پنج شنبه 31 03 1397

آخرین بروز رسانی : پنج شنبه, 31 خرداد 1397

مصاحبه با رییس بیمارستان محمد رسول ا...(ص) مبارکه

در این مصاحبه دکتر عباسیان از اقدامات موجود در بیمارستان در راستای ارائه خدمات بهتر به بیماران می‌گوید.

 * ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر شرکت در این گفتگو، لطفاً خود را معرفي نموده و مختصري از بيوگرافي و سوابق اجرايي خود بفرماييد؟

** اینجانب دکتر ناصر عباسیان متولد سال 1347اصفهان می‌باشم. تحصیلات ابتدایی تا متوسطه را در شهر اصفهان گذرانده و سپس در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در رشته پزشک عمومی ادامه تحصیل داده و پس از فارغ التحصیلی از سال 1373 لغایت 1375 در شهرستان لردگان از توابع استان چهارمحال بختیاری بعنوان پیام آور بهداشت ، مسئول مرکز روستایی در یکی از محروم ترین نقاط استان که فاقد هرگونه امکانات از جمله رادیو و تلویزیون بوده و همچنین فاصله این روستا تا اولین خط تلفن 40 کیلومتر بود انجام وظیفه کردم. در آنجا فقر و محرومیت عشایر لردگان را به چشم دیدم که تجربه گرانقدری برای زندگی آینده من شد و از سال 1375 تا پایان سال 1376 در بیمارستان فاطمیه خوانسار و از سال 1376 لغایت سال 1387 در شهرستان مبارکه در قسمتهای مختلف از جمله مراکز بهداشتی درمانی ، مسئول علمی اورژانس، معاونت درمان شبکه ، مدیر فوریتهای پزشکی شهرستان و رئیس بیمارستان انجام وظیفه نموده و از سال 1387 لغایت سال 1392 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشغول ادامه تحصیل در تخصص جراحی عمومی شده و از سال 1392 تا کنون در بیمارستان حضرت محمد رسول ا... (ص) مبارکه به عنوان متخصص جراحی عمومی مشغول ارائه خدمت می باشم . لازم به ذکر است اینجانب استخدام رسمی بیمارستان حضرت محمد رسول ا... (ص) مبارکه بوده و از اوایل دیماه سال جاری به عنوان رئیس بیمارستان در خدمت مردم عزیز می باشم . لازم به توضیح است اینجانب از سال 1392 تاکنون در شهر مبارکه و در نزدیکی بیمارستان ساکن شده ام.

 

* لطفاً به اختصار در خصوص آن مرکز توضیحاتی ارائه دهید و اینکه آن مرکز داراي چند تختخواب مي باشد؟ و به چند بیمار مي‌تواند خدمت رساني كند؟

** بیمارستان محمدرسول‌ا... مبارکه در اواخر سال 1380 از سازمان تأمین اجتماعی تحویل و از اول خرداد ماه سال 1381 رسماً شروع به ارائه خدمات نمود. ظرفیت این بیمارستان 256 تخت بوده و تعداد تخت مصوب این بیمارستان 96 و در حال حاضر تعداد تخت فعال بین 75 تا 91 می باشد.

 

* آن مركز به تفكيك چند پرسنل را تحت پوشش خود دارد و آيا جنابعالي براي توسعه نيروي انساني اعم از كيفي و كمي برنامه جديدي در دست اقدام داريد؟

** این بیمارستان در حال حاضر تعداد 204 نفر نیروی پیراپزشک شامل پرستار، هوشبری، اتاق عمل، آزمایشگاه، رادیولوژی و 28 نفر پزشک متخصص و عمومی و 117 نفر نییروی پشتیبانی شامل ستاد اداری، مالی، درآمد، خدمات و ... می باشد و این بیمارستان در راستای توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی اقدام به برگزاری آموزشهای توانمندسازی شغلی و همچنین واگذاری بعضی از امور بدلیل محدودیت بکارگیری نیروی انسانی نموده است.

