دوشنبه 04 04 1397

آخرین بروز رسانی : دوشنبه, 04 تیر 1397

مصاحبه با سرپرست مجتمع آموزشی درمانی پژوهشی حضرت سیدالشهدا(ع)

در مصاحبه با دکتر معمارزاده، با اهم اقدامات بهداشتی درمانی مجتمع آموزشی درمانی پژوهشی حضرت سیدالشهداء(ع) آشنا می‌شویم.

1-      ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر شرکت در این گفتگو، لطفاً خود را معرفي نموده و مختصري از بيوگرافي و سوابق اجرايي خود بفرماييد؟

اینجانب دکتر مهرداد معمارزاده فوق تخصص جراحی کودکان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و متولد 5 تیر سال 1338 اصفهان هستم.

ورود اینجانب به کارهای اجرایی به زمان شروع جنگ تحمیلی برمی‌گردد، عضویت در ستاد مشترک امداد و درمان، احداث بیمارستان‌های صحرایی در مناطق عملیاتی و حضور فعال در مراکز بهداری سپاه در مناطق جنگی و .... و پس از آن، تجهیز و راه‌اندازی بیمارستان بزرگ الزهراء(س) و تصدی ریاست آن بیمارستان، تصدی معاونت درمان دانشگاه، تجهیز و راه‌اندازی بیمارستان کودکان امام حسین(ع) و تصدی ریاست آن مرکز و اخیراً سرپرستی مجتمع آموزشی درمانی پژوهشی حضرت سیدالشهداء(ع) و بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌های بلااستفاده بیمارستان امام‌رضا(ع) مانند اورژانس، بخشهای ICU، اتاق عمل، جراحی، پیوند مغز استخوان و ...، همچنین تجهیز و نوسازی بخش رادیوتراپی مجتمع آموزشی درمانی پژوهشی حضرت سیدالشهداء(ع).

 

2-       لطفاً به اختصار در خصوص آن مرکز توضیحاتی ارائه دهید و اینکه آن مرکز داراي چند تختخواب مي‌باشد؟ و به چند بیمار مي‌تواند خدمت‌رساني كند؟

مجتمع آموزشی درمانی پژوهشی حضرت سیدالشهداء(ع) به پذیرش و درمان بیماران سرطانی و بیماران خاص تالاسمی و هموفیلی اختصاص دارد و در حال حاضر دارای 180 تخت فعال می باشد.

 

3-       آن مركز به تفكيك چند پرسنل را تحت پوشش خود دارد و آيا جنابعالي براي توسعه نيروي انساني اعم از كيفي و كمي برنامه جديدي در دست اقدام داريد؟

این مجتمع 560 نفر نیروی انسانی متعهد و متخصص را تحت پوشش دارد، از این تعداد 390 نفر در رسته بهداشتی درمانی و 170 نفر در رسته پشتیبانی مشغول فعالیت می‌باشند. از ابتدای مسئولیت اینجانب (مردادماه 94 تاکنون) بیش از 120 نفر نیروی جدیدالاستخدام پزشک، پرستار، کارشناس رادیولوژی، آزمایشگاه، اتاق عمل و ... جذب و بکارگیری شده اند.

برگزاری دوره‌های بازآموزی و آموزش ضمن خدمت به صورت مداوم جزء برنامه‌های توسعه کیفی نیروی انسانی شاغل در این مرکز می‌باشد.

 

4-       آن مرکز چه بخش‌هايي را در بردارد و از زمان انتصاب جنابعالي چه بخش يا قسمت‌هايي به آن اضافه شده است؟‌

این مرکز دارای بخش‌های داخلی، جراحی، کودکان، اتاق عمل، ICU، تالاسمی هموفیلی، شیمی درمانی، رادیولوژی، داروخانه، و آزمایشگاه می‌باشد.

از زمان انتصاب اینجانب اتاق‌های عمل، بخش ICU با ظرفیت 12 تخت اورژانس و بخش جراحی زنان و مردان به بهره‌برداری رسیده و بخش پیوند سلول‌های بنیادی نیز تجهیز گردیده است.

