهبود فضای بیمارستانی و ارتقای وضعیت هتلینگ بیمارستان‌های شهرستان توضیح دهید.

** شهرستان فلاورجان دارای دو بیمارستان شفا کلیشاد و سودرجان و بیمارستان امام خمینی(ره) فلاورجان می باشند که هر دوی این واحدهای درمانی با حمایت های مسئولین محترم دانشگاه و شهرستان از هتلینگ خوبی برخوردار هستند. در ضمن بیمارستان شفا از تاریخ1/9/94 درحال سرویس دهی می‌باشد.

 10) در راستای آموزش و فرهنگ‌سازی خانواده‌ها برای افزایش زایمان فیزیولوژیک، چه اقداماتی در سطح شهرستان انجام می‌شود؟

** در این راستا برای تامین مامای دوره دیده و راه‌اندازی مرکز ترویج زایمان طبیعی در کلیشاد و آموزش مادران باردار اقدامات مؤثری انجام گردیده است.

11)خدمات بهداشتی، درمانی در روستاها و مناطق محروم به چه صورت ارائه می شود؟

** ارائه خدمات بهداشتی درمانی در کلیه روستاهای شهرستان با استقرار طرح پزشک خانواده و به روزرسانی پرونده های سلامت و تامین پزشک خانواده و ماما  به دو صورت صبح و بعدازظهر می‌باشد.

12) لطفا از روند اجرای برنامه پزشک خانواده در آن شهرستان توضیحاتی بفرمایید؟

** در حال حاضر تعداد 21 بلوک پزشک خانواده روستایی در شهرستان مشغول به ارائه خدمات هستند، که کلیه بلوک‌ها دارای پزشک و ماما می باشند، در ضمن در شهرهای زیر 20 هزار نفر بر اساس نسخه جدید پزشک و ماما در حال تامین شدن می‌باشد.

13) مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و بهداشتی سطح شهرستان چگونه نظارت می‌شود؟

** تعداد 2575 مرکز تهیه و توزیع موادغذایی و بهداشتی در سطح شهرستان به دو صورت روتین اداری و ساعات غیر اداری توسط کارشناسان بهداشت محیط و یا بهورزان و بهداشت‌یاران بازدید می شوند که البته باتوجه به کمبود شدید نیروهای بهداشت محیط، کار بسیار سنگینی می‌باشد(تعداد نیروها از 8 نفر به 4 نفر تقلیل یافته‌اند) لازم بذکر است که باتوجه به کاهش کشاورزی در شهرستان و روی آوردن مردم به شغل‌های خدماتی، افزایش بی‌رویه مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و بهداشتی را شاهد بوده‌ایم.

14) درپایگاه های اورژانس ۱۱۵ شهرستان چه تعداد آمبولانس جهت خدمات‌دهی وجود دارد و آیا این تعداد آمبولانس برای کل سطح شهرستان کافی است؟

** این شهرستان دارای سه پایگاه 115 در محل های فلاورجان، بهاران و سه راهی جوجیل و زازران و اتاق فرمان می باشد که در هر یک از این پایگاهها آمبولانس هم بصورت ذخیره می‌باشد. همچنین در نظر است با ایجاد پایگاه 115 در منطقه ایمانشهر مشکل مردم منطقه نیز رفع گردد.

15) برنامه‌هاي آينده شما براي تحقق هرچه بهتر اهداف بهداشتي درماني شبکه چيست ؟

** باتوجه به افزایش نیروی انسانی در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت، انتظار می‌رود که شاخص‌های بهداشتی در شهرها بخصوص در مورد NCD‌(بیماریهای غیرواگیر) بهبود یابد که در همین راستا نظارت دقیق بر اساس بسته‌های خدمتی توسط ستاد شهرستان و پایش عملکرد مراقبین سلامت یکی از اهداف مهم برنامه آینده این شهرستان است (اجرای طرح غربالگری دیابت و فشارخون و چاقی-بهبود استاندارد فضای فیزیکی و تجهیزات، الکترونیکی شدن پرونده‌های خانوار)

16) حاصل تعاملات این شبکه با خيرين محترم شهرستان را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ بفرمایید تاكنون با مساعدت اين عزيزان چه طرح‌هايي صورت عمل به خود گرفته است؟

** تعامل شبکه با خیرین بزرگوار تاکنون خوب بوده است ولی متاسفانه با کاهش وضعیت درآمدی مردم ناشی از مشکل آب زاینده رود و وضعیت کشاورزی که باعث کاهش درآمدهای مردم شده است موجب کاهش همکاری خیرین شده است.

17) لطفاً در مورد مهمترين اقدامات رفاهي انجام شده براي كاركنان نيز توضيحاتي بفرماييد ؟‌   

** برنامه‌ریزی در خصوص اعطای تسهیلات با بانک رفاه و بانک انصار، قرض الحسنه کارکنان، اجرای اردو  و مراسم‌های جشن و... به مناسبت‌های مختلف و همچنین استفاده همکاران از زائرسرای مشهد و ویلاهای چادگان‌، تامین سالن ورزشی، لباس و بیمه ورزشی تیم از جمله برنامه‌های رفاهی می‌باشد.

18) در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

** امید است با بهبود وضعیت مالی دولت شاهد بهبود وضعیت معیشتی کارکنان دولت به ویژه همکاران دانشگاه علوم پزشکی که با تمام توان و شبانه‌روزی در خدمت به مردم فعالانه خدمت می نمایند باشیم تا هرچه خدمت بهتری به مردم بزرگوار ارائه گردد.