 

* آن مرکز چه بخش‌هايي را در بردارد و از زمان انتصاب جنابعالي چه بخش يا قسمت‌هايي به آن اضافه شده است؟‌

** این بیمارستان شامل بخشهای داخلی و جراحی زنان و مردان ، زنان و مامائی، خدمات سرپائی و بستری در تخصص‌های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، ارتوپدی، چشم، اطفال، نوزادان، CCU، POST CCU، ICU، اتاق عمل، همودیالیز، اورژانس، زایشگاه، رادیولوژی، آزمایشگاه، سونوگرافی بوده و انشاء ا... در طی یکماه آینده سی‌تی‌اسکن بیمارستان نیز شروع به ارائه خدمات می‌نماید.

 

* اولويت‌هاي مركز در حال حاضر چيست و برنامه‌هاي آينده شما براي توسعه كمي و كيفي خدمات درماني مركز چه می‌باشد؟

** اولویت های اصلی این مرکز تأمین پزشکان متخصص در رشته های مورد نیاز و همچنین تأمین تجهیزات مورد نیاز و در نهایت بهسازی فضاهایی که نیاز به بهسازی داشته و باید بر اساس استانداردهای روز آماده گردد می‌باشد، هماهنگی با معاونت محترم درمان در خصوص جذب متخصصین به روش های مختلف و قانونی و همچنین تأمین تجهیزات مورد نیاز و بهسازی اورژانس، زایشگاه، کلینیک تخصصی و اتاق عمل از جمله برنامه‌های آینده این مرکز می‌باشد.

 

* با توجه به موقعيت مركز، متوسط روزانه مراجعين به بيمارستان چقدر است و آيا امكانات و تجهيزات شما جوابگوي نياز مراجعين مي‌باشد؟

** در این بیمارستان روزانه :

در بخشهای بستری روزانه بین 25 تا 30 نفر بستری می گردند .

اورژانس روزانه حدود 32 نفرتحت درمان قرار می گیرند .

درمانگاه تخصصی روزانه حدود 250 نفر توسط متخصصین ویزیت می شوند .

 درمانگاه عمومی روزانه حدود 300 نفر توسط پزشک عمومی ویزیت می شوند .

در آزمایشگاه روزانه آزمایشات حدود 170 نفر انجام می گردد .

 در رادیولوژی و سونوگرافی روزانه به حدود 100 نفر خدمات لازم ارائه می گردد .

 و در خصوص جوابگویی امکانات و تجهیزات به مراجعین باید متذکر شد که با توجه به نیاز شهرستان  در بعضی موارد مانند سونوگرافی و بعضی از آزمایشات و در بعضی از تخصصها ، امکانات فعلی جوابگوی نیاز مراجعین نمی باشد .

 

* درراستای طرح هتلینگ و ارتقای کیفیت فضای بیمارستانی که یکی از بندهای مهم اجرای برنامه تحول نظام سلامت می‌باشد چه اقداماتی در آن مرکز صورت گرفته است؟ به طور کلی از اجرای این برنامه تاکنون ساخت و سازی صورت گرفته و یا تجهیزاتی به مرکز اضافه شده است؟ لطفاً در خصوص متراژ و اعتبار آنها توضیح دهید.