 

5-       اولويت‌هاي مركز در حال حاضر چيست و برنامه‌هاي آينده شما براي توسعه كمي و كيفي خدمات درماني مركز چه می‌باشد؟

اولویت اینمرکز در حال حاضر راه‌اندازی بخش رادیوتراپی می‌باشد. در نظر است تا چند ماه آینده به یاری خداوند متعال حداقل چهار دستگاه شتابدهنده خطی در این مرکز به بهره‌برداری برسد.

خرید و نصب و راه‌اندازی سی‌تی‌اسکن، MRI، گاما کمرا، بازسازی بخش پزشکی هسته‌ای و تعمیر اساسی بخش‌های قدیمی و اضافه نمودن حداقل 100 تخت شیمی درمانی در اولویت قرار دارد.

احداث مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان از برنامه‌های بلندمدت اینمرکز می‌باشد.

 

6-       با توجه به موقعيت مركز، متوسط روزانه مراجعين به بيمارستان چقدر است و آيا امكانات و تجهيزات شما جوابگوي نياز مراجعين مي‌باشد؟

با توجه به موقعیت اینمرکز روزانه حداقل 1000 نفر جهت دریافت خدمات تشخیصی و درمانی به اینمرکز مراجعه می‌نمایند و با توجه به حجم روزافزورن مراجعات به این بیمارستان امکانات موجود جوابگوی نیاز بیماران نمی‌باشد.

 

7-       در راستای طرح هتلینگ و ارتقای کیفیت فضای بیمارستانی که یکی از بندهای مهم اجرای برنامه تحول نظام سلامت می‌باشد چه اقداماتی در آن مرکز صورت گرفته است؟ به طور کلی از اجرای این برنامه تاکنون ساخت و سازی صورت گرفته و یا تجهیزاتی به مرکز اضافه شده است؟ لطفاً در خصوص متراژ و اعتبار آنها توضیح دهید.

در راستای ارتقای کیفیت فضای بیمارستانی، ساختمان درمانگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی خون و انکولوژی به صورت اساسی تعمیر و بازسازی گردید، کاربری اتاق‌های بخش رادیولوژی متناسب با نوع تجهیزات پزشکی، تغییر داده شد. انتقال اورژانس به ساختمان جدید و افزایش میزان رضایتمندی بیماران و شروع تعمیر و بازسازی اساسی بخش‌های قدیمی بیمارستان گام‌هایی است که در جهت طرح هتلینگ برداشته شده است و در مجموع فضایی حدود 2 هزارمتر مربع در طرح هتلینگ و ارتقای کیفیت فضای بیمارستانی قرار گرفته است که انشاءا... در آینده به شرط تأمین اعتبار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

8-       در راستای ارتقاي خدمات تشخيصي و پيراپزشكي در آن مرکز چه اقداماتي صورت گرفته است؟

در راستای ارتقاء خدمات تشخیصی اقدامات زیر بعمل آمده است.

- تکمیل و تجهیز بخش رادیولوژی به تجهیزات پیشرفته و بهره‌برداری از سه دستگاه سونوگرافی یک دستگاه رادیولوژی دیجیتال، یک دستگاه فلورسکوپی دیجیتال، یک دستگاه ماموگرافی

- تجهیز آزمایشگاه به دو دستگاه بلادگاز و دو دستگاه سل کانتر (هماتولوژی)

  - انجام کارهای مقدماتی خرید یک دستگاه سی‌تی‌اسکن و MRI و ...

 

9-       آموزش و مشاوره بيماران از اركان منشور حقوق بيمار است. براي تحقق آن چه اقداماتي انجام شده است؟ 

آموزش سلامت به بیماران، کمک به آنها برای یادگیری چگونگی مراقبت از خود به منظور ارتقای سلامت است و برای تحقق آن اقدامات زیر انجام گرفته است.

