پنج شنبه 31 03 1397

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 31 خرداد 1397

مصاحبه با رییس بیمارستان شهید رجایی داران

در مصاحبه با دکتر صادقیان، به مهمترین اقداماتی که از زمان اجرای برنامه تحول نظام سلامت در بیمارستان شهید رجایی داران صورت گرفته است، اشاره شد.

** ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر شرکت در این گفتگو، لطفاً خود را معرفي نموده و مختصري از بيوگرافي و سوابق اجرايي خود بفرماييد؟

- به نام خدا، دکتر امیر صادقی متخصص کودکان هستم. 29 سال سابقه خدمت دارم. سال 84 مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدن بوده و بیش از0 2 ماه است که به عنوان رئیس بیمارستان شهید رجائی داران فعالیت دارم (از شروع طرح تحول نظام سلامت) .

 

** لطفاً به اختصار در خصوص آن مرکز توضیحاتی ارائه دهید و اینکه آن مرکز داراي چند تختخواب مي باشد؟ و به چند بیمار مي‌تواندخدمت رساني كند؟

- بیمارستان شهید رجائی داران درسال 51 احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت که پس از انقلاب به سازمان منطقه ای بهداری استان و سپس به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتقال داده شده است . هم اکنون با ظرفیت اسمی ( 102 تخت مصوب ) و 82 تخت فعال خدمت‌رسانی می کند .

 

** آن مركز به تفكيك چند پرسنل را تحت پوشش خود دارد و آيا جنابعالي براي توسعه نيروي انساني اعم از كيفي و كمي برنامه جديدي در دست اقدام داريد؟

- این مرکز در مجموع با240 نفر شامل کادرپزشکی، پیراپزشکی و اداری و خدمات فعالیت نموده که در این راستا با توجه به چارت تشکیلاتی که در سالهای دور برای این مرکز پیش بینی شده پاسخگوی نیاز فعلی نبوده و علیرغم پیگیری‌های مکرر متاسفانه تاکنون اقدامی جهت اصلاح این تشکیلات صورت نگرفته است.

 

** آن مرکز چه بخش هايي را در بردارد و از زمان انتصاب جنابعالي چه بخش يا قسمت هايي به آن اضافه شده است؟

‌- بیمارستان دارای بخشهای جراحی زنان و مردان شامل (جراحی عمومی، ارتوپدی، چشم، گوش و حلق و بینی و ارولوژی) داخلی زنان و مردان، کودکان، زنان و مامایی، ICU،CCU همودیالیز، زایشگاه، اورژانس، درمانگاه تحصصی و بخشهای پاراکلینیکی (آزمایشگاه، تصویربرداری و داروخانه) بوده و در مدت زمان حضور بنده واحد سی تی اسکن به این مجموعه اضافه شده است .

 

** اولويت هاي مركز در حال حاضر چيست و برنامه‌هاي آينده شما براي توسعه كمي و كيفي خدمات درماني مركز چه می‌باشد؟

- اولویت های این مرکز در حال حاضر به این شرح است:

الف – تکمیل پروژه های نیمه تمام و بهره برداری از آنها نظیر درمانگاه تخصصی، بخش ICU و بازسازی CU ، بازسازی اورژانس و اتاق عمل

ب: پی گیری اصلاح تشکیلات سازمانی و تامین نیروی مورد نیاز در برخی از بخشها و واحدهای تحت پوشش.

ج: خرید و نصب تجهیزاتی از قبیل CArm ، تجهیزات اتاق عمل ارتوپدی ، دستگاه نوار عصب عضله

د: اصلاح سیستم فاضلاب، محوطه سازی .

 

** با توجه به موقعيت مركز، متوسط روزانه مراجعين به بيمارستان چقدر است و آيا امكانات و تجهيزات شما جوابگوي نياز مراجعين ميباشد؟

- روزانه به طور متوسط 550 نفر به بیمارستان مراجعه نموده که از این تعداد حدود 35 تا 40 نفر بستری و بقیه بطور سرپایی خدمات درمانی دریافت می کنند .