** در خصوص اجرای طرح هتلینگ و ارتقاء کیفیت فضای بیمارستانی  لازم به توضیح است که اکثر بخشهای بیمارستان مورد بهسازی کلی از جمله کاشیکاری مجدد سرویسهای بهداشتی تعدادی از بخشها ، بهسازی کلی یکی از بخشها ، رنگ آمیزی درب و دیوارها ، تعویض پرده های اتاق های بستری ، نصب تلویزیون ویخچال در 5 عدد از اتاقهای بستری و تعویض اکثر تشک های بیمارستان انجام گرفته است و همچنین بهسازی کامل زایشگاه، بهسازی کامل فاز دوم اورژانس در حال اجرا بوده و انشاء ا... در آینده‌ای نزدیک بهسازی کلینیک تخصصی و اتاق های عمل نیز انجام خواهد گرفت. لازم به ذکر است زیربنای زایشگاه بیمارستان حدود 450 متر مربع و زیربنای اورژانس حدود 960 متر مربع و بخش اضطراری هم که کامل بهسازی گردیده دارای زیر بنای حدود 350 متر مربع می باشد و در مجموع تاکنون حدوداً 000/000/000/17 ریال جهت بهسازی فضای اورژانس ، زایشگاه و بخشها تخصیص داده شده که اکثراً هزینه گردیده است . در مورد تجهیزات از محل طرح تحول نظام سلامت یک دستگاه لاپاروسکوپ، یک دستگاه سونوگرافی داپلر، یک دستگاه اکسیژن ساز، دو دستگاه ماشین بیهوشی، یک دستگاه سی آرم، یک دستگاه ویدئو آندوسکوپ، یک عدد میکروسکوپ چشم پزشکی و یک عدد فیکو در نظر گرفته و تعدادی از اقلام فوق تحویل شده است.

 

* در راستای ارتقاي خدمات تشخيصي و پيراپزشكي در آن مرکز چه اقداماتي صورت گرفته است؟

** در راستای ارتقاء خدمات تشخیصی و پیراپزشکی این بیمارستان با تعامل با مسئولین شهرستان اقدام به خرید یک دستگاه سی تی اسکن که هزینه آن توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر مبارکه تأمین گردیده و همچنین یک دستگاه اکسیژن ساز خریداری و نصب گردید و نیز وسایل زیادی از جمله یک دستگاه ویدئو آندوسکوپ ، تعدادی نوار قلب، تعدادی دستگاه پالس اکسی متری ، تعدادی تخت دیالیز، مانیتور CCU از طریق خیرین خریداری و همچنین بیمارستان نیز اخیراً یک دستگاه نوار عضله تهیه و در اختیار پزشکان قرارداد است.

 

* براي طرح تكريم بيماران و همراهان  انها چه اقداماتي صورت و هم اكنون چه طرح هايي را در دست اجرا داريد؟

** در خصوص تکریم بیماران و همراهان اقدامات به شرح زیر صورت پذیرفته است .

- راه اندازی بوفه در داخل بیمارستان

- ایجاد ایستگاه مطالعه جهت بیماران و همراهان

- نصب تلویزیون در راهروی اصلی

- نصب تابلوی اطلاعات در راهروی اصلی

- راه اندازی کتاب فروشی

- نصب و راه اندازی دو دستگاه عابر بانک در ورودی و راهروی اصلی بیمارستان

- راه اندازی کلینیک ویژه عصر

- فعالیت واحد رسیدگی به شکایات در بیمارستان به صورت شبانه روزی

- نصب چند دستگاه تلفن رایگان عمومی در بیمارستان

- برگزاری جلسه و بازدید از مسئولین، خیرین، افراد ذی نفوذ و خانواده های معظم شهداء

 

* با تشكر از شما، در پايان اگر پیشنهاد یا صحبتي داريد بفرماييد؟

** پیشنهادات ارائه شده به شرح زیر می باشد:

- تجهیز بخشهای بیمارستان از نظر صندلی همراه، تخت، تشک، یخچال، تلویزیون و بهسازی فضای سبز و امکان استفاده از وسایل تفریحی جهت استفاده کودکان

- اصلاح دفع بهداشتی زباله های بیمارستانی

- ایجاد فضای کافی و مناسب بعنوان پارکینگ برای پرسنل و بیماران

- ساخت سالن انتظار جهت رفاه حال همراهان و ملاقات کنندگان

- شبانه روزی شدن بوفه بیمارستان

- تجهیز بخش اطفال از نظر وسایل بازی و سرگزمی

- بهسازی سرویس بهداشتی عمومی بیمارستان

- بهسازی فضای کلینیک بیمارستان

- راه اندازی ماموگرافی

- دعوت به همکاری از پزشکان با تخصص های متفاوت جهت ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مراجعین و بیماران