الف) برگزاری کلاسهای آموزشی جهت بیماران (فردی و گروهی)

ب) ارجاع بیماران به واحدهای تغذیه، روانشناس و مددکاری پس از مشاوره پرستاری

ج) ارجاع بستگان درجه 1 بیمار مبتلا به سرطان سینه به مرکز غربالگری

د) تهیه جزوات آموزشی و پمفلت و توزیع آن بین بیماران با موضوعاتی نظیر عوارض شیمی درمانی، تغذیه در شیمی درمانی، سرطان‌های شایع عوارض رادیوتراپی، آمادگی جهت نمونه‌برداری از مغز استخوان، آمادگی جهت پیوند مغز استخوان و ...

 

10-     با تشكر از شما، در پايان اگر پیشنهاد یا صحبتي داريد بفرماييد؟

اقدامات انجام شده از زمان انتصاب اینجانب از مردادماه سالجاری تاکنون به شرح زیر می‌باشد:

- بخش ICU : با ظرفیت 12 تخت و 6 تخت فعال با زیربنای حدود 300 متر مربع هزینه هر تخت ICU معادل 2 میلیارد و 500 میلیون ریال می باشد.

- بخش اورژانس : با ظرفیت پذیرش 17 بیمار و زیربنای حدود 400 متر مربع

- بخش جراحی: جراحی زنان با ظرفیت 16 تخت فعال و بخش جراحی مردان با 14 تخت فعال با زیربنای حدود 400 متر مربع

- بهره برداری از اتاق عمل: سه باب اتاق عمل با تجهیزات پزشکی پیشرفته و نیروی انسانی متخصص و فوق تخصص با زیربنای حدود 400 متر مربع

- تأسیس و تجهیز بخش سلولهای بنیادی (پیوند مغز استخوان)

- خرید و انتقال 2 دستگاه شتابدهنده خطی و فراهم شدن مقدمات نصب و راه اندازی آن

- شروع بازسازی و تعمیرات اساسی بخش رادیوتراپی

- تکمیل و تجهیز بخش رادیولوژی به تجهیزات پیشرفته و بهره برداری از سه دستگاه سونوگرافی، یک دستگاه رادیولوژی دیجیتال، یک دستگاه فلورسکوپی دیجیتال، یک دستگاه ماموگرافی

- تکمیل و راه اندازی CSSR

- اتوماسیون اداری

- تجهیز کلیه بخشها به چاپگر حرارتی

- آب و برق‌رسانی به ساختمان زنده یاد مرحوم هرندی

- اصلاح هود بخش‌های شیمی درمانی

- تجهیز یک دستگاه آمبولانس با تجهیزات پزشکی

- خرید دو دستگاه بلاد گاز و دو دستگاه سل کانتر جهت آزمایشگاه (هماتولوژی)

- خرید یک دستگاه آی کروما جهت آزمایشگاه (تست تروپونین قلب)

- اقدامات حمایتی از بیماران نیازمند

- تجهیز پاویون پزشکان و دستیاران فراهم نمودن امکانات آموزشی

- پرداخت مطالبات پرسنل و تقویت انگیزه کاری کارکنان

- اجرای کامل طرح تحول نظام سلامت

- اصلاح سیستم مدارک پزشکی

- استخدام، جذب و بکارگیری بیش از 120 نفر نیروی انسانی پزشک، پرستار و نیروی پشتیبانی

- کلینیک ویژه و درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی خون و سرطان

لازم به ذکر است این درمانگاه به صورت اساسی مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. پزشکان متخصص در رشته‌های جراحی عمومی، جراحی عروق، جراحی پلاستیک، جراحی اطفال و نوزادان، جراحی تومورهای استخوانی و توده‌های نرم، گوش، داخلی، روانپزشکی در این درمانگاه به روزانه حدود 400 نفر خدمات پزشکی ارائه می‌نمایند.

 در پایان دست تمام افرادی که به هر شکل می‌توانند این مجتمع را یاری نمایند، به گرمی می‌فشاریم.