 

** درراستای طرح هتلینگ و ارتقای کیفیت فضای بیمارستانی که یکی از بندهای مهم اجرای برنامه تحول نظام سلامت می‌باشد چه اقداماتی در آن مرکز صورت گرفته است؟ به طور کلی از اجرای این برنامه تاکنون ساخت و سازی صورت گرفته و یا تجهیزاتی به مرکزاضافه شدها است؟ لطفاً در خصوص متراژ و اعتبار آنها توضیح دهید.

- در راستای طرح هتلینگ نیز اقدامات متنوعی صورت گرفته که عبارتند از :

الف : اصلاح سیستم لوله کشی گاز های طبی در بخشها

ب: خرید و نصب کنسول برای بخشهای داخلی جراحی و مردان ، کودکان ، زنان و مامایی ، ICU ، CCU

ج: تعویض تختهای فرسوده با تخت نو

د: تعویض تمام تشک و پتو های مربوط به تخت بیماران و نصب پرده جدا کننده بیماران در تمامی اتاق های بستری .

ه: تکمیل تجهیزات اتاقها از قبیل یخچال و تلویزیون .

و: تکمیل و بهره برداری از ساختمان بلوک زایمان .

ز: بازسازی فضای ICU  .

ح : تکمیل ساختمان و نصب دستگاه CT اسکن و بهره برداری از آن،  برای بخشی از آنها اعتباری در حدود 4681میلیون ریال از محل اعتبارات ارتقاء کیفیت هتلینگ طرح تحول نظام سلامت و بقیه از ردیفهای دیگر اعتباری هزینه شده است .

 

** درراستای ارتقاي خدمات تشخيصي و پيراپزشكي در آن مرکز چه اقداماتي صورت گرفته است ؟

- جهت ارتقاء خدمات تشخیصی از دستگاه های EEG الایزا ، اتوآنالایز ر الکترولیت، نصب و بهره برداری از CT اسکن ، خرید و بهره برداری اکو کار دیو گراف جدید ، سونوگرافی داپلر ، تجهیزات 4 تخت ICU ( از محل طرح تحول ) .

 

** آموزش و مشاوره بيماران از اركان منشور حقوق بيمار است. براي تحقق آن چه اقداماتي انجام شده است؟

- برای آموزش بیماران بااستقرار سیستم آموزش به بیمار در بخشهای بستری در مدت زمان حضور بیمار در بیمارستان و نیز به هنگام ترخیص تمهیداتی بعمل آمده است. برای مادران باردار کلاس های آمادگی زایمان برگزار می شود همچنین اموزش شیردهی به آنان پس از زایمان به روشهای چهره به چهره و نیز با استفاده از وسایل کمک آموزشی انجام می شود .

 

** براي طرح تكريم بيماران و همراهان  انها چه اقداماتي صورت و هم اكنون چه طرح هايي را در دست اجرا داريد؟

- واحد گیرندگان خدمت دفتر بهبود کیفیت برنامه ای به هنگام پذیرش بیمار و در حین بستری بیمار در بیمارستان در خصوص آموزش و راهنما ئیهای لازم در دست اجرا داشته همچنین واحد رسیدگی به شکایات و بررسی پیشنهادات نیز دراین مورد فعال بوده و بصورت مداوم با ریاست بیمارستان در ارتباط می باشند .

 

** با تشكر از شما، در پايان اگر پیشنهاد یا صحبتي داريد بفرماييد؟

- یکی از معضلات بیمارستانها، کمبود نیروی انسانی گروه پزشکی و پیراپزشکی است که در مقاطعی توسط نیرو های مشمول طرح جبران می شود که این مسئله نیز با توجه به تجارب کم آنان درمدت زمان اندکی که حضور دارند تاثیر گذار نبوده لذا پیشنهاد می شود ضمن تجدید نظر کلی در ساختار بیمارستانها نسبت به تامین نیروی ثابت نیز اقدام نمایند .